sprzedaż auta

Co zrobić po sprzedaży auta?

Najczęściej mówiąc o sprzedaży samochodu i ewentualnych formalnościach z tym związanych, skupiamy się na kupującym. Niewątpliwie w kwestiach urzędowych ma on ręce pełne roboty, lecz nie oznacza to, że sprzedawca nie musi robić nic poza podpisaniem umowy i zdaniem dokumentów drugiej stronie. Jego również będzie niestety czekała wizyta w urzędzie.

Sprzedaż auta – jakie dokumenty należy przygotować?

Zanim przejdziemy do sedna dzisiejszego tematu, czyli o procedurach, które musimy wykonać po sprzedaży auta, pochylmy się najpierw nad tym, co musimy wykonać przed samą sprzedażą, a przede wszystkim – jakie dokumenty musimy przygotować, by cała sprzedaż odbyła się zgodnie z prawem i abyśmy po kilku dniach nie mieli większych problemów?

Oczywiście najważniejszymi dokumentami są dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, bez których kupujący nie będzie w stanie przerejestrować samochodu. Oczywiście bardzo ważne jest również przekazanie polisy ubezpieczenia OC, jeżeli nie wypowiadamy umowy i chcemy, aby polisa nadal była ważna. Zmniejszy to nieco ilość formalności, które będziemy musieli wykonać w związku ze sprzedażą. Najważniejszą kwestią jest jednak umowa kupna-sprzedaży samochodu, która jest bez dwóch zdań najistotniejszym aktem. Jest ona wiążąca między innymi mając na uwadze kwestie opłacania podatku oraz rejestracji, daje kupującemu prawo własności oraz prawo do rękojmi, a także jest oparciem mówiącym, że kupujący musi pokryć koszt zakupu produktu – w tym wypadku produktem jest oczywiście samochód.

Sprzedaż auta od strony prawnej

Wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu mechanicznego jesteśmy w stanie bez problemu znaleźć w sieci, na przykład na portalach internetowych towarzyszeń ubezpieczeniowych. Jest to bowiem uniwersalny druk, dzięki któremu możliwe jest szybkie i czytelne sporządzenie wielu kopii tego dokumentu. Co jednak koniecznie musi zawierać się w umowie kupna-sprzedaży, by była ona w stu procentach zgodna z prawem?

Na samej górze muszą oczywiście znaleźć się wszelkie dane osobowe sprzedającego oraz kupującego – imię i nazwisko bądź nazwa firmy, PESEL lub NIP, adres, numer identyfikacyjny dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także dane kontaktowe, którymi najczęściej są numer telefonu i/lub adres e-mail. Następnie należy wpisać markę oraz model auta, jego rok produkcji, numer VIN oraz numer silnika, kolor pojazdu, jego numer rejestracyjny oraz prawdziwy przebieg pojazdu. W umowie pojawić musi się również dokładna kwota sprzedaży, a także wiążące klauzule. Sprzedający zaświadcza, iż samochód stanowi jego wyłączną własność, nie jest obciążony hipoteką oraz nie posiada wad technicznych, zaś kupujący jest informowany o przeniesieniu na niego własności pojazdu, potwierdza znajomość stanu technicznego auta oraz o obciążeniu kwotą wpisaną w umowie oraz opłatami skarbowymi.

Zobacz także: Czy po sprzedaży auta należy nam się zwrot pieniędzy za ubezpieczenie?

Co musimy zrobić jako sprzedawca po sprzedaży auta?

Jako sprzedający musimy wywiązać się z kilku małych formalności, których jednak musimy dopatrzyć pod groźbą kar administracyjnych. Naszym pierwszym kierunkiem powinien być Wydział Komunikacji, pod który podlegamy, w którym w czasie do 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży musimy poinformować o zbyciu przez nas pojazdu. Najlepiej zrobić to natychmiast, gdyż jeżeli nowy właściciel popełni wykroczenie drogowe, zanim poinformujemy urząd o zbyciu pojazdu, w systemach ubezpieczeniowych będzie niestety widnieć nasze nazwisko. Dodatkowo jeżeli przekroczymy termin 30 dni będziemy zmuszeni do zapłacenia kary w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Trzeba również poinformować o zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupioną polisę na samochód. Należy to zrobić przede wszystkim dlatego, aby ubezpieczyciel nie przedłużył z nami polisy automatycznie, a także aby kolejna składka nie musiała być płacona przez nas.

Oczywiście reszta formalności, w tym przede wszystkim rejestracja pojazdu, jest już w gestii kupującego i to on będzie musiał opłacić wszelkie koszty związane z tą procedurą. Nie należy jednak zapominać o naszych obowiązkach po sprzedaży auta, gdyż ich niewypełnienie może nam zaszkodzić.