Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?

Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?

Choć samochody hybrydowe i elektryczne wciąż budzą wątpliwości, z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem wśród miłośników motoryzacji. Powodów jest wiele i wszystkie wam przedstawimy. Warto zacząć jednak od tego, że hybryda to przede wszystkim oszczędność na paliwie i wygoda użytkowania. A co z ekologią? Najnowsze raporty potwierdzają, że elektryki i auta hybrydowe to rzeczywiście eko alternatywy, na które warto zwrócić uwagę.

Samochód hybrydowy - dlaczego warto zainwestować?

Decydując się na zakup używanego samochodu, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jak się okazuje, hybrydy niosą ze sobą pakiet korzyści, które przekonają nawet największych sceptyków.

  • Niższe zużycie paliwa - wszyscy wiemy, że ceny paliwa potrafią szybować w górę i bezlitośnie pobijać wszelkie rekordy. Samochód hybrydowy to jednocześnie mniejsze zużycie i gwarancja rzadszych wizyt na stacjach benzynowych. Spalanie będzie nieporównywalnie niższe niż w przypadku aut benzynowych lub diesli. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dużo jeżdżą w warunkach miejskich. Szacunkowo, hybryda pozwoli nam zaoszczędzić mniej więcej 2-4 litry paliwa na 100 km.
  • Przyjemne użytkowanie, duży komfort w trakcie jazdy - zdecydowanie na plus! Przy starcie samochód nie wydaje dźwięku, pracuje bardzo cicho, a sama obsługa auta jest prosta. Silnik spalinowy włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebny, dzięki czemu nie musimy się martwić o zbyt duże życzycie paliwa. Nawet długa trasa będzie frajdą!
  • Duża moc - to zaleta często podkreślana przez miłośników samochodów hybrydowych. To auta z dużą mocą, o wiele łatwiej osiągnąć w nich przyspieszenie niż w aucie spalinowym. Nie odczujemy także wibracji, jazda cały czas jest bardzo płynna. Warto podkreślić, że wbrew panującym opiniom, hybrydy są naprawdę szybkie - to właśnie one najprędzej przyspieszą do setki.
  • Odzyskiwanie energii - napęd hybrydowy zawsze będzie dążył do odzyskiwania energii, akumulatory ładują się przy każdej okazji, wydłużając czas swojej pracy.
  • Przywileje dla kierowców - jeżeli o tym nie wiedzieliście, czas to zmienić. Na całym świecie samochody hybrydowe cieszą się udogodnieniami finansowymi i drogowymi. Przykłady? Możliwość wjechania na teren, gdzie nie wjedzie auto spalinowe, darmowe parkowanie lub obniżona cena parkowania (na przykład na terenie Wrocławia). W większości dużych, polskich miast, rozważa się kolejne przywileje, właśnie po to, aby promować zakup eko-przyjaznych hybryd.

Czy samochody hybrydowe naprawdę są ekologiczne?

Wątpliwości rozwiewają testy i badania. Raport organizacji Transport & Environment dowodzi, że samochód z silnikiem spalinowym produkuje aż trzy razy więcej CO2 niż samochód elektryczny. W Polsce samochody elektryczne trują nas o średnio 29% mniej, co ma ogromne znaczenie, zważywszy na skalę zanieczyszczenia powietrza i potwornego smogu. Jak dowodzą badania przeprowadzone na uniwersytetach w Holandii i Wielkiej Brytanii, jazda samochodem hybrydowym jest lepsza dla środowiska niż jazda samochodem spalinowym, choć trzeba brać pod uwagę, że w Polce energię elektryczną wytwarza się w oparciu o węgiel. Mimo to - i tak jest to bardziej eko! Jak podaje BBC - do 2050 roku co drugi samochód na świecie będzie elektryczny i nic dziwnego - pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO2 o 1,5 gigatony rocznie.

Samochody elektryczne - nasza przyszłość?

Auta elektryczne kiedyś wydawały się wymysłem Science Fiction, dzisiaj to nasza rzeczywistość. Podobnie, jak hybrydy, samochody te wyróżnia komfort użytkowania, bardzo cicha praca, a także duża trwałość. Silniki elektryczne nie spalają mieszanki paliwa i powietrza, nie wykorzystują turbosprężarek, nie są wyposażone w tłoki i cylindry, a przez to nie trzeba ich chłodzić, ani niczym smarować. To zapewnia większą bezawaryjność.

Auta elektryczne szybko się ładują, a same koszty ładowania są niższe niż tankowanie benzyny. Cieszy również coraz większa dostępność modeli. W Europie elektryki produkują niemal wszystkie flagowe marki, takie jak Renault, Volkswagen, Skoda, Opel, Mercedes, czy Peugeot. Możemy także wybierać spośród modeli Nissana, czy Hyundai.

Czy pojazdy elektryczne i hybrydowe mają minusy?

Nie powstał jeszcze model samochodu, który będzie idealny dla każdego. Samochody hybrydowe i elektryczne mają większą wagę ze względu na akumulatory. Oprócz tego, często wyposażone są mniejszy bagażnik (choć nie jest to regułą!) i są droższe od aut z napędem tradycyjnym. Możecie więc zdecydować się na wynajem, aby upewnić się, że to rozwiązanie będzie wam odpowiadać. Duży wybór modeli znajdziecie na stronie samochody.pl, zajrzyjcie i przekonajcie się, że warto spróbować.

Choć właściciele hybryd to wciąż mniejszość, jak przekonują specjaliści - tak wygląda przyszłość motoryzacji. Producenci pracują nad samochodami, których baterie zasilające pozwolą przejechać setki kilometrów, wciąż udoskonalają elektrykę, by minimalizować ryzyko awarii i proponują coraz atrakcyjniejszy ceny. Nie ma jednak wątpliwości, że największą zaletą tych aut jest ich ekologiczność. Co roku przekonujemy się, jak poważnym i palącym problemem jest smog. Wynajem lub kupno hybrydy (albo auta elektrycznego) to rozwiązanie, które pomoże planecie odetchnąć.

 

Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?
Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?
Samochody hybrydowe i elektryczne - dlaczego są warte uwagi?