Kiedy i przy jakim przebiegu wymienia się sprzęgło?
Sprzęgło w samochodach jest poddawane regularnie bardzo obciążającej pracy. Jest jednym z najważniejszych elementów samochodu biorących udział w jego napędzie wraz z silnikiem i skrzynią biegów, a jego obsługa to pierwsza rzecz, której uczymy się podczas kursu nauki do egzaminu na prawo jazdy. Sprzęgło w dobrym stanie to podstawa wygodnej jazdy, więc powinno być wymieniane we właściwym czasie. Jak często powinno się zmieniać sprzęgło?
Działanie sprzęgła
Sprzęgło pełni rolę łącznika pomiędzy silnikiem oraz skrzynią biegów i pozwala na właściwe przeniesienie napędu na koła. Obsługujemy je za pomocą 3 pedału, który umieszczony jest najbardziej na lewo lub jest ono obsługiwane przez mechanizm zawarty w automatycznych skrzyniach biegów. Każdy kierowca wie, że każdego dnia musi dokonywać wielu zmian biegów, więc części samochodowe zajmujące się przeniesieniem napędu jak skrzynia biegów czy właśnie sprzęgło są poddawane sporym obciążeniom.
Jak rozpoznać zużycie sprzęgła?
Sprzęgło, które lata świetności ma już za sobą daje sygnały kierowcy na różne sposoby. Najbardziej widocznym jest zawsze zmiana sposobu działania jego pedału. Może on być na przykład "twardszy", czyli stawiać większy opór, co oznacza zużycie na przykład styku pomiędzy łożyskiem oporowym, a sprężyną talerzową docisku sprzęgła. Takie symptomy może mieć też awaria układu hydraulicznego. Nie jest to jedyny sposób, w który sprzęgło daje nam znak, ze coś nie gra. Innym problemem jest jego "wysokie branie", czyli sytuacja, w której sprzęgło zaczyna działać dopiero przy samym końcu spuszczania nogi z tego pedału. Po wysokim braniu często możemy doświadczyć tak zwanego ślizgania się sprzęgła. Objawia się ono tym, że samochód na włączonym biegu potrafi zwiększyć obroty bez przełożenia tego na większa prędkość lub przenoszoną na koła moc.
Bardzo popularna usterka to tak zwane spalenie sprzęgła. Zmagają się z nią często samochody osobowe o sportowym przeznaczeniu lub te, w których używano sprzęgła w sposób zbyt agresywny i gwałtowny. Sprzęgło można spalić na przykład gwałtownie spuszczając jego pedał, czy też "strzelając ze sprzęgła", co jest wykorzystywane przez osoby zajmujące się driftingiem. Ich auta mają jednak do tego przystosowane sprzęgła. Na awarię są podatne również auta osobowe i samochody dostawcze, które często jeżdżą po mieście na półsprzęgle.
Jak często powinniśmy wymieniać sprzęgło?
Naturalna odpowiedź to naturalnie ta mówiąca o tym, że wymiany najlepiej dokonać przy jego awarii. Usterki można jednak przewidzieć, a jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, gdyż wszelkie awarie części w samochodzie mogą też przyczynić się do uszkodzenia innych elementów. Dlatego sprzęgło lub jego poszczególne elementy nierzadko wymienia się okresowo.
Najczęstszy okres życia nowego sprzęgła od dobrego producenta to od 100 do 200 tysięcy kilometrów. Najdłużej wytrzyma sprzęgło w autach jeżdżących długie trasy, gdzie jest rzadziej używane. Najszybciej zużywać się będzie naturalnie w samochodach pokonujących głównie ulice miasta oraz tych, w których kierowca nie dba zbytnio o właściwe korzystanie lub dopiero się uczy obsługi sprzęgła. Dlatego tą część często wymienia się w autach miejskich i tych służących do nauki jazdy.
Więcej możesz doczytać tutaj: Czy i ile może ubyć oleju w silniku?