prawo jazdy

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Polski system uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi jest dość mocno rozbudowany, lecz tego najzwyczajniej w świecie wymaga skomplikowanie branży motoryzacyjnej. Dzisiaj podejmiemy się analizy tego, co może dać nam każda z kategorii, a także, w jakim wieku jesteśmy w stanie je uzyskać.

Które kategorie prawa jazdy jesteśmy w stanie uzyskać najszybciej?

Jeżeli chodzi o kategorie prawa jazdy, na które najszybciej możemy zdawać, bardzo wysoko w tej hierarchii znajdują się wszelkie uprawnienia związane z szeroko pojętymi motocyklami. Już od 14. roku życia bowiem możemy spróbować uzyskać kategorię AM, która jeszcze do niedawna funkcjonowała pod nazwą „karta motorowerowa”. Jak sama poprzednia nazwa wskazuje, ta kategoria upoważniała nas do jazdy motorowerem, ale także i małym quadem. W wieku 16 lat możemy ubiegać się zaś już o kategorię A1, która pozwoli nam jeździć pełnoprawnym motocyklem, lecz z takim ograniczeniem, iż pojemność jego silnika będzie wynosić mniej niż 125 cm3 (centymetrów sześciennych).

Również w wieku 16 lat możemy zdawać na kategorię B1, która upoważnia nas do jazdy quadami, a także do dość osobliwie brzmiącej kategorii T. Wraz z nią otrzymujemy możliwość użytkowania wszelkich maszyn rolniczych – ciągników, pojazdów wolnobieżnych oraz oczywiście zestawów tychże pojazdów. Nie musimy również czekać względnie długo na zdawanie na prawo jazdy kategorii B – to możemy uzyskać mając już prawną pełnoletność. Wszystko zależy od naszej determinacji i budżetu na kurs prawa jazdy - każda z kategorii wymaga odpowiedniego przygotowania i zdania egzaminu końcowego.

Na które kategorie prawa jazdy poczekamy najdłużej?

Powiedzieliśmy trochę o kategoriach, na które jako obywatele nie musimy czekać przesadnie długo. Teraz zaś pora skręcić w drugą stronę. Przyjrzymy się uprawnieniom, które wymagają od nas większego wieku, a czasem również sporego doświadczenia.

Wspomnieliśmy, iż bardzo szybko możemy wyrabiać wszelkie kategorie związane z motocyklami. To jednak ma również drugą stronę medalu. Owszem, taką kategorię A2, która pozwala nam na używanie motocykli o mocy poniżej 35 kilowatów możemy wyrobić w wieku 18 lat, lecz do egzaminu z kategorii A, pozwalającego nam na poruszanie się wszelkimi motocyklami, możemy przystąpić pod jednym z dwóch warunków: albo posiadamy prawo jazdy kategorii A2 od dwóch lat, albo ukończyliśmy... 24. rok życia. W przypadku tej drugiej opcji jest to rekordowy czas oczekiwania na możliwość podejścia do egzaminu – na równi z innymi kategoriami. Ten sam próg wiekowy czeka nas bowiem w przypadku kategorii D oraz kategorii D+E – są one powiązane z możliwością kierowania autobusami.

Tabela kategorii prawa jazdy

KategoriaPojazdy, którymi możesz jeździćMinimalny wiek
AM- motorower
- mały quad
14 lat
A1- motocykl o pojemności do 125 cm3
- motocykl trójkołowy do mocy 15 kW
- pojazdy z kategorii AM
16 lat (lub posiadanie prawa jazdy kategorii B od 3 lat)
A2- motocykl o mocy do 35 kW
- pojazdy z kategorii A1 i AM
18 lat
A- wszystkie motocykle24 lata (lub 20 lat, jeśli posiadasz kategorię A2 od 2 lat)
B1- Quad
- pojazdy z kategorii AM
16 lat
B

- samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony

- zespół pojazdów samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony
- ciągnik rolniczy
- pojazd wolnobieżny

18 lat
B+E- zespół pojazdów złożony z samochodu i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony
- zespół złożony z ciągnika rolniczego i przyczep
- zespół złożony z pojazdu wolnobieżnego i przyczep
21 lat
C- samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (z wyłączeniem autobusów)21 lat
C1- samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony18 lat
C1+E- zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton, z zastrzeżeniem, iż pojazd ciągnący musi być przystosowany do kategorii C118 lat
C+E- zespół pojazdów złożony z pojazdu kategorii C i przyczepy21 lat
D- autobus
- zespół pojazdów złożony z autobusu i lekkiej przyczepy
24 lata
D1- Autobus zdolny do przewiezienia maksymalnie 17 osób oraz nie dłuższy niż 8 metrów21 lat
D1+E- zespół pojazdów złożony z pojazdu kategorii D1 i przyczepy21 lat
D+E- zespół pojazdów złożony z pojazdu kategorii D i przyczepy24 lata
T- ciągnik rolniczy
- pojazd wolnobieżny
16 lat
Tramwaj- tramwaj21 lat