Historia Mitsubishi marka, która zacumowała w porcie i zaczęła budować samochody.

Historia Mitsubishi marka, która zacumowała w porcie i zaczęła budować samochody.

Wiele obecnie popularnych marek samochodowych rozpoczynało swoją przygodę niezbyt motoryzacyjnie. Dokładnie tak samo było z Mitsubishi, które na początku zajmowało się żeglugą morską. Co więcej, firma ta angażowała się również w wydobycie surowców, czy tworzenie banków. Jak zatem zaczęła się jej samochodowa kariera?

Niemotoryzacyjne początki i pierwsze pojazdy

Start marki Mitsubishi sięga jeszcze roku 1879, kiedy to Yataro Iwasaki stworzył swoją własną żeglugową kompanię o nazwie Tsukomo Showkai. Niedługo potem nazwa ta została przekształcona na Mitsubishi Shokai. Słowo "Mitsubishi" z języka japońskiego oznacza po prostu "trzy diamenty". W ciągu kolejnych lat przedsiębiorstwo konsekwentnie poszerzało swoją działalność. Tym samym firma zbudowała stocznię remontową oraz weszła na rynek usług pocztowych.

Pierwsze motoryzacyjne działania Mitsubishi Shokai miały miejsce dopiero w 1917 roku, kiedy to powstał ich pierwszy samochód. Mowa o Mitsubishi Model A, do którego produkcji zainspirował Japończyków Fiat Zero. Samochód ten miał być wytrzymały oraz ekonomiczny. Niestety nie przyjął się on zbyt dobrze, a po sprzedaży zaledwie 22 sztuk, jego produkcja została zakończona. Po tym wydarzeniu Mitsubishi porzuciło pomysł produkcji aut, jednak stale pracowało nad usprawnianiem konkretnych podzespołów. Owoc ich pracy pojawił się w roku 1931, kiedy to powstał także silnik diesla odpowiedzialny za napędzanie samochodu ciężarowego T1. W międzyczasie pojawił sie również prototyp pojazdu z napędem na cztery koła - PX33.

Niełatwe czasy wojenne

W czasie II Wojny Światowej Mitsubishi jak wiele innych marek produkowało między innymi samoloty na rzecz japońskiej armii. Wraz z zakończeniem trudnego okresu, koncern został rozbity na wiele niedużych firm. Ich ilość sięgała setki, a tylko nieliczne zajmowały się branżą motoryzacyjną. Połączenie przedsiębiorstw nastąpiło w latach 50. Dlaczego? Powodem okazał się Henry J, czyli model samochodu, który produkowany był przez jedną z malutkich firm. W międzyczasie Japończycy rozpoczęli także montowanie Jeepa.

Obiecujący okres powojenny

Pierwszym samochodem, jaki wyjechał z fabryki po ustaniu działań wojennych, był model 500. Miało to miejsce w roku 1960, a jego jednostka napędowa cechowała się pojemnością 0,5 litra i mocą 20 KM. Mimo tego, że na tamte czasy było to naprawdę niewiele, to pojazd i tak osiągnął niemały sukces. Niedługo potem światło dzienne ujrzała mocniejsza propozycja - DeLuxe. 

1970 rok to moment, kiedy doszło do wydzielenia spółki Mitsubishi Motors Corporation. Jakie było jej zadanie? Przede wszystkim miała ona produkować samochody oraz konkretne części. Niedługo potem zaprezentowany został Lancer, którego można było zakupić także na terenie Starego Kontynentu. W tym miejscu nie możemy również nie wspomnieć o Mitsubishi L200. Był to pick-up, który opuścił fabrykę 1978 roku. 4 lata później światło dzienne ujrzał Mitsubishi Pajero. To terenowy pojazd, który po dziś dzień jest dostępny w ofercie japońskiego producenta.

Kolejne sukcesy Mitsubishi

Dla samej historii marki wiele znaczy model Lancer Evolution, który pojawił się w 1992 roku. Prawda jednak jest taka, że samochód ten powstał jako swoistego rodzaju podstawa dla późniejszej, rajdowej wersji Lancera. Na rynek trafiło aż 10 generacji tego auta, jednak najprawdopodobniej Lancer Evolution X nie będzie miał swojego następcy. 

Od 2003 roku w ofercie Mitsubishi jest również dostępne Outlander. Aktualnie możemy zakupić jego trzecią wersję, a w roku 2014 została zaprezentowana hybrydowa odmiana tego pojazdu o nazwie Outlander PHEV. Warto wspomnieć, że marka stosunkowo wcześnie weszła na rynek elektrycznych samochodów. Już od 2009 roku możemy zakupić Mitsubishi i-MiEV, czyli ekologiczny pojazd o zasięgu około 160 km.

Warto także zaznaczyć, że w ofercie japońskiego producenta od 2010 roku dostępny jest crossover ASX. Został on stworzony we współpracy z PSA. Samochód ten jest sprzedawany pod trzema różnymi nazwami RVR, ASX, a także Outlander Sport. Bazą do jego stworzenia okazała się płyta podłogowa "Project Global". To dzięki niej możliwe było także wyprodukowanie kolejnych modeli Lancera. Nie możemy również zapomnieć o Space Star. Jego produkcja rozpoczęła się w 2012 roku na terenie Tajlandii. Pojazd ten szybko trafił do Europy, a później do Polski. 

Sprawdź dostępne modele Mitsubishi na samochody.pl

Historia Mitsubishi marka, która zacumowała w porcie i zaczęła budować samochody.
Historia Mitsubishi marka, która zacumowała w porcie i zaczęła budować samochody.
Historia Mitsubishi marka, która zacumowała w porcie i zaczęła budować samochody.