vw tiguan

Jakie auta używane najmniej tracą na wartości i są najbardziej poszukiwane na rynku wtórnym?

Dlaczego samochody tracą na wartości?

Każdy pojazd mechaniczny prędzej i później zacznie się zużywać i tanieć – jest to całkowicie normalne. Oczywiście spadek wartości nie jest czymś uniwersalnym, bowiem zależy on od naprawdę wielu czynników – samo wykonanie auta i jego niezawodność wcale nie jest kluczową kwestią. Spadek wartości aut w czasie, nawet wcale nie takim krótkim, ma powiązanie z naprawdę wieloma różnymi aspektami. Od czego tak naprawdę zależy więc, że dane pojazdy tanieją wolniej od drugich, nawet jeżeli paradoksalnie są tańsze?

Bardzo ważnym czynnikiem bez wątpienia jest sam status marki. Producenci, którzy znajdują się na szczytach list sprzedażowych, o wiele częściej mogą liczyć na lepsze ceny swoich pojazdów na rynku wtórnym. Z drugiej zaś strony na marki, które nie posiadają zbyt dobrej reputacji lub konkretne modele, które są owiane złą sławą, klienci mogą patrzeć mniej pobłażliwym okiem. O samych markach powiemy zresztą trochę więcej w kolejnej części tego artykułu.

Kolejnym punktem bez wątpienia jest silnik znajdujący się w pojeździe. Kiedyś mocno na swojej wartości traciły hybrydy, obecnie zaś ten trend praktycznie zanikł. Na ceny aut jednak działają mocno małe silniki posiadające sporą moc, czyli niejako ofiary tak zwanego downsizingu. Są one uważane za potencjalnie awaryjne, przez co klienci nie są w stanie im w pełni zaufać. Paradoksalnie na spadek ceny wpływać może również... popularność na rynku wtórnym. Pojazdy, które są nagminnie sprowadzane z zagranicy często mają złą sławę z uwagi na sporą liczbę nie najlepszych egzemplarzy. Mówiąc zaś o konkretnych egzemplarzach, na trzymanie przez nie ceny zdecydowanie działa na ich korzyść dobre wyposażenie, a także zadbana i pełna dokumentacja, w tym regularnie prowadzona książeczka serwisowa.

W kontekście utraty wartości warto również wspomnieć o jeszcze jednym czynniku, który dopiero od niedawna ogrywa w tej kwestii większe znaczenie – chodzi o typ pojazdu. Możemy na przykład zauważyć, że swoją cenę wyjątkowo dobrze trzymają SUV-y, zaś sedany czy kombi mają z tym trochę większy problem.

Wartość rezydualna – pojęcie, które powinieneś znać

W kontekście samochodów i ich straty wartości niezwykle ważnym hasłem jest tak zwana wartość rezydualna. Każdy kierowca powinien być zapoznany z tym właśnie zwrotem. Warto jednak zadać sobie ważne pytanie – co to właściwie znaczyć? Otóż jest to prognoza tego, jaką cenę będzie mieć auto w swojej przyszłości. To właśnie dlatego wartość rezydualna jest pojęciem dobrze znanym przez osoby, które posiadają samochód w leasingu. To właśnie bowiem na podstawie wartości rezydualnej określana jest miesięczna rata, której zadaniem jest pokryć wartość auta w danym okresie.

Samochody z najmniejszym spadkiem wartości

Rynek samochodowy jest na tyle dynamiczny, iż badania dotyczące spadku wartości konkretnych modeli muszą być prowadzone dość często. Jakie samochody od pierwszego właściciela są więc w tej klasyfikacji na topie? Najlepiej prezentuje się Toyota CH-R, która jest w stanie poszczycić się spadkiem na poziomie zaledwie 43,1 procent. Drugą pozycję zajmuje Suzuki Jimny – 43,6 procent. Poziom poniżej 45 procent utrzymują również Hyundai Tucson i Dacia Duster, a na 5. pozycji plasuje się Volkswagen Tiguan. Łatwo zauważyć, że wszystkie te samochody to SUV-y lub w najgorszym wypadku crossovery.

Marki z najmniejszym spadkiem wartości

Tak samo, jak w przypadku modeli, w klasyfikacji producentów na szczycie znajduje się Toyota. Japoński hegemon rynku może cechować się spadkiem wartości swoich pojazdów na poziomie tylko 44,1 procent. Na następnych miejscach możemy zauważyć kolejno Porsche, Hondę, Nissana oraz Mazdę – dominacja japońskich producentów widoczna jest gołym okiem. Spadkiem wartości poniżej 50% mogą się również pochwalić samochody od Skody, Suzuki, Subaru, Mitsubishi, Volkswagena oraz Opla.