rycukling

Jakie części samochodu podlegają recyklingowi?

Samochody w Polsce do najmłodszych nie należą. Biorąc pod uwagę średnią ich wieku jesteśmy w czołówce w Europie, więc siłą rzeczy sporo z tych samochodów w niedalekiej przyszłości trafi na złom, gdzie zostaną zutylizowane. Nie wszystkie części spotka jednak taki los. Sporo elementów samochodu można wykorzystać ponownie czy to w innym aucie, czy też zrecyklingować i użyć do powstania czegoś nowego. Które komponenty samochodu można użyć w tym celu?

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Podczas złomowania auta celem jest przede wszystkim odzyskanie jak największej ilości wartych cokolwiek materiałów oraz części. Samochody używane są w Polsce dość stare, więc ważne jest by cały proces był niegroźny dla natury. Dlatego należy zabezpieczyć elementy niebezpieczne dla środowiska. Dlatego pierwszy etap to usunięcie płynów eksploatacyjnych. W ten sposób przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa usuwa się z samochodu takie rzeczy jak olej silnikowy, olej ze skrzyni biegów, olej z amortyzatorów jeśli te go posiadają oraz płyn chłodniczy, hamulcowy czy też do pompy wspomagania. Nie należy zapominać również o paliwie. Po pozbyciu się tych materiałów w ten sposób by nie dostały się one na przykład do gleby można dopiero przejść dalej.

Kolejny etap obejmuje usunięcie elementów, które mogą zostać wykorzystane ponownie w innym aucie z tego samego modelu. Są to na przykład reflektory, opony jeśli są w dobrym stanie wraz z felgami, zderzaki, czy też części silnika lub skrzynia biegów. Utylizacji ulegają takie elementy jak wydech, który nie może zostać ponownie wykorzystany czy też katalizator, który jest sporo warty z racji na metale szlachetne znajdujące się wewnątrz. Użyte ponownie mogą zostać także fotele.

W celu recyklingu pozyskuje się większość metalowych części takich jak nadwozie samonośne, czy deska rozdzielcza oraz inne elementy wewnątrz wykonane z tworzyw sztucznych. Na ten cel przeznacza się także szyby czy też uszczelki. Pozyskane w ten sposób materiały trafiają do odpowiednich przetwórni, które zajmują się dalszym przetworzeniem otrzymanych komponentów tak by nadawały się do ponownego użytku.

złomowanie pojazdów

Dlaczego recykling części samochodowych jest ważny?

Ekologia dzisiaj jest niezwykle istotna, więc warto odzyskiwać zasoby z możliwie jak największej ilości wytworzonych wcześniej części czy przedmiotów. Dla przykładu samochody dostawcze są świetnym źródłem metali z racji na swoje sporych rozmiarów nadwozie. Samochody osobowe z kolei mogą posłużyć jako dawcy części do rzadkich modeli, do których niektóre elementy nie są już produkowane. W ten sposób redukujemy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, a także oszczędzamy surowce naturalne, które mogą posłużyć do czego innego, a ich ilość nie jest nieskończona.

Ponadto części odzyskane w ramach recyklingu samochodowego mogą posłużyć do naprawy auta, które ma problemy z ich dostępnością. W ten sposób można więc uratować dość rzadkie modele lub oszczędzić pieniądze decydując się na zakup dobrych i sprawnych używanych części zamiast nowych zamienników.

 

Więcej możesz doczytać tutaj: Ile rocznie w Polsce złomuje się samochodów?