izera

Jakie auta są produkowane w Polsce?

Niestety na razie posiadanie polskiego producenta produkującego samochody osobowe jest czymś w sferze marzeń. Przez kilka lat było bardzo głośno o ambitnym projekcie Arrinera, teraz zaś tworzone są podwaliny pod polską markę aut elektrycznych Izera. Nie oznacza to jednak, iż w naszym kraju przemysł motoryzacyjny nie radzi sobie dobrze. Wręcz przeciwnie – w Polsce możemy natrafić na wiele fabryk wielkich producentów, którzy tworzą tutaj swoje pojazdy!

Stellantis – kilka marek i polskich fabryk pod egidą superkoncernu

Stellantis to koncern, który powstał w 2021 roku w wyniku połączenia się ze sobą dwóch innych ogromnych motoryzacyjnych spółek – francuskiego PSA oraz włosko-amerykańskiego FCA. Fuzja rodziła się w bólach i była zapowiadana przez dłuższy czas, lecz ostatecznie została dopięta w tamtym roku. Od tego momentu francusko-włosko-amerykański superkoncern, bo tak trzeba mówić o przedsiębiorstwie tych rozmiarów, z siedzibą w.... Amsterdamie, posiada pod sobą wiele bardzo uznanych marek. W skład tej grupy wchodzą bowiem między innymi Peugeot, Citroen, Opel, Alfa Romeo, Chrysler, a także bardziej luksusowe czy sportowe marki, jak DS czy Maserati.

W naszym kraju znajdują się łącznie cztery fabryki, które znajdują się obecnie pod zarządzaniem Stellantis. Dwie z nich znajdują się w Tychach – jedna odpowiada za produkcję aut marki Opel, zaś druga tworzy małe auta byłej grupy FCA, takie jak Fiat 500 czy Lancia Ypsilon. Kolejna fabryka FCA mieści się w Bielsku-Białej, zaś w Gliwicach znajduje się jedna z większych fabryk Opla. Jeszcze do niedawna tworzono tam bardzo popularny model Astra, zaś obecnie trwa zmiana profilu placówki – produkowane są tam teraz samochody dostawcze niemieckiego producenta z Ruesselsheim.

Volkswagen – największy pracodawca w motoryzacji w Polsce

Mimo że Stellantis posiada w Polsce aż cztery fabryki, tak pod kątem liczby zatrudnionych osób jesteśmy w stanie znaleźć nad Wisłą (a raczej nad Wartą) placówkę, która bije zsumowane fabryki superkoncernu na głowę. Chodzi tutaj o fabrykę Volkswagena w Poznaniu, która posiada również swoją filię we Wrześni. W tych zakładach produkowane są w naprawdę imponującej liczbie samochody dostawcze niemieckiego giganta, który obecnie jest drugim największym producentem samochodów na świecie. Obecnie tworzy się tam modele Caddy, Crafter oraz Transporter, choć w latach 90. oraz 00. poznański oddział okresowo tworzył również takie auta, jak, Audi A6, Seat Cordoba, Skoda Fabia, Skoda Felicia, Volkswagen Bora, Volkswagen Polo czy Volkswagen Passat. Obecnie jednak całe uwaga, jak w przypadku gliwickiej fabryki Opla, skupiona jest na dostawczakach.

Solaris – polskie autobusy

Powyżej wspominaliśmy wyłącznie o zagranicznych koncernach, które posiadają oddziały w Polsce, lecz my również jesteśmy w stanie pochwalić się paroma przedsiębiorstwami w branży motoryzacyjnej. Warto chociażby wspomnieć o spółce Solaris, która produkuje autobusy i trolejbusy. Jej siedziba i fabryka znajduje się w miejscowości Bolachowo-Osiedle pod Poznaniem i zatrudnionych jest aż około 2600 pracowników.

Choć jest to firma założona w Polsce, a jej jedyna fabryka znajduje się na terenie naszego kraju, formalnie firma ta jest w tym momencie... hiszpańska. Od 2018 roku należy ona bowiem do hiszpańskiego konsorcjum Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, a prezesem jest Javier Calleja. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by o Solarisie, który jest jednym z największych producentów autobusów w Europie, mówić jako o polskim przedsiębiorstwie.

Inne pojazdy produkowane w Polsce

Nie tylko te trzy wymienione firmy posiadają fabryki w Polsce. Warto na przykład wspomnieć o firmie MAN, która produkuje pojazdy ciężarowe w Starachowicach oraz Niepołomicach, a także o Volvo, które we Wrocławiu tworzy swoje autobusy, tak samo zresztą jak Scania w Słupsku. Nie można w tym aspekcie pominąć również firmy Melex – polskiej spółki, która swoją siedzibę posiada w Mielcu. Meleksy stały się szerokim i uniwersalnym określeniem na małe, użytkowe pojazdy elektrycznej, a nie wszyscy wiedzą o tym, iż jest to w pełni polska firma! W Polsce znajduje się również kilka innych ośrodków, odpowiedzialnych za badania, produkcję i rozwój konkretnych podzespołów, jak na przykład fabryka Mercedes-Benz pod Jaworem na Dolnym Śląsku.