Czym jest korytarz życia?
Korytarz życia to bardzo ważna zasada w ruchu drogowym, która nieraz uratowała życie wielu osób. Polega ona jednak na odpowiedzialności zbiorowej i zaufaniu, dlatego też kary za nieprzestrzeganie tej reguły są naprawdę wysokie. Czym jednak dokładnie jest korytarz życia, dlatego jest on aż tak ważny, a także jak poprawnie go wykonać?
Co to jest korytarz życia?
W obecnych czasach kultura i świadomość jazdy jest o wiele większa, niż jeszcze kilkanaście lat temu. To właśnie dlatego o wiele łatwiejsze jest wprowadzanie takich niepisanych zasad, jak na przykład jazda na suwak, co nie tylko pozwala upłynnić ruch, ale również oszczędza nam sporo nerwów. Istnieją jednak inne reguły, które w życie weszły stosunkowo niedawno, lecz dzięki zbiorowej odpowiedzialności można je bez problemu wprowadzać i liczyć na to, że kierowcy będą się do nich stosować. W przypadku bowiem opisywanej dziś reguły, w grę wchodzi nie komfort jazdy i zwiększenie płynności ruchu, a ratowanie czyjegoś życia. Mowa jest bowiem o tak zwanym korytarzu życia, który bez wyjątku powinien być pojęciem znanym przez każdego kierowcę.
Zapis o umożliwieniu przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, co nazywane jest potocznie korytarzem życia, jest opisany w Ustawie o Ruchu Drogowym, a dokładniej rzecz ujmując – w artykule 9. Według zapisów ustawy, w przypadku nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego samochody mają obowiązek jak najszybszego usunięcia się z drogi, a w razie potrzeby również i zatrzymania się. Jeżeli zaś droga jest dwupasmowa, auta osobowe z lewego pasa zjeżdżają możliwie jak najbardziej na lewo, zaś pojazdy z prawego pasa muszą jak najmocniej zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, bądź nawet za nią wyjechać.
Taki zabieg stosuje się najczęściej w mieście czy na zakorkowanych drogach. Może bowiem zdarzyć się taka sytuacja, iż na końcu korku znajdzie się karetka wioząca pacjenta w stanie zagrożenia życia czy też wóz straży pożarnej. W takiej sytuacji nie ma po prostu czasu na to, aby spokojnie czekać na swoją kolej przejazdu. To właśnie dlatego wprowadzono wyżej opisywaną zasadę, nazywaną korytarzem życia. Dzięki temu, pojazd na sygnale jest w stanie bez problemu przejechać środkiem drogi i znacznie skrócić swoją podróż do miejsca docelowego, a w przykładu sytuacji zagrażającej życiu każda minuta ma znaczenie.
Jak poprawnie stworzyć korytarz życia
Tworzenie korytarzu życia nie jest tajemną wiedzą i każdy będzie w stanie zrobić to często instynktownie bądź obserwując innych uczestników ruchu. Często jednak możemy wpaść w zakłopotanie i nie wiedzieć, jak powinniśmy się ustawić, by umożliwić pojazdowi uprzywilejowanemu przejazd. Na co więc trzeba uważać?
O tym, jak tworzy się korytarz życia na drodze jedno- i dwupasmowej wspomnieliśmy wyżej, lecz wielu kierowców wpada w popłoch, gdy korytarz życia ma być wykonany na drodze trzypasmowej bądź czteropasmowej. W tym wypadku należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – na lewą stronę zjeżdża tylko najbardziej skrajny lewy pas. Jeżeli więc znajdujemy się na drodze trzypasmowej i konieczne jest wykonanie korytarzu życia, lewy pas zjeżdża jak najbliżej lewej strony, zaś pas środkowy oraz prawy – jak najbliżej prawej strony jezdni.
Zobacz także: O czym należy pamiętać na miejscu kolizji drogowej?
Za blokowanie korytarzu życia można słono zapłacić, a nawet stracić prawko!
Jeszcze do niedawna naruszenie korytarzu życia, na przykład poprzez jego umyślne bądź nieumyślne blokowanie, a także przejeżdżanie nim nie będąc pojazdem uprzywilejowanym, obowiązywał mandat od 200 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Ostatnio jednak kwota mandatu za takie działanie została zwiększona, gdyż blokowanie korytarzu życia może wiązać się z narażeniem osób na uszczerbek na zdrowiu bądź utratę życia. Obecnie mandat za blokowanie korytarza życia wynosi 2500 złotych, a w ekstremalnych przypadkach, jak na przykład celowe blokowanie przejazdu karetki czy wozu straży pożarnej, może zostać wymierzona kara nawet trzech lat zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to jednak bardzo szkodliwe społecznie działanie, stąd też zrozumiały jest wysoki wymiar ewentualnej kary.