fotowoltaika

Czy słońce i rozwój fotowoltaiki pomoże w ratowaniu naszej planety?

Globalne ocieplenie to realne zagrożenie dla naszej planety i bardzo często mówi się o tym już od wielu lat. Poszukując sposobów na ratunek lub chociaż maksymalne spowolnienie globalnego ocieplenia bardzo często patrzy się na sektor energetyczny. W nim może pomóc słońce i rozwój fotowoltaiki, a także inne źródła energii odnawialnej. Czy jednak jest to tak świetnie rozwiązanie?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz techniki, która zajmuje wytworzeniem energii elektrycznej poprzez przetworzenie światłą słonecznego. Tego słowa używa też się potocznie w celu określenia całej instalacji fotowoltaicznej. Technologia ta dynamicznie rozwija się w ostatnich latach i aktualnie na całym świecie budowane są wielkie farmy fotowoltaiczne, które są w stanie wytworzyć spore ilości prądu z energii odnawialnej nie emitując przy tym żadnych zanieczyszczeń.

Cała branża zajmująca się fotowoltaiką rośnie w siłę na całym świecie w tym w Polsce, gdzie panele fotowoltaiczne są coraz częstszym widokiem na dachach domów, budynków, czy też jako osobne konstrukcje, które generują czystą energię.

Zobacz także: Nowe fabryki samochodów elektrycznych

Czy fotowoltaika jest w stanie uratować planetę?

Aktualnie zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii ze względu na spore zanieczyszczenie środowiska, a także zjawisko globalnego ocieplenia, które wynika z pogłębienia się efektu cieplarnianego. Spory wpływ na to ma właśnie sektor energetyczny, który opiera się na paliwach kopalnych takich jak węgiel, ropa oraz gaz, których spalanie powoduje emisję ogromnej ilości szkodliwych związków do atmosfery.

Patrząc czysto teoretycznie fotowoltaika ma wszystko by zastąpić klasyczne elektrownie. Na świecie znaleźć można całe mnóstwo nieużywanych terenów z dobrym nasłonecznieniem, które można przeznaczyć pod budowę farm fotowoltaicznych tym samym zaspokajając znaczną część zapotrzebowania na energię elektryczną. Teoria to jedno, a praktyka to drugie.

Fotowoltaika może oczywiście bardzo dużo pomóc, lecz nie jest perfekcyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim powstawanie ogromnych farm fotowoltaicznych o ile sprawia, że produkcja energii elektrycznej odbywa się bez emisji szkodliwych związków tak też jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. By stworzyć farmę fotowoltaiczną trzeba całkowicie poświęcić teren na którym powstanie, przez co niszczy się obecny tam ekosystem i naraża między innymi zwierzęta, które mogą występować tylko tam.

Kolejnym problemem jest oczywiście ogromny koszt, gdyż technologia ta wciąż jest dość młoda i naprawdę droga, przez co koszta budowania farm słonecznych są naprawdę spore. Kolejna wada to fakt, iż w elektrownie te działają tylko za dnia, a w nocy nie wytwarzają, a także nie magazynują energii, przez co trudno będzie sprawić, że staną się głównym źródłem energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że stawianie na fotowoltaikę jest bezsensowne.

Jak fotowoltaika może pomóc środowisku?

Fotowoltaika może świetnie pomóc na przykład motoryzacji. Aktualnie przechodzi ona przez elektryfikację i coraz więcej samochodów to auta elektryczne, a silniki spalinowe zaczynają zanikać. O ile same auta elektryczne podczas jazdy zanieczyszczeń nie wytwarzają tak trzeba pamiętać, że działają one na energię elektryczną, która przecież musi skądś pochodzić. Tym źródłem bardzo często są brudne elektrownie zanieczyszczające środowisko, przez które jazda elektrykiem wcale nie jest tak czysta jakby się mogło wydawać.

Za pomocą fotowoltaiki można by więc rozwiązać problem motoryzacji dotyczący źródła energii, którym są zasilane samochody elektryczne. Już powstają sieci ładowarek, które działają korzystając tylko z energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Gdy w pełni uda się na nie przestawić to jazda samochodami elektrycznymi będzie znacznie czystsza niż ma to miejsce obecnie, gdy często korzysta się z energii pochodzącej z węgla czy też ropy, co burzy nieco ideę samochodów elektrycznych. Z tych powodów coraz więcej producentów decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych czy to do zasilania zakładów, czy właśnie dedykowanych elektrykom ładowarek.