akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

Choć najczęściej skupiamy się na innych układach naszego samochodu, jak na przykład jednostka napędowa czy zawieszenie, akumulator jest o wiele ważniejszym komponentem, niż może się to tak naprawdę wydawać. Bez niego niemożliwe byłoby uruchomienie samochodu, a także kontynuowanie jazdy. To właśnie dlatego akumulator, który powoli zmierza do końca swojego żywota, potrafi zrobić nam naprawdę wiele kłopotów. Jak więc sprawdzić stan naszego akumulatora, skąd mamy wiedzieć, iż nadchodzi już pora na kupno nowego urządzenia, a także jak prawidłowo wymienić akumulator, na czele z wybraniem jego odpowiedniego rodzaju.

Sposoby na sprawdzenie kondycji akumulatora

Wszystkie samochody osobowe muszą posiadać sprawny akumulator, który jest konieczny do uruchomienia jednostki napędowej, a także do utrzymywania jej pracy oraz operowania wszystkimi układami elektrycznymi i elektronicznymi pojazdu. Auto, w którym akumulator pracuje nieprawidłowo bądź przestał działać, najzwyczajniej w świecie nie ruszy się z miejsca. To właśnie dlatego jeżeli tylko zauważymy, iż coś z naszym akumulatorem jest nie tak, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić jego kondycję, aby upewnić się, iż są to tylko przejściowe kłopoty spowodowane na przykład niską temperaturą, a nie poważne uszkodzenie. Jakie mamy na to jednak sposoby?

Dlaczego sprawdzanie stanu akumulatora jest dość nieznanym tematem? Otóż ten podzespół nie podlega częstej kontroli, na przykład podczas corocznych obowiązkowych badań technicznych. Dlatego też najczęściej kondycję akumulatora sprawdza się dopiero wtedy, gdy coś jest z nim naprawdę nie tak. Pierwszym sposobem jest sprawdzenie poziomu elektrolitu. Aby to zrobić, musimy odkręcić wszystkie korki i sprawdzić, czy płytki wyznaczająca poziom są zakryte. Jeśli nie, konieczne może być dolanie wody demineralizowanej bądź destylowanej. Jest to bowiem bardzo dobry przewodnik. Kolejnym sposobem jest użycie narzędzia nazywanego aerometrem. Z jego pomocą możemy zbadać ogólny stan elektrolitu i jego gęstość, która najlepiej mówi nam o zdolnościach akumulatora oraz jego kondycji. Badanie aerometrem jest nam w stanie najlepiej powiedzieć nam o tym, czy nasz akumulator jeszcze się do czegokolwiek nadaje.

akumulator w aucie

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany?

Wyniki badanie aerometrem potrafią nam dokładnie powiedzieć, czy problemy wynikające z uruchamianiem samochodu wynikają z popsutego bądź mocno zużytego akumulatora, czy może przyczyna jest zgoła inna. Jakie wartości będą nam jednak w stanie dokładnie powiedzieć, iż nasz akumulator nadaje się jedynie do śmieci?

Jeżeli gęstość elektrolitu znajduje się w przedziale 1,25-1,28 gramów na cm3, oznacza to, iż wszystko jest w normie i przyczyny usterki należy szukać gdzie indziej. Gęstość elektrolitu na poziomie pomiędzy 1,16-1,25 gramów na cm3 oznacza już jednak, iż konieczne jest naładowanie akumulatora, by ten ponownie zaczął prawidłowo działać. Nie jest to jeszcze bicie na alarm, lecz pierwsze ostrzeżenie, szczególnie jeżeli do tej pory wszystko w akumulatorze działało jak należy, a na dodatek za oknem nie jest na przykład za zimno. Wartość poniżej 1,15 gramów na cm3 oznacza już, iż akumulator mógł zostać zasiarczony i już uszkodzony, zaś spadek gęstości poniżej 1,1 g na cm3 oznacza już tak naprawdę, iż akumulator jest bezużyteczny.

Warto również sprawdzić napięcie spoczynkowe akumulatora. Jest to napięcie, które generowana jest po włożenia kluczyka do stacyjki, lecz przed próbą uruchomienia silnika. Optimum to 13,8-14,8 V, lecz konieczność ładowania powinna pojawić się dopiero, gdy napięcie spadnie poniżej 12,4 V. Jeżeli jednak napięcie jest niższe niż 10 V, pozostaje nam jedynie wymiana akumulatora.

Jak prawidłowo wymienić akumulator w swoim aucie?

Wymianę akumulatora najlepiej powierzyć specjalistom, choć oczywiście nie oznacza to, iż pod żadnym pozorem nie możemy tego zrobić samodzielnie. Jest to jednak dość skomplikowany proces, który najlepiej jest pozostawić ekspertom. Będą oni dodatkowo wiedzieć, jaki model i rodzaj akumulatora najlepiej sprawdzi się w twoim samochodzie.

 

Ważne informacje: Części do samochodów używanych — jak regenerować turbosprężarkę?