auta premium

Wzrost sprzedaży samochodów segmentu Premium

Motoryzacja nie znajduje się obecnie w najlepszym okresie, lecz zdecydowanie nie można mówić o tym, iż od stóp do głów branża ta nie radzi sobie z obecnymi okolicznościami. Wystarczy na przykład spojrzeć na segment aut premium, który w ostatnich miesiącach... zanotował imponujący wzrost!

Kryzys branży motoryzacyjnej dotyka każdego... ale czy na pewno?

Każdej osobie, która w choć niewielkim stopniu interesuje się motoryzacją, nie trzeba chyba mówić, w jak ogromny kryzys ostatnio wpadła cała branża. Powodów jest naprawdę wiele i to właśnie dlatego trudno jest obecnie mówić o szybkim rozwiązaniu tych właśnie problemów – wszelkie sytuacje, które obecnie uderzają w producentów, musiałyby w końcu stać się przeszłością, a zapewne i tak całej branży lizanie ran zajęłoby parę dodatkowych miesięcy. Co jednak nakłada się na obecną, tak trudną sytuację?

Po rekordowym 2019 roku wiele osób liczyło na pójście za ciosem w kolejnych latach. Tak jednak oczywiście się nie stało, a rok 2020 chyba na zawsze będzie już kojarzony z wybuchem pandemii koronawirusa, która wywróciła funkcjonowanie praktycznie całego świata o 180 stopni. Branża motoryzacyjna nie przeszła przez lockdowny suchą stopą. Po pierwsze, fabryki zostały sparaliżowane na parę tygodni, a w następnych miesiącach liczne zachorowania doprowadzały do czasowych zamknięć, co oczywiście sprawiło, iż wyprodukowano mniej samochodów. Dodatkowo pojawiły się problemy z łańcuchami dostaw, a niektórych nie udało się odbudować aż do dziś, między innymi przez politykę zero-COVID w Chinach, które są bardzo ważnym eksporterem części, a także półprzewodników, w przypadku których obecnie możemy zauważyć olbrzymie braki – między innymi z uwagi na fakt, iż wobec pracy i nauki zdalnej znacznie wzrosło zapotrzebowanie na elektronikę.

Jakby tego było mało, obecnie zmagamy się z globalną inflacją – jedne kraje radzą sobie z nią lepiej, inne zaś – jak Polska – mają olbrzymie problemy z jej spowolnieniem, a na dodatek musimy się również zmagać ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oba te państwa są (a raczej były) bardzo ważnymi ogniwami w świecie motoryzacji. Kontakty handlowe z Rosją zostały jednak bardzo mocno ucięte, zaś ukraińska infrastruktura jest w stanie opłakanym.

Auta premium rosną w siłę

Czy przytoczone wyżej problemy oznaczają jednak, iż cały świat motoryzacji obecnie zmaga się z nimi z taką samą siłą? Okazuje się, iż możemy wymienić jeden sektor rynku, który nie tylko radzi sobie dobrze, ale wręcz zanotował w ostatnim czasie wzrosty! Mowa tu o samochodach segmentu premium. O dobrym stanie tego sektora przekonują nam najnowsze statystyki. Według nich w Polsce rynek dóbr luksusowych osiągnął wartość około 30 miliardów złotych, a ogromną zasługą są tutaj wzrosty wśród producentów samochodów z wyższej półki.

Sam rynek aut premium osiągnął wartość 20,5 miliarda złotych, co jest wzrostem o aż 25,3 procenta. Jest to wynik naprawdę imponujący, mając na uwadze fakt, iż rok 2021 był co prawda lepszy niż 2020 i prawdopodobnie również i lepszy niż rok 2022 – statystyki na to idealnie wskazują – lecz nadal nie były to wyniki, które satysfakcjonowały większość producentów. Tymczasem w całym poprzednim roku w Polsce zarejestrowano aż 91 tysięcy samochodów luksusowych, co jest naprawdę imponującym wynikiem.

Dlaczego segment premium jest odporny na zawirowania w motoryzacji?

Dlaczego jednak auta premium okazały się tak odporne na wszystkie bolączki obecnego świata? Przede wszystkim tego typu samochody są produkowane w o wiele mniejszym nakładzie niż modele, które są nastawione na jak najlepszą sprzedaż. To właśnie dlatego producenci takich pojazdów potrzebują mniej kluczowych części, których obecnie brak, do zachowania pełnej mocy przerobowej. Komponenty te są zarazem o wiele lepszej jakości, co sprawia, iż zakup takiego auta w tych niepewnych czasach jest dla wielu dość dobrą inwestycją. To są właśnie główne powody, dzięki którym auta z wyższej półki były w stanie nie tylko utrzymać się na wodzie, ale także znacznie zwiększyć obroty producentów.