Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan

Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan

Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan produkowany przez Volkswagena od 2003 roku. Auto należy do segmentu K. Touran zadebiutował w 2003 roku. Technicznie jest podobny do golfa, dlatego na niektórych rynkach nazywany jest Golfem Touran. Nazwa Touran to połączenie dwóch słów Tour i Sharan. Model bazuje na platformie PQ35, która stosowana jest w samochodach takich jak Seat Leon, Volkswagen Golf czy Skoda Yeti. Ma jednak bardzo przestronne wnętrze. W 2006 roku VW Touran przeszedł lifting. Zmodyfikowano przednie pasy bezpieczeństwa i tylne światła. Zróżnicowano gamę silników i dostępnych w nim wersji. W 2010 roku wprowadzono na rynek drugą generację VW Tourana. Wielkość nie uległa zmianie, ale wnętrze zostało zmodernizowane. Przód pojazdu jest podobny do innych modeli marki.

W 2015 roku pojawiła się trzecia generacja Tourana. Z wyglądu przypomina równoległą generację golfa. Nadwozie jest wydłużone i poszerzone, a linia dachu obniżona. Model trzeciej generacji oparty jest na płycie montażowej MQB. Samochód wyposażony jest w system składania foteli Fold-Flat.

Model ten jest wyłącznie dostępny pod wersją kombi. Samochód ma napęd na przednie koła. Seria Tourana obejmuje silniki benzynowe i wysokoprężne. Składają się z czterech cylindrów, każdy z 2-4 zaworami. Moc przekazywana jest za pośrednictwem pięciobiegowej lub sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów, sześciobiegowej Tiptronic lub sześciobiegowej lub siedmiobiegowej DSG. Silniki Volkswagena Tourana charakteryzuje się mocą 90-190 KM i pojemnością 1197-1984 cm3. Maksymalna prędkość samochodu to 171-213 km/h. Volkswagen Touran przyspiesza do 100 km/h w 8,9-14,9 sekundy.

Moment obrotowy układu napędowego wynosi 148-400 Nm. Samochody spalają średnio od 4,4 do 7,4 litra na 100 kilometrów. Maksymalna pojemność bagażnika Volkswagena Tourana to 1980-1989 litrów. Ten samochód zapewnia szeroką gamę wyposażenia, m.in. system nawigacji, sześć poduszek powietrznych, ABS i elektroniczny program stabilności ESP.

Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan
Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan
Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan