Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Niemczech?
Wiele osób martwi się, czy posiadając polskie prawo jazdy można z niego korzystać w Niemczech. Mowa tu zarówno o sytuacji, w której na terenie naszych zachodnich sąsiadów znajdujemy się tylko przejazdem, jak i o tym gdy tam zamieszkujemy. W takim razie jak w końcu jest z tym prawem jazdy. Czy polski dokument jest ważny również w Niemczech?
Polskie prawo jazdy a Niemcy
Polska, a w szczególności Polacy niesamowicie korzystają na tym, iż nasz kraj jest jednym z członków Unii Europejskiej. Dzięki temu możemy swobodnie podróżować po terenie państw członkowskich bez kontroli, czy konieczności posiadania wizy, Jedna z korzyści dotyczy również prawa jazdy. Niemcy respektują bowiem prawa jazdy wydane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej pod jedynie dwoma warunkami. Taki dokument musi być po prostu ważny i nie mógł zostać cofnięty, ograniczony lub zawieszony.
Istnieją jednak wyjątki od wyżej wymienionych zasad. Niektóre prawa jazdy muszą zostać wymienione lub mają ważność krótszą niż w Polsce. Wymianie podlega prawo jazdy kategorii C1 lub C1+E po tym jak ukończymy 50 lat. Aby takie prawo jazdy skutecznie wymienić należy przejść badanie wzroku oraz ogólnego stanu zdrowia, które potwierdzi, iż jesteśmy w stanie prowadzić pojazdy z tej kategorii. W wypadku dokumentu z kategorii C, C+E, D, D+E, D1 lub D1+E zmienia się za to ważność. Ta to maksymalnie pięć lat nawet jeśli dokument w Polsce jest ważny dłużej. Tutaj wymiana również wymaga posiadania zaświadczenia o dobrym wzroku oraz stanie zdrowia.
Kiedy wymiana prawa jazdy na niemieckie jest wymagana?
Oczywiście istnieją sytuacje w których należy wymienić prawo jazdy na niemieckie. Po pierwsze dotyczą one jedynie osób, które mieszkają w tym kraju co najmniej 185 dni. Prawo jazdy trzeba więc wymienić na niemieckie gdy dokument straci ważność. Dotyczy to przede wszystkim tych nieco młodszych kierowców, gdyż w przeszłości prawo jazdy było wydawane bezterminowo. Na wymianę trzeba zdecydować się również w razie utracenia lub zgubienia prawa jazdy. Wtedy gdy mieszkamy w Niemczech mamy prawo do otrzymania duplikatu.
Na wymianę polskiego prawa jazdy na niemieckie trzeba również zdecydować się za około dekadę. W 2033 roku ważność mają stracić bezterminowe prawa jazdy z powodu wprowadzenia nowego wzoru tego dokumentu, który będzie obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Dokładna data do której trzeba będzie wymienić prawo jazdy nie jest jednak znana. Na koniec prawo jazdy trzeba też wymienić w razie zmiany danych osobowych, czyli na przykład gdy zmienimy imię bądź nazwisko.
Jak wygląda wymiana prawy jazdy w Niemczech?
Z czysto technicznej perspektywy wymiana prawa jazdy na niemieckie niczym nie różni się od wydania tego dokumentu w Polsce. Trzeba się udać do wydziału komunikacji, który w Niemczech nazywa się Zulassungsstelle w urzędzie przypisanym do miejsce zamieszkania. Tam wybieramy się ze starym prawem jazdy bądź zaświadczeniem mówiącym o jego utraceniu, dokumentem tożsamości takim jak dowód osobisty bądź paszport, a także z aktualnym zdjęciem. Oprócz tego trzeba przygotować dokumenty wymagane dla danej kategorii.
Samochody osobowe - najbardziej popularna kategoria B, a także kategorii z rodziny A, czy też kategorii L lub T trzeba przygotować mające maksymalnie dwa lata badanie wzroku, a także zaświadczenie, które potwierdza ukończenie kursu pierwszej pomocy. W wypadku kategorii C i kategorii z nią powiązanych trzeba też posiadać zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia mające maksymalnie dwa lata oraz zaświadczenie potwierdzające możliwość kierowania pojazdami danej kategorii. Takie same dokumenty trzeba posiadać w wypadku kategorii D i pochodnych, lecz tutaj nie obędzie się również bez wydanego maksymalnie 3 miesiące wcześniej zaświadczenia o niekaralności.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w Niemczech?
W przeciwieństwie do Polski w Niemczech nie ma ustalonej odgórnie kwoty dla całego kraju. Wszystko różni się zależnie od tego w jakim mieście i landzie się znajdujemy. Kwoty zazwyczaj jednak wynoszą kilkadziesiąt euro i sięgają około pięćdziesięciu euro.