Citroen C3

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Citroen C3

Citroen C3 jest propozycją francuskiej marki z Paryża w segmencie B. Na rynku obecny praktycznie od początku XXI wieku i na ulicach wyjechał w trzech różnych generacjach. Mały hatchback nawiązywał do legendarnego dla marki modelu 2CV i niejednokrotnie był najlepiej sprzedającym się modelem marki.

Citroen C3 – historia modelu

Citroen C3 zaprezentowany został na genewskich targach motoryzacyjnych w 2002 roku. Jego krągłe kształty zaprojektował Donato Coco, który w następnych latach mógł się pochwalić stworzeniem wyglądu takich samochodów jak Ferrari F430, czy Ferrari 599XX. Model C3 został zbudowany na platformie PF1, z której korzystały także takie auta jak C2, C3 Picasso, czy Peugeoty 1007 i 207.

Mały Citroen zdobył uznanie dziennikarzy i ekspertów, co poskutkowało trzecim miejscem w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2003. Przegrał wtedy z Renault Megane drugiej generacji oraz Mazdą 6.

W 2005 roku francuska marka zdecydowała się na facelifting, dzięki któremu oblicze małego hatchbacka zostało odświeżone. Główną zmianą był kształt belek na masce oraz zrezygnowanie z czarnych plastikowych elementów. Ponadto dodano nowy silnik diesla, zwiększono osiągi jednostek i zmieniono układ wydechowy w wypadku pojazdów napędzanych benzyną.

Druga generacja zadebiutowała w 2009 roku po siedmiu latach obecności pierwszej na rynku. C3 ponownie był małym hatchbackiem, ale na jakości zyskało wyposażenie. W tej generacji można znaleźć czujniki parkowania, a nawet kamerę cofania, czujniki deszczu oraz zmierzchu, zestawy nagłośnienia z subwooferem, czy wejścia USB i jack pozwalające na ładowanie telefonu oraz puszczanie z niego muzyki.

Generacja ta występowała także w bardziej prestiżowej linii DS, która w 2016 stała się oddzielną marką. Była to bardziej luksusowa i prestiżowa wersja hatchbacka, dzięki czemu Citroen DS3 mógł konkurować z hatchbackami z nieco wyższej półki.

Najnowsza generacja była absolutną rewolucją i została zbudowana w nowym stylu marki. Jego znakiem są przednie lampy zintegrowane wąskim paskiem z logiem marki. Ogromne zmiany zaszły także w jego rozmiarach, a także gamie silników, która została stworzona z obecnych aktualnie w koncernie PSA benzynowych jednostek PureTech i wysokoprężnych Blue HDi.

Citroen C3 – dane techniczne i wymiary

citroen c3 wymiary

Trzecia generacja hatchbacka mierzy 4 metry i jest szeroka na 1,74 metra. Sprawia to, że jest średnio o kilka do kilkunastu centymetrów większa od poprzednich. Zmniejszeniu uległa za to wysokość, która mniej niż 1,5 metra. Bagażnik w każdej edycji mieści około 300 litrów, a w pakowaniu mają pomagać liczne schowki.

citroen c3 wymiary

Citroen C3 – gama silników i napęd

W obecnej wersji Citroen C3 napędzany jest benzynowymi jednostkami 1.2 PureTech. Generują one kolejno 68, 82, lub 110 koni mechanicznych. Samochody używane mogą mieć także wysokoprężne silniki 1.6 Blue HDi o mocy 75, lub 99 KM. Później zostały one zastąpione przez jedną jednostkę 1.5 Blue HDi, której moc wynosi 102 konie. W starszych modelach można znaleźć cały zakres jednostek benzynowych o pojemnościach 1.0, 1.1, 1.2, 1.4, czy 1.6 oraz wysokoprężnych HDI o pojemności 1.4, bądź 1.6 litra.

Citroen C3 – ceny samochodów używanych

Citroeny C3 pierwszej generacji są dość tanie i popularne na rynku używanym. Ceny mieszczą się w zakresie 5-12 tysięcy, lecz za egzemplarze o bardzo małym przebiegu właściciele czasem proszą nawet o 15 tysięcy złotych.  Przedstawiciele drugiej generacji to już wydatek wynoszący przynajmniej 10 tysięcy złotych. Lepiej wyposażone modele osiągają ceny w przedziale nawet 25-35 tysięcy złotych. Wynika to z faktu, że potrafią one mieć zaledwie 5 lat i dość skromny przebieg.

Przedstawiciele trzeciej generacji kosztują już nieco więcej. Najtańsze egzemplarze są wystawiane za 40 do 45 tysięcy, a zdarzają się ceny przekraczające nawet i 50 tysięcy złotych.

Citroen C3 – ceny nowych samochodów

Ceny za nowego Citroena z najsłabszym silnikiem zaczynają się od 52 tysięcy złotych. Decydując się na najmocniejszą benzynę ze skrzynią automatyczną trzeba wydać ponad 75 tysięcy złotych. Najdroższe są auta z jednostką wysokoprężną. Ceny za nowe C3 z jednostką 1.5 Blue HDi znajdują się w zakresie 69-80 tysięcy złotych.