Hyundai Atos

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Hyundai Atos

Segment A jest bardzo zapomniany i raczej niezbyt popularny w motoryzacji. Wynika to z bardzo wąskiego zakresu możliwości takich aut. Samochody z tego segmentu rzadko kiedy utrzymują się długo na rynku. Jednym z takich aut jest Hyundai Atos, czyli pierwszy samochód południowokoreańskiego producenta w tej klasie. Atos doczekał się dwóch generacji w Europie, a aktualnie produkuje się go tylko na rynki rozwijające się.

Hyundai Atos – historia modelu

Hyundai Atos powstał w 1997 roku. Był to pierwszy samochód z segmentu A zbudowany przez południowokoreańskiego Hyundaia. Tym samym przyjął rolę najmniejszego oraz najtańszego w całej ofercie marki. Auto ma dość kanciaste, pudełkowate kształty, które sprawiają, że samochód jest wyraźnie większy niż konkurencyjne auta takie jak Daewoo Matiz. Dzięki takiemu projektowi inżynierowie z Hyundaia wygospodarowali naprawdę sporo przestrzeni, jak na samochód tak małych rozmiarów.

W 1999 roku powstał Hyundai Atos Prime, który był tak naprawdę europejską wersją Kii Visto, czyli bliźniaczej do zwyczajnego Atosa konstrukcji. Wersja Prime to lepiej wyposażona wersja Atosa z nieco zmodyfikowaną bryłą i tylnym pasem. W 2001 roku Hyundai przeprowadził facelifting zarówno zwykłego Atosa, jak i wersji Prime. Dodano kolorowe kierunkowskazy, nową atrapę chłodnicy, inny przedni zderzak, a także zmieniono materiały wykorzystywane przy wykończeniu wnętrza.

Produkcja Atosa i Atosa Prime I zakończyła się w 2003 roku. Była ona jednak kontynuowana do 2008 roku w Malezji oraz w wypadku wersji Prime do 2006 roku w Indiach. Hyundai Atos Prime II zastąpił obu swoich poprzedników.  Premiera odbyła się w 2003 roku i nowy Atos korzystał głównie z technologii ze swojego droższego poprzednika. Zaczerpnięto z niego drzwi oraz wystrój wnętrza. Resztę samochodu Hyundai zaprojektował całkowicie od nowa. Atos Prime II ma charakterystyczne duże reflektory, które wyróżniają się na przedzie malutkiego auta.

Druga generacja zmieniła także jakość wykończenia i wykonania auta, a także przyniosła bogatsze wyposażenie standardowe. W Europie samochód ten był znany również pod nazwą Amica, z której Hyundai korzystał w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku zakończyła się produkcja Atosa Prime na rzecz nowo opracowanego Hyundaia i10. Produkcja pierwszego auta z segmentu A Hyundaia trwała jednak do 2014 roku. Ponadto Hyundaia Atosa przywrócono do życia w 2018 roku, lecz jedynie z myślą o rynkach rozwijających się. Auto sprzedawane jest w Filipinach, Brunei, Chile, czy też Peru i RPA.

Hyundai Atos – dane techniczne i wymiary

Pierwszy Hyundai Atos mierzy 3495 milimetry, gdy mowa o długości. Jej szerokość to 1495 milimetrów, a wysokość sięga 1615 milimetrów. Rozstaw osi mierzy dokładnie 2380 mm. Masa własna to zaledwie 800 kilogramów. Auto otrzymało jedynie trzy na pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Druga generacja została nieco powiększona. Długość mierzy 3565 milimetrów, a szerokość wzrosła do 1525 mm. Wysokość za to zmalała i wynosi jedynie 1570 mm. Rozstaw osi pozostał na takim samym poziomie.

Hyundai Atos – gama silnikowa

Pod maską pierwszego Atosa znajdziemy trzy jednostki, dwie o pojemności 1.0 i jedna 1.1. Najsłabsza generuje 56 koni mechanicznych i 82 niutonometry maksymalnego momentu obrotowego. Potem została zaktualizowana i wytwarza 58 KM oraz 84 Nm. 1.0 wymieniono na silnik 1.1 o mocy dokładnie 59 KM i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 89 Nm. Drugi Atos korzysta dokładnie z tych samych jednostek napędowych, co pierwsza generacja małego, miejskiego auta.

Hyundai Atos – ceny używanych modeli

Na polskim rynku aut używanych bardzo trudno jest znaleźć Atosy z pierwszej generacji. Wynika to z faktu, że tak małe auta nie znoszą zbyt dobrze próby czasu i dziś nie byłyby zbyt komfortowe do podróżowania. Ponadto wiele z nich najpewniej trafiło na złom, gdzie dokonały swojego żywota. Znaleźć za to można egzemplarze z drugiej generacji. Kosztują one od 5 do nawet 11 tysięcy złotych i czasem można znaleźć je z instalacją LPG. Najczęściej spotykane są roczniki 2006-2007.