ford escape

Ford Escape - jaki silnik najlepszy?

Ford Escape to tym kompaktowego auta osobowego, który produkowany jest od 2000 roku. Model doczekał się trzech generacji, które cieszą się zadowoleniem wielu klientów. W najnowszej odsłonie auto zyskało przede wszystkim odnowione panele, nowoczesne wnętrze, ale także nową mechanikę. Silniki forda cieszą się bardzo dobrą opinią użytkowników niemal na całym świecie. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, trwałością, optymalnym zużyciem paliwa oraz ograniczonymi kosztami serwisowania, co głównie wynika z doskonałego zaopatrzenia. Jednostki benzynowe oraz dieslowe mają tę cechę wspólną, która określana jest jako bezawaryjność. Jak wygląda sytuacja w przypadku Forda Escape?

Ford Escape – dane techniczne

Ford jest cenioną marką samochodową na całym świecie. Atrakcyjne wykończenia wizualne większości modeli forda oraz niezawodna mechanika sprawiają, że klienci darzą markę ogromnym zaufaniem. Ford Escape to popularny miejski SUV, który posiada kompaktową budowę podwozia. Waga auta w zależności od napędu waha się w przedziale od 1473 do 1568 kg. W większości egzemplarzy mamy do czynienia z manualnymi skrzyniami biegów. Warto zaznaczyć, że Ford Escape dostępny jest w wersji napędowej na przód, na tylną oś, a także obie, czyli słynne 4x4.

Najważniejszym atutem jest to, że biorąc pod uwagę niemal wszystkie wersje w trzech dostępnych generacjach, auto nie charakteryzuje się zbyt dużą awaryjnością. Ogółem silniki Forda są uznawane za jedne z trwalszych i najmniej awaryjnych jednostek w samochodach używanych. Nawet wersje EcoBoos, które z początku były niezbyt pochlebnie przyjęte, po drobnych korektach stały się niezawodne.

Ford Escape – silniki

Decydując się na ten model, warto wiedzieć, jakie oferuje nam Ford Escape silniki do wyboru. Dostępne mamy silniki o pojemności 2.3 oraz 2.5 litra. Możliwe jest również znalezienie dodatkowej 3-litrowej jednostki w wersji V6. Ford, pod koniec 1995 roku wraz z Yamahą opracował silnik, który później przyjmował oznaczenia Zetec-SE, Duratec czy Duratec Ti-VCT. To właśnie one uznawane są za jedne z najmniej awaryjnych. W modelu Escape dzięki zastosowaniu właśnie jednostki Duratec możliwe jest uzyskanie 100km/h w niecałe 9 sekund, co jest ciekawym wynikiem przy tak dużym aucie. Najważniejsze cechy tego typu silników to brak turbodoładowania, łatwość wkręcania się na obroty, znaczne mocne czy w miarę rozsądne zapotrzebowanie na paliwo. Mamy tu do czynienia z nowoczesną, lekką konstrukcja o wysokiej trwałości, która przy rzetelnej obsłudze serwisowej potrafi bezproblemowo pokonać nawet 0,5 mln km.

Jednak Escape, jak każde auto może ulegać awariom. Do najczęstszych przypadków należą zapieczone lub zużyte pierścienie tłokowe, co może skutkować zwiększonym spalaniem oleju. Zdarzają się również problemy z przepustnicą, alternatorem czy przepływomierzem. Wśród droższych napraw można napotkać się zwłaszcza w wersji Ti-VCT z awarią nastawników faz rozrządu.

Ford Escape – przede wszystkim bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to bardzo ważny wskaźnik dla większości klientów, który brany jest przez nich pod uwagę przy zakupie samochodu. Ford Escape oferuje wiele elementów, które skutecznie wpływają na zwiększony poziom bezpieczeństwa. Do najważniejszych zalicza się wspomaganie układu hamowania, kontrola trakcji, czujniki hamowania, dodatkowe oświetlenie, możliwość regulacji zagłówków, pozwalających na dostosowanie właściwej pozycji kierowcy. Ford Escape zdecydowanie nie jest liderem torów wyścigowych, ale posiada wiele zalet między innymi w kwestii bezpieczeństwa. Decyzja o zakupie Forda Escape będzie dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo podróżowania.

 

Zobacz również: Ford Escape - samochód osobowy typu SUV