Zawsze sprawdzaj historię samochodu używanego, zanim go kupisz

Zawsze sprawdzaj historię samochodu używanego, zanim go kupisz

Zawsze sprawdzaj historię samochodu używanego, zanim go kupisz! 

Chociaż prawie cała Europa przeżywała na wiosnę lockdown, rynek samochodów używanych rozwijał się jak nigdy wcześniej. Wynika to głównie z faktu, że ludzie chcieli unikać podróży zatłoczonymi autobusami i pociągami i woleli się przesiąść do własnych samochodów. I właśnie w takim przypadku samochody używane okazują się być najlepszą alternatywą: są przystępne cenowo, zapewniają prywatność i bezpieczeństwo w epidemii.

Kiedy wiele osób w tym samym czasie poszukuje samochodu używanego, pojawiają się dwa zjawiska. Po pierwsze, popyt przewyższa podaż, co oznacza, że używane samochody o dobrym stosunku ceny do osiągów stają się rzadkością. Z drugiej strony, wzrasta niebezpieczeństwo, że zostaniemy wykorzystani przez oszustów. Wielu nieuczciwych sprzedawców korzysta z tej okazji i oferuje pojazdy o wątpliwej jakości za wygórowane ceny.

Można z tym walczyć głównie za pomocą dostępu do informacji, gdyż tylko w przypadku równowagi informacyjnej pomiędzy kupującym a sprzedającym, można prowadzić uczciwe negocjacje i z zadowoleniem dla obu stron przeprowadzić transakcję. 

Umożliwia to raport historii samochodu używanego. Podstawowym identyfikatorem umożliwiającym wyszukanie historii pojazdu używanego jest numer identyfikacyjny pojazdu lub w skrócie VIN. Każdy VIN użyty jest przez producentów tylko raz, jest unikalny światowo, więc pojazd może być zidentyfikowany jednoznacznie w dowolnym momencie na podstawie właśnie numeru VIN. Jeśli chcesz kupić pojazd, zdecydowanie powinieneś poszukać VIN w ogłoszeniu lub zapytać o niego sprzedawcę.

 

Szybka droga do historii Twojego samochodu używanego

Na stronie Samochody.pl sprzedawcy mają możliwość wstawienia VIN bezpośrednio w ogłoszeniu. Niezależnie od tego, czy sprzedawca dodał VIN w ogłoszeniu, bezpośrednio pod danymi samochodu znajduje się link, który przeniesie Cię na stronę firmy CARFAX, specjalisty w dziedzinie historii europejskich i północnoamerykańskich samochodów używanych.

Wystarczy wpisać swój VIN na stronie internetowej firmy CARFAX, aby bezpośrednio zobaczyć, czy dla danego pojazdu istnieją jakieś zaraportowane zdarzenia. Następnie można zakupić historię samochodów używanych i od razu ją przeglądać.

 

Oto, co mówi historia samochodów używanych

W zależności od tego, ile danych zostało zarejestrowanych dla danego pojazdu, tym bardziej rozbudowana jest historia samochodu używanego. Informacje te zawierają m.in. dane o rejestracji w kraju i zagranicą, właścicielach, sposobie użytkowania, przebiegu, pochodzeniu samochodu i wiele innych.

Wszystkie wpisy są uporządkowane chronologicznie, tak aby od pierwszej rejestracji do ostatniego wpisu można było w dużym stopniu prześledzić "historię życia" pojazdu. Czy samochód był regularnie serwisowany? Czy w przeszłości miały miejsce poważne naprawy lub czy samochód brał udział w wypadku? Jeżeli zdarzenia te zostały zgłoszone podmiotowi dostarczającemu informacje o historii pojazdu używanego, są one również zapisywane w historii pojazdu używanego.

Wykorzystując raport historii samochodu używanego można łatwo sprawdzić, czy informacje podane przez sprzedawcę są prawdziwe. Ponieważ Polska jest krajem masowo importującym samochody używane, a „kręcenie liczników” jest nadal dużym problemem na rynku samochodów używanych, nabywcy powinni uważnie przyjrzeć się historii poszukiwanego przez nich pojazdu.

 

Spojrzenie na historię samochodu używanego to początek

Dzięki dostępowi online do historii samochodów używanych możesz komfortowo wyszukiwać interesujące cię pojazdy bez wychodzenia z własnego domu. Jeśli historia pojazdu jest "czysta", przed zakupem należy koniecznie odbyć jazdę próbną i zlecić kontrolę pojazdu w niezależnym warsztacie. Te trzy kroki pozwolą Ci na podjęcie pewnej decyzji dotyczącej wymarzonego samochodu!

Artykuł powstał we współpracy z CARFAX 

Historia Pojazdu
samochody.pl