Płyn chłodniczy

Jakie mogą być przyczyny ubytku płynu chłodniczego w samochodzie?

Płyn chłodniczy obok oleju silnikowego oraz zasilającego wszystko paliwa to praktycznie najważniejszy płyn w samochodzie. Dba on o prawidłową pracę silnika poprzez utrzymywanie optymalnej dla niego temperatury i wszelkie jego braki mogą prowadzić do zatarcia silnika, co narazi nas na spore wydatki. Dlaczego płyn chłodniczy ubywa i jak sobie z tym radzić?

Powody ubywania płynu chłodniczego

Części samochodwe są poddawane ogromnym obciążeniom w codziennej eksploatacji i wymagają odpowiednich płynów eksploatacyjnych do właściwego działania. Jednym z nich jest płyn chłodniczy, który odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury, która zazwyczaj wynosi około 100 stopni w skali Celsjusza. Pozwala ona na optymalną pracę silnika i zapewnia mu maksymalną żywotność oraz osiągi. Pomimo tego, że płyn chłodniczy poddawany jest sporym obciążeniom ma on naprawdę sporą trwałość i nie trzeba wymieniać go za każdym razem wraz z olejem silnikowym oraz filtrami.

Samochody osobowe potrzebują płynu chłodniczego w każdej chwili swej pracy, lecz nie zawsze układ jest w pełni szczelny. Ubytki mogą pojawić się na przykład przez małe dziury, czy niesprawną uszczelkę pod głowicą. Jest to szczególnie niebezpieczna usterka, gdyż w najgorszym wypadku płyn chłodniczy może dostać się do oleju co bardzo negatywnie wpłynie na jego właściwości i zagrożenie dla silnika jest wtedy zwielokrotnione.

Kolejne ubytki płynu chłodniczego mogą wynikać również z nieszczelnego zbiornika lub korka, albo małych dziur w wężach należących do układu chłodniczego. Są to małe usterki, lecz wymagają błyskawicznej naprawy by dało się normalnie jeździć. Najłatwiej awarie tego typu wykryć na rozgrzanym silniku, gdy płyn chłodniczy ma wyższą temperaturę oraz ciśnienie, więc jest w stanie wypływać nawet przez małe nieszczelności. A właśnie to jest najczęstszą przyczyną ubytków płynu chłodniczego. Nieszczelność może powstać także przez intensywną pracę jednostki napędowej, której są poddawane na przykład samochody dostawcze.

płyn chłodniczy

Najbardziej niebezpieczny powód ubytków płynu chłodniczego to awaria pompy cieczy chłodzącej. W wypadku jej poważniejszej usterki do której można zaliczyć między innymi rozsypanie łożyska dochodzi do zablokowania wirnika pompy. To może okazać się tragiczne w skutkach, gdyż w najgorszym wypadku prowadzi nawet do zerwania paska rozrządu, co poważnie uszkodzi silnik.

Jak poradzić sobie z ubytkami płynu chłodniczego?

Jeśli płyn chłodniczy nie ubywa w szybkim tempie jest możliwe dolanie go i kontrolując wskaźnik jego temperatury oraz przy braku kontrolki odpowiedzialnej za informowanie o brakach płynu można dojechać do mechanika. W sytuacji w której płyn ubywa bardzo szybko nie pozostaje w zasadzie nic innego jak zabranie auta poprzez lawetę do mechanika lub warsztatu, w którym układ chłodniczy zostanie naprawiony i uszczelniony. W innym wypadku jazda może skończyć się niezwykle kosztownym zatarciem silnika.

Niezalecane jest używanie wody w celu uzupełnienia braków. Jest to możliwe w szczególnych przypadkach, gdy na przykład nie mamy dostępu do płynu chłodniczego, lecz jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe, które powinno zaledwie pomóc dotrzeć do mechanika. Wynika to z faktu, że jazda na wodzie zamiast płynu chłodniczego może doprowadzić do korozji lub usterki silnika.

 

 

Więcej możesz doczytać tutaj: Kiedy trzeba wymienić pasek lub łańcuch rozrządu?