Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan
Volkswagen Touran to samochód osobowy typu minivan produkowany przez Volkswagena od 2003 roku. Auto należy do segmentu K. Touran zadebiutował w 2003 roku. Technicznie jest podobny do golfa, dlatego na niektórych rynkach nazywany jest Golfem Touran. Nazwa Touran to połączenie dwóch słów Tour i Sharan. Model bazuje na platformie PQ35, która stosowana jest w samochodach takich jak Seat Leon, Volkswagen Golf czy Skoda Yeti. Ma jednak bardzo przestronne wnętrze. W 2006 roku VW Touran przeszedł lifting. Zmodyfikowano przednie pasy bezpieczeństwa i tylne światła. Zróżnicowano gamę silników i dostępnych w nim wersji. W 2010 roku wprowadzono na rynek drugą generację VW Tourana. Wielkość nie uległa zmianie, ale wnętrze zostało zmodernizowane. Przód pojazdu jest podobny do innych modeli marki.
W 2015 roku pojawiła się trzecia generacja Tourana. Z wyglądu przypomina równoległą generację golfa. Nadwozie jest wydłużone i poszerzone, a linia dachu obniżona. Model trzeciej generacji oparty jest na płycie montażowej MQB. Samochód wyposażony jest w system składania foteli Fold-Flat.
Model ten jest wyłącznie dostępny pod wersją kombi. Samochód ma napęd na przednie koła. Seria Tourana obejmuje silniki benzynowe i wysokoprężne. Składają się z czterech cylindrów, każdy z 2-4 zaworami. Moc przekazywana jest za pośrednictwem pięciobiegowej lub sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów, sześciobiegowej Tiptronic lub sześciobiegowej lub siedmiobiegowej DSG. Silniki Volkswagena Tourana charakteryzuje się mocą 90-190 KM i pojemnością 1197-1984 cm3. Maksymalna prędkość samochodu to 171-213 km/h. Volkswagen Touran przyspiesza do 100 km/h w 8,9-14,9 sekundy.
Moment obrotowy układu napędowego wynosi 148-400 Nm. Samochody spalają średnio od 4,4 do 7,4 litra na 100 kilometrów. Maksymalna pojemność bagażnika Volkswagena Tourana to 1980-1989 litrów. Ten samochód zapewnia szeroką gamę wyposażenia, m.in. system nawigacji, sześć poduszek powietrznych, ABS i elektroniczny program stabilności ESP.