volvo s90

Jakie są najbezpieczniejsze auta osobowe w 2022 roku?

Bezpieczeństwo w przypadku samochodów osobowych jest niezwykle ważną kwestią pod kątem sprzedaży i promocji auta... Które pojazdy mogą być jednak uznawane za najbezpieczniejsze konstrukcje 2022 roku?

Samochód bezpieczny... czyli jaki?

We współczesnej motoryzacji myśli się o wielu różnych kwestiach, które mogą sprawić, że dany samochód będzie uważany za dobry. Wspomnieć należy na przykład o odpowiednich osiągach, ekonomii, relatywnie niskich kosztach eksploatacji czy wyposażeniu na odpowiednim poziomie. W tym kontekście jednak zdecydowanie nie można również zapomnieć o pewnej palącej kwestii, na którą klienci bardzo często zwracają szczególną uwagę – bezpieczeństwo. Samochody bezpieczne mają większe szanse na zostanie hitem sprzedażowym. Ich kupno bowiem będzie wiązało się z mniejszą liczbą ewentualnych obaw podczas zastanawiania się, czy dany model rzeczywiście będzie dobrym trafem.

Czym jednak charakteryzują się bezpieczne samochody osobowe? Jest to naprawdę szeroka definicja, którą należy rozbić na czynniki pierwsze. Obecnie taki samochód to nadal w pierwszej kolejności auto zapewniające komfort i bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innym podróżnym. Nie można jednak zapominać o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. To właśnie dlatego współcześnie do kwestii bezpieczeństwa dodaje się również aspekty, które sprawiają, że nawet w momencie wystąpienia wypadku czy kolizji dany samochód zrobi wszystko, by uchronić ludzie życie czy zdrowie innych uczestników zdarzenia. Nie można również zapominać o wysokiej jakości systemach bezpieczeństwa i asystentach – te kwestie również są w tym przypadku niezwykle istotne.

Euro NCAP – czym charakteryzuje się ta organizacja?

Mówiąc o bezpieczeństwie współczesnych samochodów, nie można wręcz nie wspomnieć o takiej instytucji, jak Euro NCAP.  Jest to skrót od angielskiej nazwy organizacji - European New Car Assesment Programme, czyli Europejskiego programu oceny nowych samochodów.  Powstała ona w 1997 roku i działając non-profit już od niemal ćwierć wieku zajmuje się sprawdzaniem i testowaniem nowo wypuszczanych na rynek samochodów pod kątem ogólnego bezpieczeństwa jazdy i użytkowania. Sama instytucja nie ma mocy, by na przykład zablokować premierę auta na rynku. Czasem jednak otrzymanie w teście 0 gwiazdek (tak, zdarzały się takie przypadki) to powód do drwin w sieci i bardzo skuteczna antyreklama dla takiego auta.

Test NCAP składa się z wielu działań, które mają ocenić bezpieczeństwo pojazdu w różnych sektorach. Bardzo spektakularne są na przykład testy zderzeniowe, których wykonuje się dokładnie cztery. To właśnie dlatego każdy producent musi wysłać do NCAP cztery egzemplarze danego modelu. Wszystkie z nich zostaną jednak zniszczone w trakcie testów.

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa – najlepszy chwyt marketingowy

Bezpieczeństwo to jedna z najlepszych rzeczy, jakimi można reklamować samochód. Nic więc dziwnego, że otrzymanie maksymalnej wartości pięciu gwiazdek w teście NCAP jest powodem do dumy i bardzo często tego typu zdobycz jest wykorzystywana podczas promowania premiery samochodu.  Pięć gwiazdek jednak pięciu gwiazdkom nierówne – czasem wynik może być na tyle imponujący, że dane auto można bez problemu nazywać najbezpieczniejszym autem roku. Żadna marka nie przepuści takiej okazji do praktycznie darmowej reklamy swojego auta.

Najbezpieczniejsze samochody roku 2022 do tej pory

Jeżeli chodzi o dane z września 2022 roku, obecnie najbezpieczniejszym samochodem według testów NCAP okazała się Tesla Model Y. Amerykański elektryk zgarnął dokładnie 97% w kategorii ochrony osób dorosłych, 87% w kategorii ochrony dzieci, 82% w przypadku ochrony pieszych i rowerzystów, a także genialne 98% w przypadku testu systemów bezpieczeństwa, co oczywiście bezsprzecznie daje Modelowi Y pięć gwiazdek i miano – jak na razie – najbezpieczniejszego samochodu tego roku. W czołówce jednak możemy również znaleźć takie pojazdy, jak Lexus NX, WEY Coffee 01, Mercedes-Benz Klasy C, Mercedes-Benz Citan Tourer i Klasy T, ORA Funky Cat, Volvo C40 Recharge, Cupra Born, Volkswagen Multivan, Kia EV6 czy Kia Niro.