Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Hyundai Sonata
Hyundai Sonata to sedan klasy średniej i jednocześnie model o jednej z najbogatszych i najdłuższych historii w marce z Korei Południowej. Hyundai po raz pierwszy Sonatę na rynek wprowadził w 1985 roku i auto to z przeznaczeniem na różne miejsca na całym świecie produkowany jest aż do dziś. W tym czasie wyszło osiem generacji modelu.
Hyundai Sonata – historia modelu
Pierwszy Hyundai Sonata to tak naprawdę nie osobny, samodzielny model, a luksusowa wersja innego sedana południowokoreańskiej marki, czyli modelu Stellar. Nadwozie zaprojektowało studio Italdesign Giugiaro i sedan Hyundaia technicznie ma wiele wspólnego z Fordem Cortina, który był produkowany na licencji przez Koreańczyków, a jednostki napędowe dostarczyło japońskie Mitsubishi. Pierwsza generacja Sonaty była dostępna jedynie w Korei Południowej. Samochód ten produkowano w latach 1985-1988.
Druga generacja Sonaty to tak naprawdę nowy Hyundai Stellar, lecz zastosowano w nim nazwę topowej odmiany sprzedawanej na południowokoreańskim rynku. Auto w porównaniu do poprzednika nie prezentuje się już tak luksusowo, a samochód zyskał bardziej wygładzone, zaokrąglone kształty, które ponownie zaprojektowało studio Italdesign Giugiaro. Samochody te sprzedawano między innymi w Stanach Zjednoczonych, zachodniej Europie, a także Chinach i Ameryce Południowej.
Hyundai Sonata trzeciej generacji jest już samodzielną konstrukcją Koreańczyków. Nadwozie zostało odchudzone, a ponadto udało się wygospodarować więcej miejsca w środku auta. Auto do produkcji trafiło w 1993 roku, a zaledwie rok później Hyundai mógł już się pochwalić, że w ciągu swej historii wyprodukował milion egzemplarzy modelu Sonata. Trzecia generacja trafiła na jeszcze więcej rynków europejskich.
Czwarta generacja względem poprzednika otrzymała ogromne przednie reflektory i auto prezentowało się mniej agresywnie względem poprzednika. Bazą Sonaty IV była platforma Y4, którą wykorzystano także do budowy Kii Optima. Ostatni raz Sonata w Europie pojawiła się przy okazji swojej piątej generacji produkowanej w latach 2004-2011. Samochód zyskał wtedy dość stonowany design, ale Koreańczycy zdecydowali, że Sonata zostanie w Europie zastąpiona modelem i40.
Nie był to jednak koniec Hyundaia Sonata. Doczekał się on szóstej generacji zaprojektowanej w stylu Fluidic Sculpture używanym przez Koreańczyków na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Jego następca, czyli siódma generacja Sonaty udoskonaliła te kształty i była produkowana w latach 2014-2019. Podobnie jak w wypadku wielu innych modeli najnowsza generacja Sonaty korzysta z koncepcji, którą nazwa Sensuous Sportiness. Objawia się ona awangardowymi, futurystycznymi liniami auta i sporym grillem.
Hyundai Sonata – dane techniczne i wymiary
Ostatnia oferowana w Europie, piąta generacja modelu jest długa na 4798 milimetrów, a jej szerokość wynosi 1831 milimetrów. Wysokość sięga 1473 mm, a rozstaw osi mierzy 2730 mm. Bagażnik sedana może pomieścić aż 523 litry i w czasie produkcji Sonata V otrzymała pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Czwarta generacja jest nieco mniejsza, gdyż jej długość wynosi 4710, lub 4745 mm, szerokość mierzy 1815, lub 1820 mm, a wysokość sięga 1410, lub 1420 mm.
Hyundai Sonata – gama silnikowa
Pod maską Sonaty V znajdziemy głównie benzynowe jednostki. Jedynym dostępnym dieslem jest silnik 2.0 CRDI o mocy 140, lub 150 KM. Spośród benzyniaków można liczyć na rzędowe czwórki o pojemności 2.0, lub 2.4 oraz nieco większą jednostkę 3.3 V6. Najmniejsze silniki dysponują mocą 133, 144, lub 164 KM. Środkowy silnik 2.4 ma 161 lub 174KM, a największe V6 generuje 233, lub 250 koni mechanicznych mocy.
Hyundai Sonata – ceny używanych modeli
Ceny modeli piątej generacji zaczynają się od około 10 tysięcy złotych. Najtańsze egzemplarze są najczęściej zasilane przez wysokoprężną jednostkę 2.0 CRDI. Ceny Sonaty V sięgają 20 tysięcy złotych. Można również znaleźć sprowadzone egzemplarze z siódmej generacji, które mają po kilka lat. Ich ceny oscylują w granicach niecałych 50 do 80 tysięcy złotych.