samochody

Jak sprawdzić używane auto z zagranicy?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest ono jeszcze większe, jeśli samochód ten pochodzi z innego kraju, gdyż nasze możliwości co do jego sprawdzenia są ograniczone i trzeba się często mocno postarać, by prześwietlić samochód, którym jesteśmy zainteresowani. Jak więc w dobry sposób sprawdzić samochód z zagranicy, by zminimalizować ryzyko nieudanego zakupu?

Zakup auta z zagranicy – czy jest opłacalny?

Wiele osób chętnie decyduje się na samochody osobowe z zagranicy, twierdząc, iż są bardziej zadbane. O ile jest to po części prawdą, tak takie generalizowanie jest błędem, gdyż w innych krajach równie dobrze spotkać można samochody, które brały udział w wypadku, są mocno awaryjne czy też po prostu ich stan pozostawia wiele do życzenia. W gruncie rzeczy za granicą można jednak spotkać ciekawe samochody.

Ważna kwestia dotycząca opłacalności ściągnięcia do Polski samochodu z innego państwa to to, w jaki sposób to zrobić. Decydując się na zakup samochodu, który już został do naszego kraju ściągnięty przez handlarza i wystarczy uiścić opłatę za rejestrację jest często znacznie bardziej ryzykowny, gdyż wzrasta tu prawdopodobieństwo tego, iż ktoś ingerował w stan licznika. Bardziej opłacalne jest więc zrobienie tego samemu.

Jak sprawdzić auta z zagranicy?

Gdy już zdecydujemy się na to, by sprowadzić auto z zagranicy lub kupić samochód ściągnięty do Polski przez handlarza przed obejrzeniem takiego pojazdu warto podjąć kroki, które pozwolą na poznanie jego historii. W ten sposób można bardzo często uniknąć aut, które są powypadkowe czy też takich, których przeszłość jest dość mocno wątpliwa.

Wiele osób nie wie, że sprawdzenie historii samochodu z innego kraju jest niezwykle proste i co ważniejsze w niektórych przypadkach nawet darmowe. Pozwala na to rządowy portal historiapojazdu.gov.pl. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, może on podać raport dotyczący historii samochodu nie tylko z Polski, ale też taki na temat samochodu z zagranicy. Portal ten posiada bowiem dostęp do baz danych z takich państw jak Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Austria, Czechy, a nawet z Kanady czy też ze Stanów Zjednoczonych. W ten sposób można dowiedzieć się, czy dany samochód nie był kradziony, złomowany, czy nie brał udziału w wypadku, czy nie działał jako taxi, czy nie był przedmiotem szkody całkowitej, a także czy nie występują w nim żadne wątpliwości dotyczące stanu licznika.

Poza naszą, polską stroną w sieci znaleźć można również wiele zagranicznych miejsc, w których proste będzie sprawdzenie auta z innych państw. Na stronach państw takich jak Wielkia Brytania (Check-mot.service.gov.uk), Holandia (Ovi.rdw.nl), Czechy (kontrollatachometru.cz), Dania (Selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx) wystarczy podać jedynie numer rejestracyjny lub numer VIN. Z jego pomocą można otrzymać szczegółowy raport dotyczący auta lub dane dotyczące stanu licznika tak, jak ma to miejsce w Czechach. Tego typu darmową stronę znajdziemy również w Belgii. Tam jednak potrzebny jest numer Car-Pass z dokumentu o tej samej nazwie, który otrzymamy od sprzedawcy dopiero po zakupie.

O czym trzeba pamiętać, kupując samochód z zagranicy?

Jeśli decydujesz się na to, by ściągnąć do Polski samochód z innego kraju, to czeka cię wiele formalności. Jedna z nich to na przykład zapłata akcyzy w ciągu 14 dni od zakupu samochodu. Ta w przypadku aut, w których silnik ma pojemność mniejszą niż 2000 cm sześciennych, wynosi 3,1%.  Jeśli jednostka napędowa jest większa, to akcyza wyniesie aż 18,6%. Konieczne jest również skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia wymaganych dokumentów.

Wszystkie formalności zajmują nieco ponad miesiąc. Mowa tu o przygotowaniach do wizyty w urzędzie i o tym, że po niej trzeba czekać około 30 dni na otrzymanie tak zwanego twardego dowodu rejestracyjnego. Na miękki dowód i stałe polskie tablice można liczyć już po 15 dniach od zarejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji. Najważniejsza rzecz ,o której trzeba pamiętać to to, by od razu po otrzymaniu tymczasowego pozwolenia na jazdę i okresowych tablic wykupić roczną polisę OC.