toyota yaris

Niezawodne auta Toyoty – które modele mają najwyższą pozycję w rankingach według ADAC?

Toyota przez wiele lat wyrobiła sobie niesamowicie mocną pozycję na światowych rynkach i marka ta ogromną popularnością cieszy się między innymi w Europie, a szczególnie w Polsce, gdzie jej auta regularnie zajmują czołowe pozycje na listach sprzedaży nowych samochodów. Wynika to przede wszystkim z tego, że pojazdy Toyoty uchodzą za niezawodne i wręcz pancerne, przez co ich zakup wydaje się naprawdę rozsądną decyzją, jeśli zależy nam na aucie, które przeżyje dziesiątki, a nawet i setki tysięcy kilometrów. Które modele Toyoty zajmują jednak wysokie pozycje w rankingach niezawodności ADAC?

 

Czym jest ADAC i jak tworzy swoje rankingi niezawodności?

Zanim przejdziemy do sprawdzenia tego, które modele Toyoty są niezawodne i plasują się najwyżej w rankingach tego dotyczących warto się również dowiedzieć czym jest ADAC i w jaki sposób przygotowuje swoje rankingi niezawodności. ADAC to Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, czyli po prostu niemiecki automobil klub. W przeciwieństwie do polskiego odpowiednika posiada on jednak znacznie szerszy zakres działalności.

W Niemczech ADAC jest organizacją, która posiada niesamowicie duży wpływ i uważa się ją za jednego z największych lobbystów świata. Posiada ona własną sieć pomocy drogowej, która działa w postaci wielkiej floty pojazdów pomalowanych na żółto, które przyjeżdżają, by udzielić pomocy kierowcy, gdy jego auto zepsuje się na przykład na autostradzie i potrzebna jest laweta. Z racji na to, że ADAC prowadzi taką działalność, posiada ono świetny dostęp do danych dotyczących awaryjności samochodów.

Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim o próbie badawczej, którą są samochody jeżdżące po niemieckich drogach. Każdy kraj posiada swoją specyfikę, jeśli mowa o tym, jakie pojazdy w nim znajdziemy i na przykład niektóre auta mogą mieć zawyżony wynik awaryjności, jeśli jest ich bardzo mało. Ponadto spotkamy tam inne drogi niż na przykład w naszym kraju z racji na znacznie większy udział dróg szybkiego ruchu, które są głównym sposobem podróżowania, podczas gdy u nas sieć takich dróg dopiero się rozwija i minie wiele lat, zanim z ich pomocą będziemy mogli dojechać w sprawny sposób w praktycznie każdą część kraju.

 

Wyniki Toyoty w rankingach ADAC — niezawodność

Pod względem niezawodności świetnie wypada Toyota Aygo, która jest zdecydowanym liderem w swojej klasie. Model ten osiągnął świetnie wyniki dotyczące tego, ile aut uległo awarii nawet w starszych rocznikach i znacząco pokonuje w tej kwestii swoich rywali. Spośród wszystkich modeli aut z segmentu A sprzedawanych w latach 2013-2019 Toyota Aygo przegrała z kimkolwiek tylko w roczniku 2019. Ten rocznik nieznacznie przegrał z Volkswagenem Up!.

Solidnie wypada również Toyota Yaris. Nie jest ona jednak dominatorem, a po prostu możemy w jej przypadku mówić o solidnym aucie miejskim, które potrafi jednak zacząć sprawiać problemy po około 6 latach od wyprodukowania. W tej kwestii przegrywa z paroma modelami. Wciąż mówimy jednak o wynikach powyżej przeciętnej.

Pozycja Toyoty jako producenta niezawodnych aut zaczyna się wydawać dziwna, jeśli spojrzymy z kolei na wyniki w segmencie C. Trzeba mieć oczywiście świadomość tego, że z racji na to, że udział niemieckich aut na tamtejszych drogach jest ogromny, to nawet kilka awarii może znacząco podnieść wynik awaryjności, lecz nie usprawiedliwia to Toyoty. Model Corolla i C-HR są bowiem najgorszymi w segmencie C, gdy mowa o autach z rocznika 2019. Patrząc na auta z roczników 2018 i 2017, to Toyota C-HR również kwalifikuje się do czołówki, zajmując drugą pozycję na liście najbardziej awaryjnych kompaktów.

W segmencie D również Toyota nie ma zbytnio się czym pochwalić. Tam japońską markę reprezentuje Toyota RAV4. Wyraźnie przegrywa ona jednak ze swoimi rywalami. W roczniku 2019 bardziej awaryjny był tylko Opel Insignia, który jest jednym z najgorszych samochodów w całym rankingu, a w pozostałych rocznikach Toyocie RAV4 daleko do wyników osiąganych przez auta z czołowych pozycji, które psują się wedle tego rankingu niesamowicie rzadko.