ubezpieczenie samochodu

Co ma wpływ na koszty ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie samochodu – jak obecnie wygląda sytuacja dotycząca cen?

Jeżeli jesteś kierowcą, który z zapartym tchem śledzi najnowsze doniesienia z dziedziny biznes, z pewnością wiesz, jak wiele zawirowań w tym roku związanych jest z taką tematyką, jak ubezpieczenia samochodów. Sytuacja dotycząca zarówno obowiązkowych polis, jak i tych rozszerzonych taryf zmienia się bowiem jak w kalejdoskopie i z miesiąca na miesiąc może prezentować się ona zgoła inaczej. O co jednak właściwie chodzi i jak kształtowały się zmiany w cenach ubezpieczeń na przestrzeni ostatnich miesięcy?

Na początku roku, wbrew na przykład postępującej inflacji czy gigantycznemu wzrostowi cen paliw, składki za ubezpieczenia OC, AC czy NNW zaczęły nieoczekiwanie spadać. Wielu kierowców, nie do końca orientujących się w biznesie ubezpieczeniowych, nie do końca wiedziało, z czego to właściwie wynika. Okazuje się jednak, że był w tym spory udział zmniejszenia zainteresowania na ubezpieczenia z uwagi na fakt, że wiele osób porzuciło na jakiś czas jazdę autem, a także mniejszej liczbie wypadków, co było spowodowane właśnie wymienionymi wyżej czynnikami. Bardzo ostra konkurencja na rynku także nie jest tutaj bez przyczyny. By nie zostać na lodzie, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą umiejętnie dostosowywać ceny swoich usług, by móc nadal przekonywać do siebie klientów, którzy są kuszeni lepszymi ofertami innych ubezpieczalni.

Dlaczego ceny ubezpieczeń samochodowych są w stanie tak się od siebie różnić?

Przeglądając oferty ubezpieczeniowe, niezależnie czy chodzi tutaj o samochody nowe, czy samochody używane, można zauważyć jedną, naprawdę interesującą rzecz. Nawet osoby mieszkając kilka kilometrów od siebie, posiadające bardzo podobny staż za kółkiem, podobną historię jako kierowca, czy nawet identyczne samochody mogą otrzymać inne wysokości składek względem siebie. Dla wielu osób może być to sporym zaskoczeniem. Różnice pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczalni aż tak nie dziwią – takim prawem rządzi się wolny rynek, mamy wolną konkurencję – lecz co jeżeli mówimy tu o tej samej ubezpieczalni i ofertach, które są składane w tym samym czasie?

Okazuje się, że na dokładną wycenę składki ubezpieczeniowej wpływ ma również wiele małych czynników, a nie tylko i wyłącznie te, które są wypisane czarno na białym i jako pierwsze narzucają się nam na myśl. Jeżeli wgłębimy się w kwestie, które towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ustalając wysokość składki ubezpieczeniowej, możemy poczuć się naprawdę mocno zaskoczeni. Po głębszej analizie jednak wszystko powinno nabrać sensu.

Najważniejsze kwestie, od których zależy wysokość składki OC

Zacznijmy od najistotniejszych czynników, które nie bez powodu mają największy wpływ na wysokość składki OC. Pierwszą z nich niewątpliwie jest wiek kierowcy. Najwięcej oczywiście muszą płacić najmłodsi – nawet po 2100 złotych rocznie. Wysokość składki systematycznie spada do 35. roku życia i utrzymuje się na naprawdę niskim średnim poziomie, by znów zacząć nieznacznie drożeć po przekroczeniu bariery 70 lat przez kierowcę. Ogromny wpływ na to, ile płacimy za OC, ma również nasze miejsce zamieszkania. Nie dość, że w większych miastach najczęściej zapłacimy więcej, bowiem łatwiej o wypadek, to dodatkowo w niektórych województwach, na przykład w mazowieckim czy dolnośląskim, wartość ubezpieczenia OC może być o kilkanaście procent wyższa niż chociażby w opolskim. Pamiętajmy również o samym aucie – starszy model z dużym silnikiem to przepis na drogie OC.

Uważaj – ubezpieczalnie patrzą również na inne czynniki!

Co ciekawe, możemy tu również wspomnieć o malutkich szczegółach, które mogą zmienić w ostatecznej cenie naprawdę wiele. Chodzi tutaj, chociażby o stan cywilny, samą markę auta (i nie chodzi o jej ekskluzywność), a nawet takie kwestie, jak... typowe miejsce parkowania, rodzaj alarmów czy zabezpieczeń antywłamaniowych.