złomowanie pojazdu

Jakie są koszty złomowania samochodu?

W życiu każdego samochodu czy tego chcemy czy nie przychodzi moment, w którym musi zostać zezłomowany. Kolizja w wyniku której doszło do szkody całkowitej, spalenie, czy po prostu brak opłacalności z dalszej jazdy podczas gdy sprzedanie jest praktycznie niemożliwe to moment, w którym auto trafia do stacji demontażu pojazdów, gdzie zostaje złomowane. Jak wyglądają koszta takiego procesu?

Koszta złomowania

Na zezłomowaniu pojazdu tak naprawdę zarobimy. Sytuacje, w których trzeba dopłacać do procesu złomowania są dość rzadkie i z portfela pieniądze znikną bardzo rzadko. Każdy autozłom ma swoje ceny i za auto zarabiamy w zależności od jego wagi oraz stawki ustalonej przez stację demontażu pojazdów. Ta różni się w zależności od województwa, a nawet miasta. Najmniej warte są samochody osobowe. Za zezłomowanie takiego otrzymamy zazwyczaj od 300 do 1000 złotych. Najczęściej spotykana cena za kilogram to od 20 do 40 groszy za kilogram. Znacznie więcej otrzymamy za samochody dostawcze. Stawka za ich złomowanie to nawet do 70 groszy za kilogram. Za auto dostawcze o wadze rzędu na przykład dwóch ton otrzymamy więc nawet 1400 złotych.

Za złomowanie będziemy musieli w niektórych sytuacjach jednak dopłacić. Aby otrzymać pełną wartość samochód musi być kompletny, czyli jego waga faktyczna nie może wynosić mniej niż 90% tej, która podana jest w dowodzie rejestracyjnym. Gdy będzie ona niższa otrzymamy mniej pieniędzy. Za kilogram ubytku w wadze stacje demontażu potrafią liczyć sobie nawet złotówkę, więc warto zadbać by auto nie miało zbyt małej wagi. Wyjątkiem są naturalnie auta rzadkie, w których na przykład lusterka czy inne elementy są sporo warte. Wtedy dokonując sprzedaży odpowiednich części, których samochody używane mogą mieć naprawdę sporo, można nie tylko pokryć koszt poniesiony przez zbyt niską wagę auta, ale też trochę zarobić. Jest to więc sposób na zmaksymalizowanie zysków ze złomowanego samochodu.

złomowanie pojazdu

Na koszta możemy narazić się również w wypadku gdy stacja demontażu pojazdów uzna, że to na nas spada obowiązek dostarczenia tam samochodu. Wtedy konieczne jest na przykład zapłacenie za lawetę czy to wynajmując firmę, czy też samą lawetę by samodzielnie przewieźć na niej samochód. W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać stację, która jest możliwie jak najbliżej by ograniczyć niepotrzebne wydatki.

Jak wygląda proces złomowania samochodu?

Gdy pojawimy się z naszym pojazdem w stacji demontażu musimy mieć przygotowane odpowiednie dokumenty. Podstawowe to dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości. Kolejne są przypisane do naszego auta i należy do nich dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu w przypadku aut zarejestrowanych po 30 czerwca 1999 roku. Wtedy te dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi przypisanymi do samochodu zostaną unieważnione, a my otrzymamy zaświadczenie o zezłomowaniu. Bardzo ważne jest, by wykorzystać je potem w celu wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji oraz wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową jeśli takowa istnieje. W ten sposób zakończy się życie naszego samochodu. Jego części zostaną zutylizowane lub użyte ponownie, a nam nie pozostanie nic innego jak poszukanie nowego pojazdu.

 

 

Więcej możesz doczytać tutaj: Ile rocznie w Polsce złomuje się samochodów?