Volvo XC70 - terenowy crossover

Volvo XC70 - terenowy crossover

Volvo XC70 to crossover, terenowa wersja popularnego Volvo V70, który został wprowadzony na rynek rok po debiucie swojego poprzednika w 1998 roku. Pierwotna nazwa nowego „SUV” Volvo w tamtym czasie, V70XC, wyraźniej wskazywała na jego związek z V70, ale szybko została porzucona. Co ciekawe, stworzenie tego modelu to zupełna innowacja szwedzkiej firmy, która nigdy wcześniej nie produkowała tego typu modeli. XC70 doskonale nadaje się do jazdy w trudnych warunkach, o czym świadczy wysokie zawieszenie auta i napęd na cztery koła. Ponadto jego nadwozie jest wzmocnione plastikowymi panelami osłonowymi. Pomimo większych rozmiarów, XC70 pierwszej generacji charakteryzuje się mocnym silnikiem, nawet przekraczającym 200 KM, co pozwala na przyspieszenie od zera do „setki” w czasie krótszym niż 10 sekund.

Seria silników Volvo obejmuje silniki 4-cylindrowe, 5-cylindrowe i 6-cylindrowe, w tym silniki benzynowe i wysokoprężne. Zdecydowanie zalecany jest pięciocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 2,4 litra, a XC70 jest dostępny w wariantach o mocy od 163 do 220 KM. Bardzo dobrze dopasowują się do charakterystyki auta, zapewniając dobrą kulturę pracy i rozsądne zużycie paliwa. 

Kiedy spotykasz XC70, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest to, że ten samochód będzie idealnym modelem dla aktywnej rodziny. Wygląd zewnętrzny jest podobny do kombi V70, ale producent dodał do wersji terenowej pewne akcenty terenowe. Należą do nich plastikowe nakładki na progi i nadkola, a także różne style zderzaków. Nadwozie jest dobrze zabezpieczone przed korozją.

Przestronne wnętrze bez problemu pomieści dwie osoby dorosłe i troje dzieci. Bagażnik posiada pojemność 575 litrów, a standardowe relingi ułatwią montaż walizek dachowych czy bagażników rowerowych. Volvo doskonale nadaje się na dalekie podróże – jest dźwiękoszczelne, a fotel (opcjonalnie regulowany elektrycznie) jest najwygodniejszy w swojej klasie. Podobnie jak wiele innych samochodów produkowanych przez Volvo model XC70 bardzo dobrze wypadł w testach zderzeniowych. W tak zwanym teście zderzeniowym przeprowadzonym w Euro NCAP samochód otrzymał najwyższą ocenę 5 gwiazdek.

Volvo XC70 - terenowy crossover
Volvo XC70 - terenowy crossover
Volvo XC70 - terenowy crossover