Toyota 4Runner

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Toyota 4Runner

Toyota 4Runner to tak naprawdę wersja SUV pickupa Hilux. Model ten nigdy nie trafił na europejskie rynki, lecz odniósł bardzo duży sukces w Stanach Zjednoczonych. Od 1984 roku Toyota 4Runner doczekała się aż pięciu generacji.

Toyota 4Runner – historia modelu

Po raz pierwszy Toyotę 4Runner, która występowała także jako Hilux Surf świat ujrzał w 1983 roku. Nie był to jednak nowy model, a jedynie zmodyfikowanym pickupem Hilux. Zmiany dotyczyły usunięcia panelu z tylnym oknem i powiększenia nadwozia tak, by sięgało aż do końca „paki”. Dokonano tego przy użyciu wykonanego z włókna szklanego dachu, który można było usunąć.

Pierwsza generacja mechanicznie i technicznie nie różni się praktycznie niczym od Hiluxa, ale jeden element, a mianowicie zawieszenie niezbyt dobrze wytrzymał dodaną wagę. Z tego powodu często występowały awarie sprężyn w tylnej części auta.

Ogromne zmiany nadeszły w 1990 roku. Auto znów zostało oparte na Hiluxie i dodano do niego większą część nadwozia za słupkiem B, ale tym razem zostało one wykonane ze stali i nie było demontowane. By auto mogło wytrzymać znaczne większe obciążenie na tylnej osi zdecydowano się naprawić błędy z pierwszej generacji i wzmocnić tylne amortyzatory. Niestety wbrew chęciom producenta zmiany te nie przyniosły poprawy w kwestii niezawodności auta. Przy okazji drugiej generacji zaczęto budować także modele 5-drzwiowe, a obecne do tej pory 3-drzwiowe nadwozie było produkowane jedynie w krótszym okresie.

Trzecia generacja 4Runnera zadebiutowała w 1995 roku. Posiadała ona zaprojektowane od zera nadwozie, a także podwozie. Samochody wydłużono tak, by w środku pasażerowie mieli więcej przestrzeni, a bagażnik mógł pomieścić więcej rzeczy.

Na czwartą generację trzeba było poczekać do roku 2002. Wtedy zadebiutowała czwarta generacja SUVa, która opierała się na modelu Land Cruiser Prado. Samochód reklamowano jako luksusowego SUVa z terenowym usposobieniem. Wskazywały na to elementy takie, jak plastikowe czarne zderzaki, nadkola, czy też progi. Nie oznacza to jednak, że modele nie były sprzedawane z lakierowanymi wymienionymi wyżej elementami.

Najnowsza generacja Toyoty 4Runner jest już dość stara. Piąta edycja SUVa zadebiutowała bowiem w 2009 roku i do tej pory jest oferowana, lecz przeszła dwa faceliftingi. Samochód ten nie różnił się zbyt wiele od swojego poprzednika pod względem konstrukcyjnym, a design ma nawiązywać do trzeciej generacji SUVa.

Toyota 4Runner – dane techniczne i wymiary

toyota 4runner wymiary

Najnowsza generacja mierzy od 4823 do 4859 milimetrów długości. Szerokość sięga 1925 milimetrów, a wysokość sięga 1796 mm. Rozstaw osi mierzy 2789 milimetrów. Masa własna wynosi od 1996 do 2180 kilogramów. Poprzednik ma nieco ponad 4800 milimetrów długości, szerokość to 1875, lub 1910 milimetrów, a wysokość sięga w zależności od wersji od 1750 do 1811 milimetrów. Masa własna to minimum 1941 kilogramów.

Toyota 4Runner – gama silnikowa

Pod maską najnowszej Toyoty 4Runner można znaleźć benzynowe silniki 2.7 o mocy 157 koni mechanicznych, lub a także 4.0 V6 o mocy aż 270 koni mechanicznych. W Toyocie 4Runner znajdziemy jedynie spore silniki. Najmniejsze są diesle o pojemności 3 litrów. Spośród silników benzynowych znajdziemy jednostki 4.0 V6, a także 4.7 V8.

Toyota 4Runner – ceny używanych modeli

Z racji na to, że SUV jakim jest Toyota 4Runner nigdy nie był i nie jest oferowany w Polsce, to jedynym miejscem, gdzie można zakupić ten model jest rynek wtórny. Na nim znajdziemy przedstawicieli różnych generacji. Najwięcej aut pochodzi z najnowszej, piątej generacji modelu, lecz bez problemu można znaleźć modele pochodzące z lat 90.

Za Toyotę 4Runner z przełomu drugiej i trzeciej generacji zapłacimy od 20 do nawet nawet 75 tysięcy złotych. Egzemplarze z pierwszej generacji są niemal niespotykane. Za przedstawiciela czwartej zapłacimy za to od 70 do ponad 90 tysięcy złotych.  Najczęściej można natrafić na auta z piątej generacji SUVa. Najtańsze modele potrafią kosztować już 70 tysięcy. Modele te osiągają jednak ceny rzędu nawet 175 tysięcy złotych.