polerowanie lakieru

Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Dobrze zadbana karoseria jest prawdziwą wizytówką naszego samochodu. Nie chodzi nawet oto, by zawsze była ona czysta i błyszcząca. Najgorsze bowiem są zarysowania – niekoniecznie te głębokie i najbardziej widoczne. Prawdziwym utrapieniem są bowiem małe ryski, które pojawiają się na skutek zwykłej jazdy. Ot, odpryski od kamieni, żwiru czy granulatu, którym co rok zasypywane są w naszym kraju dziury. Oczywiście w walce o piękny i nienaganny lakier nie jesteśmy sami. Istnieje naprawdę wiele sposobów na odpowiednie zabezpieczenie lakieru, dzięki czemu utrzyma on swoją trwałość na długi czas.

Dlaczego zabezpieczanie lakieru jest tak ważne?

Oczywiście najważniejszym aspektem, dzięki któremu warto jest zabezpieczyć lakier, jest obrona przed pojawianiem się wszelkich odprysków czy rys. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego powinniśmy rozważyć jakąkolwiek formę zabezpieczenia naszej karoserii. Co może dodatkowo wpływać na pogorszenie się kondycji lakieru w naszym aucie?

Nie zawsze mamy czas oraz pieniądze, by pojechać z naszym autem na myjnię. Jeżeli zaniedbamy regularne mycie, zacieki z brudu mogą na długi czas osiąść na samochodzie, a ich zmycie może stać się prawdziwą udręką. Odpowiednio zabezpieczony lakier sprawi jednak, iż ślady po brudzie będą znikały w mgnieniu oka, a my nie będziemy musieli się martwić, iż jeżeli nie myliśmy naszego auta przez długi czas, będziemy zmuszeni do sięgnięcia po szmatkę i żmudnego szorowania lakieru. Negatywny wpływ na jego kondycję może mieć również promieniowanie UV, które nie tylko może oddziaływać na kolor, ale również osłabiać w dłuższej perspektywie strukturę lakieru. Odpowiednie zabezpieczenie potrafi więc uchronić nasze auta osobowe przed czymś więcej niż tylko pojawieniem się niechcianych rys.

Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodu

Na rynku samochodowym znajdziemy naprawdę wiele opcji na odpowiednie zabezpieczenie naszego auta. Zacznijmy od prostszych narzędzi, dzięki którym możemy samodzielnie poprawić stan lakieru. Warto w tym przypadku wspomnieć na przykład o autopoliturze, która jest specjalnym mleczkiem do lakieru. Pozwala ona na maskowanie niedoskonałości, poprawie koloru lakieru, a także podkreślenie blasku. Nie posiada ona większych właściwości ochronnych, więc jeżeli chcemy postawić na maksymalne zabezpieczenie, musimy szukać dalej.

lakier samochodu

Opcją wartą rozważenia, jeżeli nie posiadamy zbyt dużego budżetu, bez wątpienia jest powłoka polimerowa. Jest co cienka warstwa, która dokładnie rozprowadzona pozwala uzyskać dobre zabezpieczenie lakieru przy względnie niskim koszcie. Jeżeli jednak sami podejmiemy się nałożenia takiej powłoki, musimy być niezwykle dokładni. Najlepiej jednak poprosić o pomoc specjalistę z zakresu detailingu.

Droższą, lecz bardzo skuteczną opcją na ochronę naszego lakieru jest powłoka ceramiczna, która ochroni nas nawet przed średnimi zarysowaniami czy uderzeniami w samochód, o promieniowaniu UV, brudzie czy środkach chemicznych nie wspominając. Ogromnym atutem powłoki ceramicznej jest również fakt, iż efekt jej działania jest w stanie utrzymywać się nawet do pięciu lat. Wybierając powłokę ceramiczną nie musimy się na dodatek zatrzymywać na lakierze – wiele osób decyduje się również na pokrycie tego typu warstwą ochronną także i felg.

Na sam koniec zdecydowanie warto wspomnieć o folii PPF, która jest jedynym w pełni fizycznym zabezpieczeniem lakieru, który znajdziemy w tym zestawieniu. Folia musi być nakładana przez wysokiej klasy specjalistów, lecz jej działanie jest zdecydowanie warte czasu oraz ceny. Folia PPF pogłębia bowiem kolor lakieru, chroni go nawet przed celowymi zarysowaniami, a wszelkie uszczerbki folii można zregenerować poprzez podgrzanie. Samochody z takim zabezpieczeniem potrafią przetrwać bez uszkodzeń nawet kilkanaście lat.

Jak naprawić uszkodzony lakier?

Przed nałożeniem jakiejkolwiek ochrony, lakier musimy odpowiednio przygotować. Oczywiście wszelkie rysy czy odpryski możemy spróbować zregenerować sami, na przykład za pośrednictwem papieru ściernego, szpachli, lakieru i innych narzędzi. Jeżeli jednak ubytki są za duże bądź nie czujemy się na siłach, aby z nimi walczyć, najlepiej jest oddać auto do salonu detailingu. Eksperci za jednym zamachem naprawią nasz lakier, a także odpowiednio go zabezpieczą!

 

Ważny temat: Jak usunąć owady z lakieru samochodu?