ubezpieczenie oc

Czy rosną składki OC?

Ubezpieczenie OC to polisa, którą musi posiadać każdy właściciel auta osobowego zarejestrowanego w Polsce. Wiele osób narzeka jednak na wysokie składki za to ubezpieczenie. Czy faktycznie składki za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rosną i ile kosztuje wykup takiej polisy oraz od czego to zależy?

Ile kosztowało ubezpieczenie OC w I kwartale 2022 roku?

Wiele osób spodziewało się, że wraz z inflacją wzrosną również ceny ubezpieczenia OC. Tak się jednak nie dzieje i w pierwszym kwartale 2022 roku mogliśmy wręcz spotkać się z deflacją na rynku ubezpieczeń. Średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2022 roku wyniosła bowiem 542 zł, co w skali rok rok do roku jest spadkiem o 12,2%. Jest to kontynuacja trendu, który trwa od 2018 roku. W 2017 roku średnie ceny OC wzrosły bowiem bardzo drastycznie z poziomu 487 zł do aż 767 zł. Od wtedy co roku regularnie obserwujemy za to spadek cen.

Możliwe jest jednak, że niebawem wysokość składek za ubezpieczenie OC wzrośnie. Wynika to z tego, że 17 czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do bazy punktów karnych. W ten sposób mogą prześwietlić każdego kierowcę i sprawdzić ile i czy ma jakiekolwiek punkty karne. To z kolei może być kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość składki OC. Z tego powodu może się niebawem okazać, że kierowcy, którzy na swoim koncie posiadają punkty karne za ubezpieczenie zapłacą więcej.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

To jak wyliczana jest składka za ubezpieczenie OC zależy tak naprawdę od wielu czynników i każdy ubezpieczyciel patrzy na nie nieco w inny sposób. W gruncie rzeczy chodzi jednak o prześwietlenie kierowcy oraz auta.

W wypadku kierowców patrzy się przede wszystkim na wiek oraz historię za kółkiem. Niedoświadczeni kierowcy zapłacą znacznie więcej co wynika z krótkiego stażu oraz braku zniżek, które zdobywa się za bezszkodową jazdę i naliczają się one przy każdej kolejnej wykupionej polisie OC. Oczywiście różnice pomiędzy cenami w zależności od wieku kierowcy wynikają również z innych rzeczy, na które uwagę zwracają ubezpieczyciele. Na tańsze OC mogą bowiem liczyć na przykład kierowcy żonaci, czy też rozwiedzeni lub wdowy/wdowcy. Więcej zapłacą z kolei kierowcy, którzy nie posiadają partnera. Na cenę ubezpieczenia wpływa również liczba posiadanych dzieci.

Znaczenie ma również to gdzie mieszka kierowca. Statystycznie najdroższe ubezpieczenia w I kwartale 2022 roku były w województwie pomorskim, mazowieckim oraz dolnośląskim. Najtaniej było z kolei w województwie podkarpackim, opolskim oraz świętokrzyskim. Więcej zapłacą przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, gdzie ruch jest większy, a co za tym idzie wzrasta ryzyko szkody na przykład parkingowej.

Na to ile kosztuje OC wpływ ma również sam samochód. Mowa tu na przykład o pojemności silnika. Im wyższa, tym większa składka. Różnice są naprawdę spore, gdyż ubezpieczenie auta z jednostką o pojemności przekraczającej 3.1 litra potrafi być o nawet 50% droższe niż to dla samochodu, który pod maską ma silnik o pojemności do 1.0 litra. Wynika to z powiązania pojemności z mocą. Dlatego droższe będzie również ubezpieczenie auta, które przeszło modyfikacje w celu zwiększenia mocy maksymalnej.

Oczywiście pewien wpływ ma również marka samochodu osobowego. Wynika to z reputacji jej kierowców czy też samej marki i tego jak sprawują się dane auta oraz jak są bezpieczne. Na tanie ubezpieczenia mogą liczyć kierowcy aut pochodzących od takich producentów jak Toyota czy też Skoda. Więcej za to zapłacą właściciele BMW bądź Audi.

Nie można zapominać również o tym, że ceny zależą od sytuacji panującej na rynku ubezpieczeń. Gdy na przykład koszty napraw wzrosną czy też wzrośnie liczba szkód w Polsce to towarzystwa by zabezpieczyć się finansowo zaczną oczekiwać płacenia wyższych składek każdego roku. Dlatego można się czasem zdziwić, gdy mimo zwiększenia zniżek zapłacimy za ubezpieczenie więcej niż przed rokiem. W ostatnich latach takie sytuacje były co prawda dosyć rzadkie, lecz motoryzacja zmienia się bardzo dynamicznie i nie jest powiedziane, że ubezpieczenia OC nagle nie zdrożeją.