Land Rover
Samochody terenowe oraz SUV-y zaczęły powstawać nieco później od innych aut osobowych. Duży wpływ na to miała między innymi II Wojna Światowa, która wytworzyła zapotrzebowanie na tego typu pojazdy. Potem auta, które służyły do jazdy poza utwardzonymi drogami zaczęły również być pożądane przez cywili. W taki sposób powstał między innymi Land Rover.

Obecnie marka Land Rover nie przeżywa swoich najlepszych lat, lecz mimo wszystko oferuje naprawę świetne SUV-y. Obecnie Land Rover oferuje swoje modele jako członek spółki Jaguar Land Rover. Brytyjska marka SUV-ów i samochodów może i lata świetności ma już za sobą, jednakże nie zapomina o swojej terenowej przeszłości, o czym świadczy sprzedawany do dziś Land Rover Defender.
Land Rover – historia marki
Land Rover jako marka powstał po II Wojnie Światowej w roku 1948. Został on stworzony przez przedsiębiorstwo Rover Company, które zajmowało się produkcją samochodów osobowych. Marka Land Rover miała zająć się tworzeniem i sprzedażą terenowych pojazdów z napędem na cztery koła. Przez lata charakter zmieniał się wraz z rynkiem i dziś znacznie większe znaczenie mają luksusowe SUV-y, które mają pewne znamiona terenowych właściwości wynikające głównie z tradycji marki.
Pierwszy Land Rover zaczął być opracowywany w roku 1947 przez Maurice'a Wilksa, głównego projektanta Rover Company. Stworzył on pierwszy prototyp, który był mocno naznaczony wpływem samochodów terenowych Jeepa. Pierwsze auta były przede wszystkim zielone, co wynikało z łatwej dostępności zielonej, wojskowej farby, której była spora nadwyżka po zakończeniu działań wojennych.
Land Rover jako firma powstał dopiero w roku 1978. Wtedy założono Land Rover Limited, czego dokonał brytyjski koncern British Leyland Motor Corporation Limited po tym jak w skład tego koncernu zaczął wchodzić Rover, który wcześniej sprzedawał Land Rovery jako jedynie linię modelową. Do założenia Land Rover Limited doszło do 1978 roku.
W 1994 roku doszło do zmiany właściciela. Rover Group w tym właśnie firma Land Rover Limited zostało wykupione przez BMW. Doszło do tego dokładnie 31 stycznia 1994 roku. BMW nie trzymało jednak Land Rovera w swoich rękach przez długi okres. Miało ono wpływ na opracowanie na przykład modelu Freelander, czy też pierwszej generacji flagowego Land Rovera, lecz już w 2000 roku BMW rozbiło Rover Group i sprzedało firmę Land Rover Limited koncernowi Forda.
Land Rover – dzieje marki w XXI wieku
Przejęcie Forda miało miejsce pod koniec 2001 roku. Wraz z tą zmianą właściciela zaczęto odchodzić coraz bardziej od koncepcji aut korzystających z konstrukcji ramowej i zamiast tego coraz więcej aut marki Land Rover posiadało nadwozie samonośne. Ford to co ciekawe jednak kolejny wielki koncern, który nie planował zbyt długi trzymać w swoich rękach marki Land Rover, jak i Jaguara, który dziś działa wraz z Land Roverem właśnie.
Pod rządami Forda doszło do premiery trzeciej generacji Range Rovera, drugiej generacji Land Rovera Discovery, czy też wprowadzenia na rynek Range Rovera Sport. Dodatkowo zrezygnowano z jednostek BMW, które zostały zastąpione przez silniki Jaguara. Już w 2007 roku Ford ogłosił jednak, że chce sprzedać zarówno Land Rovera, jak i Jaguara.
Zainteresowanie tymi firmami zgłosił koncern Tata Motors. Doszło do tego w 2008 roku. W ten sposób stworzono Jaguar Land Rover i w jej ramach Jaguar oraz Land Rover działały jednak jako osobne podmioty. W 2013 roku doszło jednak do kompletnej fuzji w ramach restrukturyzacji. Firma ta zajmuje się w Wielkiej Brytanii projektowaniem, a także produkcją i marketingiem aut marek Jaguar oraz Land Rover.
Land Rover – gama modelowa
Można by rzec, że Land Rover posiada dwie gamy modelowe. Pierwsza z nich to klasyczne samochody Land Rover. Najmniejszy z nich to Land Rover Discovery Sport, który plasowany jest w segmencie D. Nieco większy jest standardowy Land Rover Discovery, który należy już do segmentu E. Ostatnie auto w gamie Land Rovera to Land Rover Defender, czyli jedyny terenowy samochód tej marki, którego obecna, druga generacja zadebiutowała w 2019 roku.
Oprócz tego mamy serię pojazdów Range Rover, które pełnią rolę swoistej submarki aut luksusowych. Najmniejszy jest Range Rover Evoque, który należy do kompaktowych SUVów. W klasie średniej Range Rovera reprezentuje model Velar dzielący niektóre elementy z Jaguarem F-Pace. W klasie wyższej znajdziemy z kolei Range Rovera Sport. Topowy model to oczywiście Range Rover, który jest SUVem z segmentu F, czyli segmentu aut luksusowych.
Land Rover na samochody.pl
Jeśli poszukujesz modeli Land Rovera, koniecznie sprawdź oferty na naszym portalu. Skorzystaj z rozbudowanej wyszukiwarki, aby znaleźć model dla siebie. Zaznacz dane techniczne takie jak pojemność silnika, skrzynia biegów, czy serwis ASO i przebieg w przypadku aut używanych.
Wśród opcji wyposażenia które są dostępne wybierz te, które Cię interesują najbardziej: czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, system multimedialny, kamera cofania, podgrzewane fotele, światła w technologii LED systemem ostrzegania przed kolizją i automatycznego hamowania, elektryczne szyby przednie i tylne.
Warto nie skupiać się wyłącznie na zdjęciach i opisach, tylko w miarę możliwości sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN, zwłaszcza jeśli decydujemy się na używane auto.