Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Opel Vivaro
Opel Vivaro to samochód dostawczo-osobowy reprezentujący VAN-y segmentu E oraz auta dostawcze z segmentu D. Oryginalnie powstał on w ramach współpracy pomiędzy Renault a Oplem w 2001 roku i jest produkowany aż do dziś. Korzysta z niego wiele firm, szczególnie zajmujących się transportem osób po Europie, czy też osób z niepełnosprawnością. Jest on także na wyposażeniu firm dostawczych, czy też budowlanych, z racji na swoją sporą pojemność przy dość niewielkich jak na samochód tej klasy rozmiarach.
Opel Vivaro – geneza
Opel Vivaro został zaprezentowany w 2001 roku wraz z bliźniaczym Renault Master oraz Nissanem Primastar. Miał on bardzo popularne w tej marce oznaczenie A, które w Ruesselsheim często nadaje się pierwszym generacjom danego modelu. Odniósł on naprawdę spory sukces i wraz z większym Movano oraz Renault Master zbudował pozycję zarówno Opla, jak i Renault na rynku samochodów osobowo-dostawczych.
W 2006 po aż pięciu latach produkcji nadeszła pora na pierwszy facelifting, który dotknął każdy z bliźniaczych modeli, ponieważ gama silnikowa musiała zostać dostosowana do norm Euro 4. Wtedy ofertę sprzedażową wzbogacił także nowy typ kabiny zbudowanej na ramie, która jest przeznaczona do budowy takich pojazdów jak karetki czy pojazdy kempingowe. Takie pojazdy mogą także służyć jako obwoźne sklepy, czy chłodnie przeznaczone do przewozu produktów wymagających odpowiedniej temperatury.
Opel Vivaro A utrzymywał się na rynku aż do 2014 roku, czyli przez trzynaście lat. Wtedy zdecydowano się na budowę nowej generacji o oznaczeniu B. Jej ogromną zaletą była naprawdę bogata oferta, która sprawiła, że Opla Vivaro B można było zakupić w 270 różnych konfiguracjach. Nowa generacja sprawiła, że samochód został znacznie odświeżony wizualnie i dostosował się do obecnych czasów.
Opel Vivaro – rewolucja po przejęciu przez PSA
Produkcja Opla Vivaro B nie trwała tyle, ile można było się spodziewać z powodu zmian w polityce koncernu PSA, który nabył markę Opel w połowie 2017 roku. Wtedy zdecydowano się zerwać wszelkie współpracę z markami nie wchodzącymi w skład PSA, więc sojusz z Renault został zakończony, a Opel Vivaro B musiał zniknąć z linii produkcyjnych już po czterech latach od prezentacji.
Nowy Opel Vivaro C został bliźniakiem Citroena Jumpy i Peugeota Expert, czyli samochodów budowanych przez marki, które założyły koncern PSA. Z zewnątrz można by te zmianę określić nawet jako krok w tył, lecz to nie wygląd jest najważniejszy w wypadku samochodów osobowo-dostawczych.
Opel Vivaro – dane techniczne i wymiary
Pierwsze generacje Vivaro miały długość wynoszącą od 4782 milimetrów do aż 5438 milimetrów w zależności od wyboru jednej z czterech wersji tego modelu. Wysokość potrafiła sięgać nawet równo 2,8 metra, a najniższa możliwa konfiguracja wynosiła zaledwie 1,38 metra.
Wartości uległy sporej zmianie po wprowadzeniu modelu Vivaro C. Teraz dostępne są trzy długości, które wynoszą kolejno 4606, 4956 i 5306 milimetrów. Szerokość samochodu to 1920 milimetrów, a wysokość mieści się w małym zakresie 1890-1940 milimetrów.
Opel Vivaro – gama silnikowa i napęd
W generacji A dominują jednostki wysokoprężne o pojemnościach 2.0 i 2.5 litra oraz mocy z zakresu 90-146 koni mechanicznych. Dostępne są również dwie jednostki benzynowe - 2-litrowy silnik o mocy 117 KM, który był oferowany w latach 2001-2006 oraz jednostka 2.0 ECOTEC, którą można znaleźć w autach z roczników 2011-2014.
Wraz z nową generacją jednostki wysokoprężne przejęły ster i silniki benzynowe kompletnie zniknęły z oferty, do której nie powróciły w generacji C. Wszystkie dostępne jednostki miały pojemność wynoszącą 1.6 litra i mogły pochwalić się mocą z zakresu 90-140 koni mechanicznych. W generacji C dostępne są diesle o pojemności 1.5 lub 2.0 litra, a pod maską pracuje od 102 do 177 KM. Nowością jest Vivaro-e, które oferuje silnik elektryczny generujący 136 koni mechanicznych, który korzysta z akumulatorów o pojemności wynoszącej 50 bądź 72 kWh.
Opel Vivaro – ceny używanych samochodów
Samochody używane z modelu Vivaro mają bardzo zróżnicowane ceny. Ceny pierwszej generacji zaczynają się od zaledwie 15000 złotych, a za najlepsze zapłacić trzeba prawie 40000 złotych. W wypadku drugiej generacji, zakres cen znajduje się w przedziale 36000-90000 złotych. Za egzemplarze oznaczone literką C należy zapłacić co najmniej 90000 złotych.
Opel Vivaro – ceny nowych samochodów
Nowe dostawcze Vivaro znajdują się w przedziale od 100 do 130 tysięcy złotych. W wypadku tych przeznaczonych do transportu osób, należy zapłacić nieco więcej, gdyż zakres cen to 138-158 tysięcy złotych. Znacznie droższe są modele Vivaro-e, które kosztują od 140 do ponad 170 tysięcy w wypadku wersji dostawczej i ponad 200 tysięcy w przypadku modelu przeznaczonego do transportu osób.