Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Kia Picanto
Na aktualnym rynku motoryzacyjnym znajduje się coraz mniej miejsca dla samochodów klasy A. Nie posiadają one wielu zastosowań i wybitnego wyposażenia, a ich jedynym atutem jest sprawne poruszanie się po mieście. Dlatego też niezwykle trudno jest stworzyć w tej kategorii model, który będzie w stanie przebić się do szerszego grona osób. Ta sztuka udała się Kii Picanto, która jest jednym z najpopularniejszych małych aut miejskich.
Kia Picanto – historia modelu
Kia Picanto ukazała się światu w 2003 roku i dla koreańskiej marki była to premiera przełomowa. Po raz pierwszy bowiem marka Kia w tak wielkim stopniu konstruowała swój pojazd samodzielnie, oczywiście korzystając z platformy Hyundaia.
Picanto miała zaatakować globalny rynek samochodów klasy A i to rzeczywiście się udało. Małe rozmiary, waga mieszcząca się w okolicach 900 kilogramów, dobre wyniki testów bezpieczeństwa, pojemny bagażnik i naprawdę dobre wyposażenie to główne powody, dla których Kia Picanto zdobyła szerszą popularność na całym świecie.
Druga generacja Kii Picanto zadebiutowała w 2011 roku i cechowała się naprawdę ciekawą stylistyką, która wyróżniała ten model na tle konkurencji. Najciekawszym elementem wyglądu bez wątpienia był tył pojazdu po liftingu. To właśnie wtedy Kia po raz pierwszy zaczęła pokazywać swoje ambicje, jeśli chodzi o odważne projekty swoich aut.
Druga generacja ze względu na ciekawy wygląd i rosnącą popularność zaczęła być wybierana jako budżetowy samochód wyścigowy. Swego czasu niezłą popularnością cieszyła się w naszym kraju seria Kia Picanto Cup, która potem zmieniła nazwą na Kia Platinum Cup. Wyścigi odbywały się na wielu znanych europejskich torach, jak Autodrom Brno czy Monza. Historia serii skończyła się niestety wraz z sezonem 2019.
Kia Picanto III – wymiary, dane techniczne, wygląd i technologia
Trzecia generacja Picanto produkowana jest od 2017 roku. Producent po raz kolejny postawił na odważny projekt, który w mocniejszych odsłonach prezentuje się naprawdę zjawiskowo, w szczególności w świetnym pakiecie GT-Line – tak wyglądającym samochodem naprawdę nie byłoby wstydu pojawić się na torze.
Najnowsza Kia Picanto zachowała swoje małe wymiary – 3595 mm długości, 1595 mm szerokości i 1485 mm wysokości to wymiary pozwalające świetnie odnaleźć się w miejskiej dżungli. Gdy dodamy do tego niewielką wagę, która w zależności od wersji wynosić będzie 860-884 kilogramy, otrzymujemy naprawdę ciekawe i żwawe auto. Bagażnik jak na segment A posiada imponujący bagażnik o pojemności aż 255 litrów z rozłożonymi tylnymi fotelami.
W zależności od wersji wyposażenia, Picanto można zaopatrzyć w 7-calowy ekran dotykowy, kamerę cofania, światła LED, elektryczna lusterka, podgrzewaną kierownicę i przednie fotele, czujniki cofania, systemy wspomagania jazdy (monitorowanie martwego pola, asystent jazdy w korku i pasa ruchu), nawigację czy system bezkluczykowy. W tym segmencie pojazdów te możliwości robią spore wrażenie, choć Kia zdążyła już nas do tego przyzwyczaić.
Kia Picanto – gama silnikowa
Gama silnikowa różni się w zależności od tego, czy wybierzemy wersję przed czy po liftingu, który miał miejsce w 2020 roku. Pierwotnie dostępne były trzy jednostki – 1.0 MPI o mocy 67 koni mechanicznych, turbodoładowane 1.0 T-GDi o mocy aż 100 koni mechanicznych oraz 1.2 posiadające 84 KM.
Po liftingu w gamie pojawiły się słabsze lecz oszczędniejsze jednostki DPI – 1.0 67 KM oraz 1.2 84 KM. Warto nadmienić, iż wszystkie motory napędzane są benzyną.
Kia Picanto – ceny aut nowych i używanych
Ceny nowej Kii Picanto rozpoczynają się od 39 990 złotych w wersji z silnikiem 1.0 i pięciostopniowym manualem. Cena może jednak wynieść aż 65 990 złotych, jeżeli naszym wyborem będzie silnik 1.2 DPI, pięciostopniowa skrzynia automatyczna i wersja wyposażenia oznaczona nazwą GT-Line lub X-Line. Za podstawową wersję wyposażenia zapłacimy jednak nie więcej niż 49 490 złotych.
Samochody używane z obecnej generacji rzadko kiedy występują za mniej niż 33-35 tysięcy złotych. Drugie wcielenie Kii Picanto możemy za to pozyskać już za 15 tysięcy złotych, a pierwotną wersję z lat 2003-2010 – nawet za 4000 – 5000 złotych.