Kia XCeed

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Kia XCeed

Rodzina Ceed zmieniła postrzeganie marki Kia w Europie. Od początku kompakty z tej linii projektowane były w Europie z myślą o rynku Starego Kontynentu. Kia XCeed to jej najmłodszy członek, który dołączył do oferowanego od samego początku zwyczajnego Ceeda oraz usportowionego Proceeda i reprezentuje gatunek crossoverów.

Kia XCeed – historia modelu

Aby odpowiednio nakreślić historię XCeeda należy cofnąć się do 2006 roku, gdy zaprezentowano zaprojektowany z myślą o europejskim rynku kompaktowy model cee'd. Samochód pod tą nazwą występował do 2018 roku, gdy przy okazji premiery trzeciej generacji uproszczono poprzez usunięcie apostrofu  na obecnie dziś stosowaną Kię Ceed. Zawsze rodzina Ceed składała się ze standardowego modelu sprzedawanego jako hatchback, lub kombi, a także bardziej sportowej wersji Proceed. Niegdyś była ona 3-drzwiowym hatchbackiem, a aktualnie model ten przybrał formę kombi z cechami coupe, czyli tak zwanego typu „shooting brake”.

Najmłodszego członka rodziny Ceed zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych odbywających się we Frankfurcie nad Menem w czerwcu 2019 roku. W odróżnieniu od pozostałych modeli Ceed wyróżnia się on najbardziej i przybiera formę crossovera, czyli jednego z najbardziej popularnych typów nadwozia w Europie. Kia XCeed odróżnia się od reszty aut poprzez wykonane z plastiku nakładki na nadkola, które są bardziej muskularne niż w bazowych modelach, typowy dla crossovera powiększony prześwit, a także inne reflektory oraz większe od reszty rozmiary. 

Kia XCeed podobnie jak reszta tej rodziny modelowej została zaprojektowana w europejskim centrum rozwojowym południowokoreańskiej marki, które mieści się w ojczyźnie niemieckiego Opla, czyli mieście Ruesselsheim am Main. Auto od zwykłego Ceeda różni się nie tylko z zewnątrz, ale też we wnętrzu gdzie zastosowano przemodelowaną konsolę środkową. Jej znakiem rozpoznawczym jest nieco większy ekran multimedialny. XCeeda podobnie jak inne modele z tej linii kupimy również w wersji PHEV z napędem hybrydowym typu plug-in.

Auto do sprzedaży wkroczyło we wrześniu 2019 roku i jest oferowane w Europie oraz od 2020 roku na rynku rosyjskim. XCeed produkowany jest w całości w zakładach mieszczących się w Żylinie na Słowacji. Samochody ma typowe dla Kii wersje wyposażenia określane jako M, L oraz XL. Dodatkowo pomiędzy średnim, a najlepszym pakiecie plasuje się Business Line oraz Prestige Line. Model w standardzie ma wiele asyst kierowcy, manualną klimatyzację, aluminiowe 16-calowe felgi, czy też połączenie z Apple CarPlay, lub Android Auto. W topowych wersjach możemy liczyć na wentylowane fotele, automatycznie otwierany i zamykany bagażnik, czy cyfrowe zegary.

Kia XCeed – dane techniczne i wymiary

kia xceed wymiary

Kia XCeed jest długa na 4395 milimetrów. Jej szerokość mierzy 1826 milimetrów, a wysokość sięga 1495 milimetrów. Rozstaw osi to 2650 milimetrów, a masa własna wynosi od 1257 do 1342 kilogramów. Bagażnik może pomieścić 426 do nawet 1378 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. Auto wciąż czeka na zaprezentowanie oficjalnych wyników testów bezpieczeństwa Euro NCAP.

Kia XCeed – gama silnikowa

Pod maską znajdziemy dość szeroki wybór silników benzynowych i wysokoprężnych. Najsłabsza jednostka to 1.0 T-GDI o mocy 120 KM. Mocniejsze 1.4 T-GDI, które generuje 140 KM zostało już wycofane z oferty. Jego zastępcą stała się jednostka 1.5 T-GDI o mocy 160 KM, która występuje również jako tak zwana miękka hybryda. Najmocniejszy silnik w XCeedzie to 204-konne 1.6 T-GDI. Spośród jednostek wysokoprężnych dostępna jest tylko jedna. Ten silnik to 1.6 CRDi o mocy 136 KM, który może być zakupiony jako miękka hybryda. Ceeda PHEV napędza silnik 1.6 GDi o mocy 141 KM.

Kia XCeed – ceny nowych i używanych modeli

Kia XCeed prosto z salonu kosztuje co najmniej 85 tysięcy złotych. Topowe edycje z miękką hybrydą, czy też jednostką 1.6 T-GDI kosztują około 130 tysięcy złotych. Najdroższa jest XCeed PHEV. Dostaniemy go za 130 do maksymalnie 147 tysięcy złotych. Używanego XCeeda dostaniemy jednak już za niecałe 80 tysięcy. Ceny nie przekraczają 130 tysięcy złotych.