nowy taryfikator

Jaki jest nowy taryfikator mandatów?

2022 rok trwa już od jakiegoś czasu i kierowcy powoli przyzwyczajają się do nowego taryfikatora mandatów, który wszedł w życie wraz z 1 stycznia 2022 roku. Dzień ten przyniósł ogromne podwyżki mandatów, które są naprawdę dotkliwe biorąc pod uwagę zarobki, lecz zmiana ta była poniekąd konieczna z racji na to, że taryfikator bez większych zmian istniał od lat.

Dlaczego zmieniono taryfikator mandatów?

Taryfikator mandatów w naszym kraju obowiązywał w formie względnie niezmienianej poza małymi nowinkami od dobrych kilkunastu, a nawet i więcej lat, przez co stawki na tle znacząco wyższych niż w momencie wprowadzenia zarobków nie były tak groźne i dotkliwe, by skutecznie zniechęcać kierowców przed popełnianiem wykroczeń. Z tego powodu uznano, że pora opracować nowy taryfikator i prace nad nim w polskim parlamencie trwały dość długo. Pierwotnie miał on wejść w życie od 1 grudnia 2021 roku, lecz z braku czasu na dopięcie wszystkich formalności przesunięto ją na 1 stycznia 2022 roku. Od wtedy kierowcy żyją w nowej rzeczywistości.

Posłowie w znacznej większości byli za proponowanymi zmianami czego efektem jest to, że w nowym taryfikatorze te najbardziej popularne wykroczenia są karane mandatem wyższym o nawet i kilkaset procent, czyli kilkukrotnie większymi. Nowe mandaty mają skutecznie zniechęcać kierowców od popełniania wykroczeń.

mandat

Jakie są mandaty dotyczące pieszych?

Sporo zapłacić można nie tylko jeżdżąc samochodem, ale też gdy jest się pieszym. Najbardziej karane jest przejście przez zapory lub półzapory w momencie gdy są opuszczone lub zaczynają się opuszczać. Taki występek jest wyceniany na 2000 złotych. Poza tym najwyższe kary są na poziomie 200 lub 300 złotych. Mowa tu na przykład o korzystaniu z urządzeń elektronicznych w sposób ograniczający możliwość obserwacji na przejściu dla pieszych, jezdni lub torowisku, czy też po wchodzeniu na jezdnie zza przeszkody ograniczającej widoczność.

Mandaty dla kierowców za naruszanie bezpieczeństwa pieszych

Bardzo ważne dla osób układających nowy taryfikator było zadbanie o bezpieczeństwo pieszych. Z tego powodu mandaty w tej kwestii są naprawdę dotkliwe. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach czy też na chodniku, drodze dla pieszych lub placu gdzie mogą się oni poruszać oznacza mandat w wysokości aż 1500 złotych, który może być i dwukrotnie większy w przypadku recydywy. Tyle samo grozi za jazdę po chodniku, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed przejściem, omijanie auta, które ustępuje pierwszeństwa pieszemu czy też naruszenie zakazu jazdy wzdłuż chodnika oraz przejścia dla pieszych.

Taryfikator mandatów za prędkość i wyprzedzanie

W nowym taryfikatorze kary za przekraczanie prędkości są bardzo wysokie i istnieje całe mnóstwo zakresów prędkości z osobną karą. Najniższy wymiar to zaledwie 50 złotych w momencie przekroczenia do 10 km/h. Dalej mamy zakres przekroczenia o 11-15 km/h (100 złotych), 16-20 km/h (200 złotych), 21-25 km/h (300 złotych), 26-30 km/h (400 złotych). Kary zaostrzają się w momencie przekroczenia o ponad 31 km/h. Od tego momentu zwiększają się one co 10 km/h przekroczenia i obowiązuje też prawo recydywy, czyli zwiększenie wartości mandatu 2-krotnie w razie popełnienia wykroczenia po raz kolejny.

Najniższa kara za przekroczenie powyżej 31 km/h to 800 lub 1600 złotych. Dalej mamy mandat w wysokości 1000 lub 2000 złotych w wypadku przekroczenia o 41-50 km/h, 51-60 km/h jest warte 1500 lub 3000 złotych, a 61-70 km/h oznacza mandat w wysokości 2000 lub 4000 złotych. Przekroczenie o 71 km/h lub więcej oznacza z kolei 2500 lub 5000 złotych mandatu.

Za wyprzedzanie również grożą dotkliwe kary. Praktycznie wszystkie z nich są w wysokości 1000 lub 2000 złotych w wypadku recydywy. Mniejsze kary są tylko za przyspieszenie podczas kierowania pojazdem wyprzedzanym za co grozi 350 złotych, wyprzedzanie bez odstępu jest wyceniane na 300 złotych. 100 złotych grozi z kolei kierującym pojazdom wolnobieżnym, rolniczym lub bez silnika, gdy nie zjadą oni na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania dla kierowców z tyłu. 

 

Ważny temat: Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. B?