Co to jest ubezpieczenie GAP i jak działa?
Ubezpieczenie GAP – czym ono jest?
Ubezpieczenie GAP to specjalne ubezpieczenie od straty finansowej bądź od utraty wartości pojazdu. Skrót ten wywodzi się od angielskiego „Guaranteed Asset Protection”, czyli gwarantowanej ochrony aktywów, choć oczywiście skrót ten może się kojarzyć ze słowem gap, czyli różnica. Jest ona wybierana najczęściej przez osoby, które kupują samochód za pośrednictwem leasingu bądź kredytu gotówkowego. Ubezpieczenie GAP daje nam ochronę przed szkodą całkowitą bądź kradzieżą auta w taki sposób, iż po wystąpieniu takiego zdarzenia polisa pozwoli nam spłacić część lub całość zobowiązań wobec firmy obsługującej leasing bądź banku.
Ubezpieczenie GAP działa niczym swoiste uzupełnienie polisy AC. Wypłata z odszkodowania jest zależna od wyjściowej wartości pojazdu w momencie kupna lub rozpoczęcia leasingu oraz wypłaty z polisy AC. Te dwie wartości są od siebie odejmowane, a powstała różnica jest pokrywana właśnie przez ubezpieczenie GAP. Dzięki temu w momencie kradzieży samochodu bądź wystąpienia szkody całkowitej odchodzi nam jeden problem – skąd weźmiemy pieniądze na spłatę kredytu czy leasingu auta, którego już nie posiadamy? Ubezpieczenie GAP chroni nas właśnie przed taką ewentualnością.
Rodzaje ubezpieczenia GAP
Na rynku ubezpieczeniowym jesteśmy w stanie wyróżnić cztery różne typy ubezpieczenia GAP. Każdy z nich charakteryzuje się innym działaniem, a co za tym idzie również i ceną, jaką musimy zapłacić za wykupienie takowej polisy.
Najtańszą opcją jest GAP finansowy, który uważany jest najlepszy wybór w przypadku leasingu z małym wkładem własnym i wysoką kwotą wykupu po zakończeniu umowy. GAP finansowy pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi zobowiązaniami, np. ratami kredytu czy leasingu, a kwotą wypłaconego AC.
GAP indeksowy wybierany jest najczęściej przy stosunkowo krótkich leasingach i opiera się na wypłacie około 20-30 procent pierwotnej wartości pojazdu, niezależnie od obecnej wartości auta czy zalegających zobowiązań. GAP Casco zaś jest bezpośrednio powiązany z polisami OC i AC. W przypadku takiej polisy wyrównuje się całkowitą sumę ubezpieczenia auta zawartą w polisie AC. Jeżeli więc całkowita suma ubezpieczenia wynosiła 70 tysięcy złotych, a towarzystwo ubezpieczeniowe z polis OC i AC wypłaciło łącznie 40 tysięcy złotych, ubezpieczenie GAP pokryje pozostałe 30 tysięcy złotych.
Najdroższym wariantem ubezpieczenia GAP jest GAP fakturowy. W tym przypadku wypłacana jest różnica pomiędzy wartością auta w momencie kupna czy rozpoczęcia leasingu a wartością auta w dniu wypadku. Jest to bardzo dobra ochrona w przypadku leasingów długoterminowych.
Wyjątki związane z ubezpieczeniem GAP
Ubezpieczeniem GAP mogą być objęte wyłącznie samochody, które w momencie rozpoczęcia umowy nie są użytkowane dłużej niż 3 lata, ich wartość nie przekracza 260 tysięcy złotych, posiadają ubezpieczenie AC, a od momentu kupna auta do wykupienia polisy nie minęło 30 dni. Warto jednak w tym miejscu pamiętać, iż nie zawsze będzie nam przysługiwać wypłata z tytułu tego ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może zamrozić polisę, jeżeli kradzież bądź szkoda całkowita wystąpiła w wyniku niedbalstwa, bądź została spowodowana przez użytkowania celowo, jeżeli samochód prowadziła osoba bez uprawnień bądź pod wpływem, a także jeżeli auto zostało zniszczone podczas jego wykorzystywania jako narzędzie przestępstwa. Są to jednak wyłączenia, które znajdują się w praktycznie każdej umowie ubezpieczeniowej i nie powinny nas one w żadnym stopniu dziwić.
Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?
Ubezpieczenie GAP nie należy do najbardziej kosztownych polis. W zależności od tego, jaki typ GAP-u wybierzemy, jego cena będzie wahać się w zakresie 0,4-1,2 procenta rocznej wartości pojazdów. Nie są to więc wielkie pieniądze w perspektywie ewentualnej szkody całkowitej czy kradzieży auta, która finansowo może zaboleć zdecydowanie mocniej.