wybór auta

Planujesz kupić samochód? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Jeszcze przed początkiem kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa Polska była krajem absolutnie kochającym samochody. Covid-19 nie spowodował, że przestaliśmy marzyć o własnym aucie, wręcz przeciwnie. Wiele osób obecnie unika transportu publicznego w obawie przed zarażeniem i woli mieć własny samochód. Warto przy tym pamiętać, że jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego pojazdu!

 

Jakiego samochodu potrzebuję?

Przed zakupem używanego samochodu należy się zastanowić, jaki to powinien być pojazd. Czy samochód musi Cię tylko przewozić z punktu A do punktu B? Czy potrzebujesz możliwości zabrania ze sobą rodziny, czy potrzebujesz dużej przestrzeni ładunkowej? Najlepiej spisać, jakie cechy ma mieć Twoje auto.

 

Jaki jest mój budżet?

Oprócz rodzaju samochodu najważniejszy jest oczywiście budżet. Jeśli masz do dyspozycji mniejszy budżet, może powinieneś zwrócić uwagę na mniejsze i starsze pojazdy. Jeśli Twój budżet jest większy, możesz podnosić swoje wymagania, nie tylko co do wieku pojazdu, ale również jego wyposażenia czy pochodzenia, a przede wszystkim co do jego historii.

 

Gdzie szukam samochodu?

Istnieje wiele internetowych rynków samochodowych, a handlarz za rogiem jest również dobrym miejscem do zapoznania się z ofertą używanych samochodów. Samochody.pl to właściwe miejsce w Internecie, aby szukać pojazdu, gdzie wiele tysięcy pojazdów oferują sprzedawcy prywatni i profesjonalni. Nawiasem mówiąc, można tu znaleźć też części zamienne, motocykle i samochody do wynajęcia, od samochodów osobowych po pojazdy użytkowe, ciężarówki i traktory. Przejrzysty układ i doskonale przystosowany do przeglądania zarówno na urządzeniach mobilnych jak i komputerach stacjonarnych.

 

Czy cena pojazdu jest rozsądna?

W trakcie poszukiwań z pewnością znalazłeś swoje typy. Ale jak sprawdzić, czy cena z oferty jest rozsądna? Zalecamy sprawdzenie ceny w Eurotax. W Eurotax łatwo sprawdzisz tzw. wartość rezydualną swojego ulubionego modelu samochodu i potwierdzisz, czy cena sprzedaży jest rozsądna. Możesz również wyszukać ten model w witrynie samochody.pl i porównać ceny wybranego modelu z innymi podobnymi ofertami.

 

Reputacja sprzedawcy!

Wybrałeś swój wymarzony samochód, ale nie jesteś pewien, czy sprzedawca jest uczciwy? W przypadku sprzedawców profesjonalnych zalecamy nie tylko zapoznanie się z treścią ich ogłoszeń, ale także przeszukanie Google. Zazwyczaj opinie o dealerze znajdziesz w samym Google, a także na innych portalach. 

 

Jaka jest historia mojego wymarzonego pojazdu?

Zanim zdecydujesz się na zakup pojazdu, zawsze powinieneś sprawdzić jego historię. Dzięki raportowi historii używanego samochodu możesz zobaczyć, gdzie pojazd był zarejestrowany, jaki przebieg był rejestrowany na przestrzeni lat, czy był importowany, uległ wypadkowi lub jak był wcześniej używany.

Na samochody.pl w każdym ogłoszeniu znajdziesz link do CARFAX, jednego z największych na świecie niezależnych dostawców historii pojazdów europejskich i północnoamerykańskich. Link wygląda następująco w ogłoszeniu:

Jeśli sprzedawca podał w ogłoszeniu na samochody.pl 17-cyfrowy numer VIN, który identyfikuje każdy pojazd na całym świecie, kliknięcie w link przeniesie Cię bezpośrednio do strony zakupu raportu CARFAX tego pojazdu.

 

Nie ma VIN-u, nie ma transakcji

Jeśli VIN nie został podany, skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś go o numer VIN. Jeśli odmówi jego podania, lub będzie się wykręcał, powinieneś być bardzo podejrzliwy. Może się bowiem okazać, że sprzedawca chce coś ukryć lub nie jest w posiadaniu tego pojazdu. W takim przypadku sugerujemy jednak dalsze poszukiwania. Jeśli historia pojazdu jest „czysta”, koniecznie umów się ze sprzedawcą na jazdę próbną. Podczas jazdy próbnej najlepiej zabrać auto do niezależnego warsztatu w celu sprawdzenia jego stanu technicznego. Jeśli kontrola i jazda próbna również przebiegną bezproblemowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił nowy używany samochód.

Artykuł powstał we współpracy z CARFAX.

 

 

 

  

 

 

 

Zobacz również: Brak półprzewodników - w wielu fabrykach staje produkcja samochodów