Dacia Logan to kompaktowe auto miejskie produkowane przez rumuńską markę od 2004 roku. W 2020 na rynek trafiła jego trzecia generacja. Logan to 4-drzwiowy sedan, który jest rozwiązaniem dla osób szukających budżetowego samochodu. Najnowsza generacja dostępna jest w dwóch wersjach wyposażenia – podstawową i bogatszą. Przy tak niewielkich cenach zakupu tego modelu w stosunku do konkurencji zdecydowanie warto skusić się na tą drugą, choć i tak nie jest to wersja podobna do innych marek. Plusem jest zdecydowanie sama cena zakupu jak i niskie koszty eksploatacji. Jako zaletę Dacii Logan warto wskazać przestronne wnętrze i spory bagażnik. Auto najlepiej sprawdzi się jako tanie model służący jako zwykły środek transportu. Bez względu, czy interesuje Cię nowa czy używana Dacia Logan, na naszej stronie znajdziesz liczne oferty sprzedaży tego auta i z pewnością natrafisz na egzemplarz dopasowany do Twoich potrzeb.
Dacia Logan FAQ:
Jakie jest średnie spalanie Dacii Logan?
Dacia Logan to budżetowy sedan, który choć chce konkurować z innymi samochodami ze swojego segmentu, aktualnie gra trochę w swojej lidze. Nie da się ukryć, że na przestrzeni trzech generacji widać ogromny progres, lecz nadal jest to przede wszystkim budżetowa opcja dla osób, które koniecznie chcą kupić auto wprost z fabryki. Czy więc spalanie też znajduje się na dobrym, oszczędnym poziomie? Jak najbardziej?
Dacia Logan to bez wątpienia jeden z najoszczędniejszych, o ile nie najoszczędniejszy sedan dostępny aktualnie na rynku. Zarówno w wariancie z 67 końmi mechanicznymi, jak i w wersji z automatyczną skrzynią biegów i 91 KM oraz najmocniejszej, 100-konnej odmianie, Logan potrafi spalić nawet około 4 litrów na 100 kilometrów, co jest wynikiem fenomenalnym jak na jednostkę benzynową. Oczywiście bardziej realistycznym wynikiem w cyklu mieszanym są okolice 5 litrów, lecz to nadal wręcz fenomenalny rezultat, który skłania wiele osób do kupna tego auta.
Jaki silnik wybrać Dacii Logan ?
W przypadku Dacii Logan nie możemy mówić o naprawdę bogatej gamie silnikowej. Tak naprawdę klienci mają aktualnie do wyboru zaledwie jedną jednostkę napędową, lecz za to w aż trzech wariantach. Trzeba pamiętaj jednak, że Logan zadebiutował na rynku dopiero rok temu, więc zapewne z czasem gama będzie się rozbudowywać o kolejne motory. Na razie jednak nie ma tutaj większego pola manewru.
Silnikiem, wokół którego dzisiaj się kręcimy, jest litrowa jednostka tworzona w trzech odrębnych konfiguracjach – TCe, SCe lub ECO-G. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami oraz mocą. 1.0 SCe to najsłabszy wariant, oferujący zaledwie 67 koni mechanicznych mocy. Musicie przyznać – wynik nie powala. Potem jednak jest coraz lepiej – 1.0 TCe oferuje już 91 koni mechanicznych oraz, opcjonalnie, automatyczną skrzynię biegów CVT. Najmocniejszy silnik, 1.0 ECO-G o mocy 101 koni mechanicznych, oferowany jest za to... z fabryczną instalacją LPG, co w obecnych czasach może się przydać.
Jakie są opinie o Dacii Logan?
Bez wątpienia przy ocenie nowego Logana trzeba brać poprawkę na jego cenę – rzadko kiedy możemy kupić całkowicie nowego sedana wprost z salonu za lekko ponad 50 tysięcy złotych. Bez wątpienia w Loganie można znaleźć kilka naprawdę świetnych zalet, lecz obok jego wad, które wynikają głównie z bycia budżetowym samochodem, nie sposób po prostu przejść obojętnie.
Przede wszystkim najnowszy Logan pod kątem wyglądu prezentuje się bardzo nowocześnie. Imponuje również naprawdę spory bagażnik, dobre wyposażenie (ale tylko w najwyższych wersjach!) oraz przyzwoity układ jezdny. Warto również wspomnieć o oszczędnych silnikach, które sprawiają, że eksploatacja auta jest naprawdę tania.
Trzeba jednak wspomnieć o kilku znaczących minusach. Przede wszystkim – ocena bezpieczeństwa wynosząca zaledwie 2 na 5 gwiazdek w teście Euro NCAP - to bardzo słaby wynik. Dodatkowo warto wymienić słabej jakości plastiki, które trzeszczą pod nawet małym naciskiem czy kapryśne systemy elektroniczne.
Jakie są wymiary Dacii Logan?
Dacia Logan należy do tego dość specyficznego grona sedanów segmentu B. Oznacza to, że linię znaną z aut droższych i bardziej luksusowych łączy z cechami samochodu miejskiego. Świadczą o tym nie za duże wymiary – 4396 mm długości, 1848 mm szerokości (naprawdę szerokie auto w stosunku do długości) oraz 1501 mm wysokości. Warto jednak wspomnieć także o małej masie własnej, która wynosi w zależności od wybranej jednostki napędowej 1124-1146 kilogramów.
Pojemność bagażnika, jak na sedana segmentu B, jest wręcz ogromna i nawet ze złożoną tylną kanapą wynosi ona aż 528 litrów. Jeżeli zaś złożymy tylny rząd siedzeń, przestrzeń załadunkowa powiększa się do wartości 1361 litrów. To naprawdę imponujący rezultat jak na takie auto. Warto również wspomnieć o całkiem sporym prześwicie wynoszącym 16,1 centymetra. Choć jak na sedana to spory rozmiar prześwitu, w Loganie pozwala to na komfortową jazdę w trasie, a także na pokonywanie przeszkód w miejskiej dżungli.
Jakie są ceny Dacia Logan?
Jak można określić takie samochody, jak Dacia Logan używane i nowe? Pocieszny sedan, który jest bez wątpienia jednym z najtańszych rozwiązań na rynku. Trudno jednak myśleć, iż za sedana segmentu B z opcjonalną fabryczną instalacją LPG producent z Rumunii będzie życzyć sobie jakiejś fortuny. Cena bazowej konfiguracji Dacii Logan wynosi bowiem zaledwie 57 900 złotych, co obecnie jest genialną ceną. Wyposażenie nie jest najbogatsze, lecz z kilkoma rozszerzeniami możemy otrzymać auto warte 61 400 złotych.