historia samochodu

Jak sprawdzić historię samochodu?

Zakup auta używanego jest pełen ryzyka. Nie znamy bowiem poprzednich właścicieli, tego jak był wykorzystywany i kto nim jeździł, a także tego ile jeszcze powinny wytrzymać poszczególne jego komponenty. Dlatego wiele osób szuka sposobu na sprawdzenie historii auta. Na szczęście jest to możliwe dzięki temu, że każdy samochód osobowy posiada swój unikalny numer VIN. Jak za jego pomocą poznać historię auta?

Dlaczego warto sprawdzić historię samochodu używanego?

Auto używane to tak naprawdę kot w worku. Dokładne sprawdzenie całego auta jest niezwykle kosztowne, przez co wiele razy po prostu nie mamy możliwości poznania jego kompletnego stanu technicznego i dowiedzenia się, czy brał on udział na przykład w kolizji. Szczególnie, że taki fakt potrafi być zatajony przez nieuczciwych sprzedawców, których niestety wciąż jest całkiem sporo.

Nie można także zapomnieć o tym, że w naszym kraju tak zwane kręcenie liczników, czyli obniżanie przebiegu, który jest wyświetlany na desce rozdzielczej wciąż jest dość popularne i mimo, że jest bardzo surowo karane i poczyniono wiele kroków w celu ograniczenia tego procederu to wciąż on występuje. Dlatego sprawdzając historię auta, które nas interesuje zwiększamy swoje bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko kupienia jeżdżącej skarbonki, która będzie kosztować nas czas, nerwy i sporo pieniędzy.

W jaki sposób sprawdzić historię samochodu?

Sprawdzenie historii samochodu jest niezwykle proste. W tym celu wystarczy numer VIN. Powstał on dzisiejszej formie w roku 1981, gdy przyjęto obecnie panujące standardy, które są stosowane przez wszystkich producentów w Unii Europejskiej. Obecnie panująca norma ISO-3779 określa to za co odpowiadają poszczególne znaki w numerze VIN i dzięki nim można dowiedzieć się jakiego producenta jest to samochód, a także gdzie i kiedy został wyprodukowany.

Gdy posiadamy numer VIN, który najczęściej jest umieszczony w ogłoszeniu to jesteśmy gotowi by skorzystać z usług stron, które za niewielką opłatą są w stanie wygenerować raport z historii pojazdu. Gdy sprzedawca nie chce podać nam VINu przed wizytą to lepiej odpuścić sobie dany samochód, gdyż jest to po prostu znak, iż osoba sprzedająca auto po prostu chce coś przed nami ukryć i ma on za sobą na przykład dość poważny wypadek, który znacznie zmniejsza faktyczną wartość samochodu.

Chcąc sprawdzić historię auta mamy kilka opcji. Licząc na darmową usługę należy skorzystać z platformy rządowej "Historia Pojazdu", którą przygotowało ministerstwo cyfryzacji i udostępniło do użytku w roku 2014. Tam można sprawdzić historię aut pochodzących z Polski. Najstarsze dane pochodzą z 2004 roku, gdy system CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców rozpoczęła zbieranie danych na temat aut. Można jednak sprawdzić również auta, które były wcześniej rejestrowane w innych krajach. System ma również dostęp do danych pochodzących z zewnętrznych systemów.

Istnieją również płatne strony oferujące raporty z numeru VIN. Te często mogą być dokładniejsze niż te pochodzące z darmowej strony. Ponadto nierzadko są wzbogacone o na przykład zdjęcia auta wykonane gdy było ono rozbite. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że dane auto nie jest warte uwagi i znacznie bezpieczniej będzie po prostu z niego zrezygnować.

Historia to nie wszystko – na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie auta używanego?

Poznanie samej historii pojazdu i świadomość, że jest ona zgodna z tym co podano w ogłoszeniu to nie oznacza, że auto jest idealne i należy je kupować. Trzeba bowiem naprawdę dokładnie je obejrzeć, by mieć pewność. Wszystko zacząć warto od sprawdzenia stanu nadwozia i tego czy nie ma nigdzie oznak korozji. Ta potrafi być niezwykle irytująca i trudna do usunięcia.

Niezwykle ważne jest także przeprowadzenie jazdy próbnej podczas której sprawdzimy w pewien sposób stan zawieszenia, układu hamulcowego, a także to jak pracuje jednostka napędowa. Na oględziny warto zabrać osobę, która zna się na samochodach i będzie w stanie ostudzić nas zapał, który jest często złym doradcą.