cena ubezpieczenia

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Jak kierowca wpływa na cenę OC

Na to ile wynosi roczna składka za ubezpieczenie OC wpływ ma przede wszystkim kierowca. Ubezpieczyciele patrzą między innymi na jego historię ubezpieczeń. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca może liczyć na zniżki, które są kasowane lub zmniejszane przy wyrządzeniu szkody. Dlatego na najniższe ubezpieczenia OC mogą liczyć ci kierowcy, którzy mają za sobą już kilka lat bezszkodowej jazdy i regularnie wykupują OC na swoje nazwisko.

Sama historia ubezpieczeniowa to jednak nie wszystko. Towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą na znacznie więcej. Bardzo duży wpływ wywiera wiek kierowcy. Trzeba pamiętać, że różnica w cenach jest wyolbrzymiona oczywiście przez brak zniżek, lecz i tak jest ogromna. Mediana cen dla najmłodszych kierowców w wieku 18-20 lat przekracza bowiem 2 000 złotych. Tymczasem kierowcy w wieku od 40 lat wzwyż mogą liczyć na średnią cenę rzędu około 500 złotych. Mowa więc o aż czterokrotnej różnicy. Tak naprawdę na niską składkę można liczyć dopiero około 25 lat. Wtedy mediana cen OC spada poniżej 1 000 złotych.

Patrząc na kierowcę przy wyliczaniu wysokości składki OC ubezpieczyciele patrzą jednak również na takie rzeczy jak na przykład miejsce zamieszkania. W 2021 roku na najniższe składki liczyć mogli mieszkańcy województwa opolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Najdrożej było z kolei w województwie pomorskim, mazowieckim oraz dolnośląskim.

Dla towarzystw ubezpieczeniowych niezwykle ważny jest także stan cywilny kierowcy. Na niższe składki mogą liczyć kierowcy w związku małżeńskim. Bycie kawalerem nie jest tak mile widziane i takie osoby każdego roku zapłacą więcej. Mają oni znacznie wyższe składki nawet od wdów/wdowców, a także osób po rozwodzie.

Wpływ samochodu na cenę OC

Kolejna rzecz, na którą mocno patrzą towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu corocznej składki OC. Parametrów samochodu, na które ubezpieczyciele zwracają uwagę jest całkiem sporo. Bardzo istotna jest na przykład pojemność silnika. Wyższa z reguły oznacza, że auto jest po prostu mocniejsze. Dlatego najniższe składki mają kierowcy pojazdów z silnikami o pojemności około 1.0 litra.

To nie wszystko, co dotyczy auta, a co ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Patrzą oni również na markę pojazdu. Tutaj na niższe składki mogą liczyć kierowcy aut marek cieszących się renomą. Taką jest na przykład Toyota, Skoda czy też Renault. Na wysokie składki za ubezpieczenie muszą być za to gotowi kierowcy posiadający auto marki Audi lub BMW. Kiepsko wypadają też Volkswageny.

Co wpływa na cenę ubezpieczeń AC?

Ubezpieczenie Autocasco jest popularne wśród aut nowszych, które muszą być odpowiednio chronione tak by właściciel nie narażał się na ogromne straty finansowe. Na wysokość składki za ten rodzaj ubezpieczenia wpływają również inne rzeczy niż przy OC. Podstawa to oczywiście zakres ochrony. Mowa tu na przykład o sposobach naprawy, tym jakie części mają być używane, amortyzacji, bądź tym jak wysoki będzie wkład własny kierowcy w naprawę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą jednak pod uwagę również takie rzeczy jak ilość oraz rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych. Im więcej tym niższa składka, gdyż spada ryzyko kradzieży. Istotne jest również miejsce parkingowe. Gdy auto zostawiamy na niestrzeżonym, ogólnodostępnym parkingu to czeka nas wyższa składka. Oprócz tego ubezpieczyciele patrzą także na takie rzeczy jak na przykład wiek i wartość auta. Za stare auto po prostu nie będzie ubezpieczone, gdyż się to nie opłaca.

Gdzie szukać OC i AC?

Chcąc zakupić polisę OC lub OC i AC najlepiej jest skorzystać z Internetu. Tam znaleźć można całą masę wszelkiego rodzaju porównywarek, które pozwalają na poznanie ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych na rynku i wybór najkorzystniejszej, a nawet błyskawiczny jej zakup.

 

Ważny temat: Czy po sprzedaży auta należy nam się zwrot pieniędzy za ubezpieczenie?