koła samochodu

Jak zabezpieczyć koła samochodu?

Dobrze wyglądające koła to jedna z głównych wizytówek naszego samochodu i wiele osób zwraca na nie uwagę. Nic więc dziwnego, iż nie tylko próbujemy dbać o ich świetną prezencję, ale także próbujemy się zabezpieczać przed ewentualną kradzieżą. Po latach spokoju, w Polsce na sile znowu przybrał niestety proceder kradzieży całych kół w nocy i pozostawianie samochodu na cegłach. To właśnie dlatego wiele osób stawia nie tylko na zabezpieczanie swoich kół pod kątem wyglądu, ale także w celach antykradzieżowych. Można więc wyróżnić wiele rodzajów ich zabezpieczania. Jak jednak zrobić to dobrze?

Zabezpieczenie antykradzieżowe kół – jakie mamy wyjścia

Na początku XXI wieku normalny był widok na polskich ulicach samochodów postawionych na cegłach bez kół, a przynajmniej jednego z nich. Nie był to bynajmniej znak, iż właściciel wymienia przebitą oponę i zaraz wróci z nowym ogumieniem. Najczęściej była to sprawka złodziei, którzy pod osłoną nocy zabierali się za odkręcenie kół, zamiast lewarka podstawiają cegły lub inne prowizoryczne materiały, a następnie uciekali z oponą zostawiając auto w niezbyt urodziwym stanie oraz ze zrozpaczonym właścicielem. Oczywiście celem złodziei praktycznie nigdy nie są opony (chyba, że są one z wyższej półki), a prędzej urządzają oni sobie polowanie na felgi, które są warte zazwyczaj o wiele więcej. Jak jednak się przed tym uchronić?

Bardzo dobrym pomysłem bez wątpienia będzie zainwestowanie w specjalne śruby antykradzieżowe. Samochody osobowe coraz częściej wyposażone są w takie rozwiązania, lecz jeżeli w twoim kole nie posiadasz tego typu śrub, zdecydowanie warto jest w nie zainwestować. Może to bowiem uratować cię przed koniecznością płacenia nawet kilku tysięcy złotych na nowe felgi, bowiem znalezienie sprawców kradzieży auta w środku nocy może nie jest niemożliwe, lecz bardzo trudne.

Śruby antykradzieżowe posiadają bardzo unikalną budowę. Mianowicie, ich główka posiada nieregularny kształt, wobec czego klucz płaski czy nasadowy są w starcie z nimi bezużyteczne. Takiego koła nie będzie można więc odkręcić bez specjalnej nakładki, która dodawana jest do śrub. Ile zaś one kosztują? Zestaw czterech sztuk to koszt maksymalnie 300 złotych, choć bez problemu natrafimy na warianty o mniejszej wartości. Dzięki temu za naprawdę niewielkie pieniądze możemy uchronić się przed kradzieżami koła – szansa na to, iż złodzieje będą posiadali nakładkę idealną do odkręcenia naszego koła, jest bowiem wręcz znikoma.

Jak ochronić felgi przed uszkodzeniami?

Felgi możemy stracić nie tylko w wyniku kradzieży. Ich uszkodzenia bowiem również mogą się przydarzyć, lecz oczywiście nie oznacza o, że nie możemy się przed nimi uchronić. Ba, w większości przypadków uszczerbki na felgach są spowodowane właśnie zaniedbaniami właściciela. Co więc zrobić, by nie dołączyć do takiego niechlubnego grona?

Jednym z największych błędów jest jazda na niedopompowanych oponach. Ogumienie ze zbyt niskim ciśnieniem oczywiście będą spłaszczać się w miejscu kontaktu z nawierzchnią, a to sprawia, że każda dziura czy krawężnik mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla naszej felgi, gdyż będzie ona o wiele mocniej odsłonięta niż w normalnych okolicznościach. Warto więc regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, aby uchronić się przed takimi niechcianymi wypadkami. Jeżeli planujesz na dodatek zmianę felg, warto zainwestować w takie posiadające specjalny rant ochronny bądź dokupić specjalny pierścień ochronny.

Felgi samochodowe – co zrobić, by zabezpieczyć ich świetny wygląd?

Świetnie wyglądające felgi bez wątpienia są w stanie przykuwać wzrok na ulicy. Nie chodzi tylko w wzór, ale również o ich czystość czy blask. Jak więc można pielęgnować swoje felgi, by zachowały fenomenalny wygląd na dłużej? Oczywiście najważniejsze będzie ich regularne mycie odpowiednimi preparatami, lecz jak możecie się domyślić – woda i mydło to za mało. Na rynku znajdziemy specjalne preparaty w płynie i sprayu, które pozwolą nam uzyskać wspaniały efekt, a także woski do stosowania w domu. Pozwoli to nam na uzyskanie genialnego wyglądu naszych felg bez konieczności udawania się do salonu detailingu.