Volkswagen T-Cross to miejski crossover

Volkswagen T-Cross to miejski crossover

Volkswagen T-Cross to miejskie samochody osobowe typu crossover, który od 2018 roku produkowany jest pod niemiecką marką Volkswagen. Auto powstało na platformie konstrukcyjnej MQB, która jest bazą dla wielu modeli marek z Grupy Volkswagena. Nowy crossover Volkswagena ma długość 4108 mm, czyli jest o 126 mm krótszy od SUV-a T-Roc. Zaś rozstaw osi nowego modelu wynosi 2551 mm, o 53 mm mniej niż w modelu T-Roc. Z przodu nadwozia wyróżniają uwagę reflektory z diodowymi światłami do jazdy dziennej i światłami przeciwmgielnymi w głębokich wgłębieniach w zderzaku. 

Wewnątrz zastosowano typowe rozwiązania Volkswagena. Volkswagen T-Cross posiada 8-calowy wyświetlacz do systemów multimedialnych i nawigacji. Jest pokryty szkłem i przypomina z wyglądu tablet, który jest estetycznie wkomponowany w kokpit. Urządzenie jest niemal w całości sterowane dotykiem, ale posiada również dwa pokrętła, które ułatwiają obsługę systemu. Na desce rozdzielczej i bocznych panelach drzwi dominują twarde tworzywa sztuczne. Zamówienie kolorowych wykończeń może zdecydowanie ożywić wygląd kokpitu. Podobnie jak w większym SUV-ie Volkswagena, aktywny wyświetlacz jest dostępny jako opcja, czyli zestaw zegarów elektronicznych – prędkościomierz i obrotomierz.

Zaletą wnętrza jest jego funkcjonalność. Na przykład kanapę można regulować wzdłużnie o 14 cm, co może zwiększyć przestrzeń na nogi pasażerów na tylnych siedzeniach i powiększyć bagażnik. Wyposażenie T-Cross obejmuje wiele systemów pomocniczych. Standardowo dostępne są następujące systemy: system wspomagania jazdy do przodu z rozpoznawaniem pieszych i funkcjami hamowania awaryjnego monitorującą przestrzeń przed pojazdem, system asystenta pasa ruchu utrzymujący pojazd na wybranym pasie ruchu oraz system wspomagania ruszania pod górę. Wyposażenie opcjonalne obejmuje czujnik zmęczenia kierowcy, aktywny tempomat ACC i system wspomagania parkowania.

Volkswagen Group Polska zdecydował, że na polskim rynku T-Cross będzie oferował tylko trzycylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1 litra. Silnik wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa oraz turbosprężarkę i oferuje dwa zakresy mocy: 95 lub 115 KM. W słabszej wersji silnik wyposażono w pięciobiegową manualną skrzynię biegów, natomiast w mocniejszej wersji w sześciobiegową manualną skrzynię biegów lub siedmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów DSG.

Volkswagen T-Cross to miejski crossover
Volkswagen T-Cross to miejski crossover
Volkswagen T-Cross to miejski crossover