prawo jazdy na motor

Jakie prawo jazdy na motor?

Jazda motocyklem znacząco się różni od prowadzenia samochodu osobowego. Z tego powodu na większość motocykli potrzebne jest kompletnie inne prawo jazdy niż te dające możliwość prowadzenia aut osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jakie więc prawo jazdy daje nam uprawnienia do kierowania motocyklami?

Która kategoria prawa jazdy odpowiada za motocykle i co oznacza każda z kategorii?

Za prowadzenie motocykli odpowiada kategoria A. Istnieje jednak całe mnóstwo jej odmian, które różnią się minimalnym wiekiem, czy też tym jakie motocykle można prowadzić ją posiadając. Najbardziej podstawowa jest kategoria AM. Można ją uzyskać w wieku zaledwie 14 lat i pozwala na prowadzenie motoroweru, czterokołowca lekkiego, czyli na przykład niewielkiego quada, a także zespołu pojazdów złożonego z wyżej wymienionych pojazdów i przyczepy.

Poziom wyżej znajdziemy kategorię A1. Do jej uzyskania trzeba mieć już ukończone 16 lat. Zdanie tej kategorii uprawnia do tego samego co kategoria AM, a także prowadzenia motocykla trójkołowego o mocy do 15 kW lub motocykla z odpowiednią jednostką napędową. Pojemność jest bowiem ograniczona do 125 centymetrów sześciennych, moc do 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej może wynosić maksymalnie 0,1 kW na kilogram.

Kolejny krok to kategoria A2. Pozwala ona oczywiście na prowadzenie wszystkich pojazdów ze wcześniejszych kategorii. W tym wypadku powiększono jednak dopuszczalną moc motocykla, a do tego nie ma już żadnych regulacji dotyczących pojemności silnika, który go napędza. Jednostka napędowa w motocyklu może mieć jednak maksymalnie 35 kW, a stosunek mocy do masy własnej to maksymalnie 0,2 kW na kilogram. Aby uzyskać kategorię A2 trzeba mieć ukończone 18 lat.

Czołowa kategoria to po prostu kategoria A. Pozwala na prowadzenie pojazdów dozwolonych do prowadzenia przy każdej z poprzednich kategorii, a także na kierowanie dowolnym motocyklem. Znacznie bardziej zaostrzone są jednak wymagania dotyczące wieku osoby zdającej takie prawo jazdy. W wypadku gdy posiada się prawo jazdy A2 od dwóch lat to o prawo jazdy kategorii A można ubiegać się w wieku 20 lat. W innym wypadku trzeba czekać aż do 24 roku życia.

motocykle

Jak wygląda zdawanie poszczególnych kategorii?

Najprostszy jest kurs prawa jazdy na kategorię AM. Aby otrzymać prawo jazdy tej kategorii należy zaliczyć kurs składający się z co najmniej 6 godzin kształcenia teoretycznego oraz 5 godzin jazd. Niektóre szkoły jazdy oferują jednak dłuższy czas szkolenia teoretycznego, by lepiej przygotować do zdania egzaminu. Całość kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym w WORDzie. Aby otrzymać prawo jazdy trzeba mieć 14 lat. Do kursu można z kolei podejść 3 miesiące przed ukończeniem tego wieku.

Kurs na prawo jazdy kategorii A1 jest już nieco bardziej skomplikowany. Mówimy bowiem o przygotowaniu do jazdy znacznie bardziej niebezpiecznym pojazdem, który ma już jakąkolwiek większą moc, która trzeba opanować. W czasie kursu kategorii A1 kandydatów czeka 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zegarowych nauki praktycznej.

W wypadku prawa jazdy kategorii A2 kurs na prawo jazdy wygląda niemal tak samo jak kurs na prawo jazdy A1. Różnią się oczywiście jego elementy, gdyż przygotowuje on do jazdy znacznie mocniejszym pojazdem, którego opanowanie nie jest takie proste, a nieodpowiednia jazda może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Pod względem godzin wszystko wygląda jednak dokładnie tak samo jak w kursie na prawo jazdy kategorii A1.

W wypadku kategorii, A również czeka nas tyle samo godzin nauk praktycznych oraz teoretycznych co przy kategorii A1 lub A2. Oczywiście tutaj także każdy kursant uczy się na nieco innym motocyklu niż w wypadku poprzednich kategorii, gdyż prawo jazdy kategorii A pozwala na prowadzenie dowolnego rodzaju motocykla. Aby zapisać się trzeba być trzy miesiące przed wiekiem 20 lat lub 24 lat w zależności od tego czy posiadamy czy nie posiadamy prawo jazdy A2 przez przynajmniej dwa lata. O prawo jazdy A mogą się jednak ubiegać również osoby po skończeniu 18 roku życia., Mowa tu o funkcjonariuszach wojska, policji, straży granicznej czy też straży pożarnej. 

 

Ważne informacje: Systemy bezpieczeństwa stosowane w motocyklach