zgłaszanie szkody

Jak zgłosić szkodę samochodu?

Kolizje czy wypadki są niestety sytuacją, z którą musimy się liczyć będąc kierowcą, w szczególności takim, który w aucie spędza naprawdę sporo czasu. Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset tysięcy kolizji, co pokazuje jasno, iż nieprzyjemne zdarzenie na drodze może nas spotkać niezależnie od tego, jak dobrze jeździmy. To właśnie dlatego każdy z nas powinien doskonale wiedzieć, jak zgłaszać takie sytuacje oraz jakie kroki należy podjąć, aby wszystko rozwiązać w szybki i bezbolesny sposób. Od czego jednak powinniśmy zacząć? Oto małe vademecum w kwestii zgłaszania szkody samochodu.

Jak odpowiednio powinniśmy zgłosić szkodę?

W wielu przypadkach, nawet w przypadku kolizji konieczne będzie wezwanie policji. Nawet jeżeli nikt nie został poważnie poszkodowany w zdarzeniu, w przypadku braku przyznania się do winy żadnej ze stron bądź kolizji, która uniemożliwia ruch na tłocznej i często uczęszczanej drodze, sprawa musi zostać rozwiązana przez odpowiednie służby. Jeżeli to druga strona jest winna zdarzenia, spisane zostaje oświadczenie o zdarzeniu drogowym, do którego dodane zostaje orzecznictwo winy przez policję. Jest to nasza podstawa do zgłoszenia kolizji u ubezpieczyciela.

Mając w ręku wymagane oświadczenie, kontaktujemy się z ubezpieczalnią sprawcy za pomocą numeru kontaktowego, adresu e-mail czy wypełniając odpowiedni formularz przez Internet. Wybór mamy naprawdę spory, a to, jaką drogę kontaktu wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. W czystej teorii wcale nie musimy spieszyć się ze składaniem takiego wniosku, gdyż w świetle kodeksu cywilnego, mamy na to... trzy lata. Najczęściej jednak warto zrobić to wcześniej, tak aby jak najszybciej otrzymać pieniądze potrzebne na pokrycie uszkodzeń. Wątpliwe jest bowiem, iż z naprawą auta będziemy czekać 36 miesięcy.

Oczywiście oświadczenie o zdarzeniu drogowym nie jest jedyną informacją, jaką musimy podać w przypadku zgłaszania szkody. Bardzo ważne jest podanie danych osobowych zarówno nas, jak i sprawcy wypadku, naszego dowodu rejestracyjnego, wszelka dokumentacja prawna i medyczna, która może być w sprawie znacząca, a także odpowiednia dokumentacja pojazdu – zdjęcia auta ze wszystkich czterech stron, fotografia przebiegu, a także numeru VIN. Dopiero z takimi dowodami możemy zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o pokrycie szkody.

wypadek drogowy

Jak zgłaszać szkodę samochodu w wyniku wypadku?

Kolizja jest najczęściej dość lekkim zdarzeniem drogowym, po którym obie strony często mogą bez przeszkód rozjechać się w swoje strony. W przypadku wypadku, który sprawia, iż pojazdy są unieruchomione, a w jego wyniku osoby zostały ranne, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie wypadku policji, a także ubezpieczycielowi, gdyż w takiej sytuacji może być konieczne wezwanie lawety, która zabierze pojazd z drogi. Należy pamiętać, iż jeżeli nie wezwiemy policji do wypadku, w którym osoby zostały zranione, łamiemy prawo.

Zobacz także: Gdzie zgłosić szkodę samochodu?

Czy zawsze musimy zgłaszać szkodę?

Jeżeli zostaliśmy już wmieszani w kolizję, nie oznacza to, że zawsze musimy udać się do ubezpieczyciela bądź wezwać policję. Nie każda kolizja musi bowiem sprawić, iż nasze auto będzie niezdatne do dalszej jazdy bądź jeden z jej uczestników zostanie ranny. W takich przypadkach oczywiście mamy obowiązek wezwania policji. Jeżeli jednak szkoda nie jest zbyt duża, możemy spróbować rozwiązać tę sprawę polubownie.

Jeżeli to nie ty jesteś sprawcą kolizji, a osoba, która dopuściła się jej spowodowania przyznaje się do winy, możesz poprosić ją o wypełnienie oświadczenia o sprawcy kolizji. Będzie to twoja amortyzacja na wypadek, gdyby sprawy się pokomplikowały. Z takim oświadczeniem możesz co prawda udać się do ubezpieczyciela i poprosić o pokrycie szkody z OC sprawcy, lecz można to rozwiązać inaczej. Sprawca może na przykład zapłacić ci na miejscu bądź pokryć koszty naprawy w warsztacie. Nikt nie lubi tracić zniżek ubezpieczeniowych, a taki zabieg sprawia, iż wypadek nie zostaje zanotowany do rejestru, a ty tak czy siak będziesz mieć pieniądze na pokrycie niezbędnych napraw wywołanych przez wypadek.