umowa kupna samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu - na co należy zwrócić uwagę?

Sprzedaż samochodu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu bardzo ważnych formalności, a jedną z nich jest konieczność sporządzenia umowy kupna-sprzedaży potwierdzającej kto jest formalnym właścicielem pojazdu. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, podpisując taki dokument?

Zarówno podczas zakupu, jak i sprzedaży używanego samochodu dosyć często kierujemy się emocjami, które nie są niestety zbyt dobrym doradcą. Nie zwracamy bowiem wówczas uwagi na bardzo istotne szczegóły dotyczące zarówno faktycznego stanu pojazdu, jak i tego, co znajduje się w podpisywanej przez nas umowie. Pomimo tego, iż prawo chroni kupujących przed nieuczciwą praktyką sprzedających, to jednak poprzez nieodpowiednio sformułowaną umowę dochodzenie jakichkolwiek roszczeń może być utrudnione, zwłaszcza wtedy, gdy po zakupie okaże się, że samochód miał jakieś ukryte wady.

 

 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu: jak powinna wyglądać?

Odpowiednio skonstruowana umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać w szczególności takie informacje jak: zgodne z dowodem osobistym dane zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy (imię, nazwisko, numer PESEL, rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego numer), data zawarcia umowy, dokładne określenie przedmiotu umowy (marka samochodu, numer jego nadwozia, numer rejestracyjny, rok produkcji, przebieg, kolor), a także jego stanu technicznego, oświadczenie sprzedającego, że samochód stanowi jego własność, określenie kwoty sprzedaży samochodu, zapis dotyczący przekazania kupującemu np. określonej liczby kluczyków, a także dodatkowych dokumentów (dowód rejestracyjny, karta pojazdu) lub elementów wyposażenia. Wzór takiej umowy można zobaczyć pod linkiem https://samochody.pl/umowa-kupna-sprzedazy

Dodatkowe punkty w umowie kupna-sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zabezpieczać interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego, dlatego też powinno się w niej znaleźć kilka niezwykle istotnych punktów. Pierwszym z nich powinna być informacja o tym, że sprzedawany pojazd spełnia wszystkie warunki techniczne, które dopuszczają go do ruchu drogowego. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby samochód posiadał ważny przegląd techniczny, który jednak w jednoznaczny sposób nie określa tego, że pojazd został dopuszczony do ruchu. Dokumentem, który jednoznacznie stwierdza ten fakt, jest zgodnie z kodeksem drogowym dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Kolejnym ważnym punktem jest kwestia ubezpieczenia OC, dlatego też w umowie powinny być zawarte informacje dotyczące tego, czy samochód posiada ważne OC, na jaki czas zostało zawarte i czy zostało one uregulowane względem ubezpieczyciela w całości. Podczas przygotowywania umowy kupna-sprzedaży samochodu należy pamiętać o tym, aby została ona sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. Podpisaną umowę należy zabezpieczyć, przechowując ją razem z innymi ważnymi dokumentami. Jest to bardzo istotne zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego pojazd. Dlaczego? W sytuacji, gdy nabywca nie przerejestruje samochodu na siebie, a zdarzy się tak, że za przekroczenie dozwolonej prędkości uchwyci go radar, to mandat otrzyma wówczas sprzedający. Dzięki posiadanej umowie może on jednak udowodnić, że nie jest już właścicielem samochodu, unikając tym samym kary. Z kolei nabywca na podstawie zawartej umowy może dochodzić swoich roszczeń w szczególności wtedy, gdy okaże się, że samochód posiadał ukryte wady lub miał znacznie wyższy przebieg niż ten, który został zadeklarowany w umowie (taka sytuacja może niestety uniemożliwić przerejestrowanie samochodu).

 

 

Najważniejsze wskazówki dla kupujących

Gdy znajdziesz ogłoszenie sprzedaży interesującego Cię samochodu, postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat, prosząc sprzedawcę o podanie jego numeru rejestracyjnego, numeru VIN, a także daty pierwszej rejestracji, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić historię samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdu. Jeśli nie znajdziesz żadnych nieprawidłowości, umów się ze sprzedawcą, porównując podane przez niego informacje z tymi, które znajdują się zarówno na dokumentach, jak i na nadwoziu oraz na tablicy rejestracyjnej. Następnie sprawdź, czy sprzedawca jest prawowitym właścicielem samochodu lub też, czy posiada stosowane upoważnienie do jego sprzedaży. Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na zaniżenie kwoty sprzedaży samochodu (płacisz sprzedawcy np. 9000 zł, natomiast na umowie widnieje znacznie niższa cena), ponieważ w przypadku wykrycia np. jakichś ukrytych wad, odzyskasz jedynie tyle, ile widnieje na umowie. Pamiętaj o tym, aby w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu poinformować o tym fakcie naczelnika Urzędu Skarbowego (jeśli kupujesz samochód od osoby fizycznej, musisz dodatkowo opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych). Nie zapomnij również o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, a także o konieczności jego przerejestrowania na siebie w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy.

Najważniejsze wskazówki dla sprzedających

Jeżeli wystawiasz samochód na sprzedaż, zadbaj o to, aby wszystkie znajdujące się w ogłoszeniu informacje na temat pojazdu były zgodne z jego stanem faktycznym. Nawet jeśli auto nie jest w idealnym stanie, to nie możesz tego ukrywać przed kupującym, ponieważ może Cię to bardzo dużo kosztować. Gdy nabywca zorientuje się, że coś jest nie tak, to z pewnością będzie chciał odstąpić od zawartej umowy, a swoich roszczeń może nawet domagać się na drodze sądowej. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, pamiętaj o tym, aby zawsze otwarcie pisać o ewentualnych wadach ciążących na samochodzie, ponieważ wówczas nabywca nie będzie miał żadnego pola do popisu. Przed sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu poproś nabywcę o okazanie jego dowodu tożsamości, aby mieć pewność, że masz do czynienia z osobą, której dane znajdować się będą na umowie. W przypadku pojawienia się jakichś problemów musisz bowiem wiedzieć, komu sprzedałeś samochód. Pamiętaj również o tym, aby o fakcie zbycia pojazdu poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela, a także urząd, w którym samochód został wcześniej zarejestrowany.