samochody spalinowe

Do kiedy produkowane będą samochody spalinowe?

Samochody spalinowe towarzyszą dziś znanej motoryzacji niemalże od jej początku. To właśnie rozwój silników spalinowych umożliwił stworzenie potęgi, jaką dziś jest branża motoryzacyjna. Nic jednak nie trwa wiecznie i coraz częściej słyszymy o tym, że samochody spalinowe nie będą już produkowane. Czy to kiedykolwiek nastąpi, a jeśli tak to kiedy?

Dlaczego auta spalinowe są tak ważne dla motoryzacji

Wagę aut spalinowych dla dalszego rozwoju motoryzacji niech zobrazuje fakt, iż z silników benzynowych korzystamy od praktycznie samych początków motoryzacji. Jednostki wysokoprężne towarzyszą nam z kolei również od naprawdę wielu lat i przez długi czas w Europie były one niezwykle popularne.

Pierwszy pojazd z silnikiem spalinowym będzie obchodzić niedługo 150 urodziny. Pochodzi on bowiem z 1875 roku, a więc za trzy lata, czyli w roku 2025 skończy on półtora wieku. Z wielu powodów technologia ta obecna jest do dziś. Mowa przede wszystkim o wysokiej efektywności jednostek spalinowych, a także łatwej dostępności paliwa, które przez lata miało naprawdę niską cenę. Tak mocną pozycję auta spalinowe utrzymały w przez kolejne dziesiątki i lat i dopiero dziś zaczynają ją tracić.

Dlaczego mamy rezygnować z aut spalinowych

Powód jest jeden i jest naprawdę prosty. Jest nim zanieczyszczenie środowiska. Samochody osobowe emitują całe mnóstwo szkodliwych związków, a do tego kiedy jeżdżą po miejskich ulicach to wznoszą w powietrze wszystkie zanieczyszczenia zalegające na ulicach. Z tego powodu znacząco przyczyniają się do powstawania smogu, a także wzmacniania efektu cieplarnianego i powiększania dziury ozonowej.

Nad tym, jakie zanieczyszczenia są emitowane z rur wydechowych zaczęto pracować dopiero pod koniec XX wieku. Wtedy pojawiały się pierwsze podobne do dzisiejszych regulacje, które wpłynęły na producentów samochodów osobowych. Bardzo ważnym krokiem było wprowadzenie norm Euro 1. Wymusiły one wykorzystanie katalizatorów na producentach aut osobowych. Kolejne normy coraz bardziej zaostrzały regulacje i dzięki temu udało się w produkowanych dziś samochodach zredukować emitowane zanieczyszczenia o średnio około 90% względem stanu z początku lat 90. XX wieku.

Nie można też zapomnieć o tym, że źródła ropy naftowej są ograniczone i ta prędzej czy później się skończy, co będzie poprzedzone ogromnym wzrostem cen paliw, które sprawią, iż korzystanie ze spalinowych samochodów nie będzie dłużej opłacalne. Oczywiście można liczyć do wtedy na powstanie paliw w pełni syntetycznych, lecz to również nie jest raczej możliwe w najbliższym czasie.

Zobacz także: Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?

Kiedy ma nastąpić koniec produkcji samochodów spalinowych?

Na ten moment nie ma dokładnie wyznaczonej daty dla wszystkich państw świata. Wiele krajów, których rynki są znaczące podpisało jednak stosowne deklaracje czy złożyło oświadczenia mówiące o tym, że w 2030, 2035 lub 2040 roku sprzedaż nowych aut spalinowych, a nawet i hybrydowych zostanie zakazana. Do takich państw należy między innymi Wielka Brytania, ale też Polska. Zakazy te to jednak dopiero początek rezygnacji z aut spalinowych. Tych jest na tyle, że na pełną elektryfikację samochodów trzeba będzie bardzo długo czekać.

Końca produkcji aut spalinowych na całym świecie można się za to spodziewać dopiero około 2050 roku. Do wtedy wiele firm, a także państw założyło sobie osiągnięcie neutralności klimatycznej, czyli emisję dwutlenku węgla na poziomie co najwyżej równemu temu ile dwutlenku węgla pobiera dane państwo. Mówimy jednak o niezwykle odległej perspektywie, która zanim się spełni to może się jeszcze wiele zmienić.

Co zamiast aut spalinowych?

Na ten moment jedynym zastępstwem, które jest jakkolwiek możliwe są samochody elektryczne. Technologia ta jest bardzo szybko rozwijana podobnie jak infrastruktura umożliwiająca wygodne poruszanie się na co dzień tego typu samochodami. Dlatego to właśnie elektryki mają stanowić przyszłość motoryzacji. Wśród alternatyw wymienia się jednak na przykład wodór, lecz ta technologia potrzebuje jeszcze wiele czasu.