leasing samochodowy

Jak podniesienie stóp procentowych wpływa na ratę leasingu samochodu?

Aktualnie panujący kryzys, który jest powiązany między innymi z pandemią koronawirusa, bardzo mocno wpłynął na wszystkie dziedziny naszego życia. Obecna sytuacja uderza między innymi w kredytobiorców oraz posiadaczy leasingów na samochody. W ostatnim czasie stopy procentowe w naszym kraju zostały bowiem dość drastycznie podwyższone. Nic więc dziwnego, iż osoby posiadające leasingi patrzą na rozwój wydarzeń z niepokojem. Jak bardzo wzrosły więc stopy procentowe, jaki może mieć to wpływ na ratę leasingu, a także co oprócz stóp ma wpływ na to, ile co miesiąc płacimy za leasingowany samochód?

Na jakim poziomie znajdują się stopy procentowe w Polsce?

Stopa procentowa to dość szerokie pojęcie. W celu uproszczenia najlepiej przyjąć jednak definicję, wedle której jest to oprocentowanie pożyczek od państwa dla banków. Stopa procentowa jest ustalana przez Narodowy Bank Polski i jak nietrudno jest się domyślić, im wyższe są stopy procentowe, tym droższe będą raty kredytów. Instytucje bankowe będą musiały bowiem zrekompensować wzrost kosztów takich operacji.

Z uwagi na pandemię i ogromne problemy mnóstwa mniejszych i większych firm, polski rząd postanowił czasowo obniżyć stopy procentowe do bardzo niskiego poziomu, praktycznie niezauważalnego. Jeszcze do października zeszłego roku poziom stóp procentowych wynosił zaledwie 0,1%, lecz oczywistym było, iż ten stan rzeczy nie potrwa długo.

Od wspomnianego już października aż do teraz jesteśmy świadkami konsekwentnego zwiększania stóp procentowych i niestety możemy się szykować na kolejne podwyżki. 7 kwietnia 2022 roku weszła w życie kolejna aktualizacja przez co aktualnie stopy znajdują się na poziomie aż 4,5%. Jest to najwyższa wartość od dziesięciu lat. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście inflacja, która w marcu 2022 roku wyniosła aż 10,9%. Jeżeli inflacja nie spowolni, możemy niestety spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, co zdecydowanie nie będzie dobrą informacją.

Co wpływa na koszt leasingu samochodu?

Leasing to bardzo popularna forma finansowania, wykorzystywana w szczególności w przypadku samochodów. W ogromnym skrócie leasingując konkretne auto nie kupujemy go, a jedynie otrzymujemy pojazd w dzierżawę za odpowiednią opłatą. Samochody dalej będą własnością firmy, która go nam powierza.

Oczywiście dzisiaj skupiamy się na stopach procentowych, lecz aby uzyskać pełny obraz sytuacji, musimy również pamiętać o innych czynnikach, które mają bezpośredni wpływ na wysokość raty leasingu. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj oczywiście marża samej firmy, od której będziemy leasingować nam samochód.

Warto również pamiętać o zmiennych, które możemy samodzielnie dostosować podczas zawierania umowy leasingowej, jak okres umowy, wysokość opłaty wstępnej oraz wysokość wykupu auta po zakończeniu okresu obowiązywania leasingu. Oczywiście im krócej będzie trwał leasing, tym mniejszy będzie jego koszt całkowity. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku wyższej wpłaty wstępnej, gdyż automatycznie obniży nam ona oprocentowane raty. Na sam koniec – wysokość wykupu. Im niższy jest to procent wartości auta, tym mniejszy będzie koszt leasingu.

leasing samochodu

Czy wzrost stóp procentowych wpłynie na koszty leasingu samochodu?

Nie da się ukryć, iż wzrost stóp procentowych ma spory wpływ na ratę leasingu i musimy to niestety przyjąć do wiadomości. W najgorszej sytuacji są osoby, które posiadają auta w leasingu długoterminowym i z wysokim wykupem. W ich przypadku rata od października, kiedy to stopy procentowe znajdowały się na wyjątkowo niskim poziomie, skoczyła nawet o ponad 100 złotych, co w szerszej perspektywie oznacza wzrost całkowitego kosztu kredytu o nawet kilka procent. Być może w pierwszej chwili nie wygląda to najgorzej, lecz w dłuższym okresie może sprawić, iż leasingobiorcy w najbardziej pesymistycznym scenariuszu stracą nawet kilka tysięcy złotych.

Obecnie naprawdę trudno jest przewidywać przyszłość na rynku finansowym, gdyż swoje trzy grosze do obecnej sytuacji dorzuca niestety rosyjska agresja na Ukrainę. Natychmiastowe skutki tej inwazji była i są dość bolesne, a nie wiemy jeszcze, jak cała wojna wpłynie na nastroje oraz inflację w kolejnych miesiącach. Istnieje naprawdę spore ryzyko, iż do góry będzie iść zarówno inflacja, jak i same stopy procentowe. Już teraz pojawiają się pewne głosy, iż możemy spodziewać się ich wzrostu do poziomu nawet 5,5%. Niektórzy ostrzegają przed nawet gorszymi scenariuszami, jednak istnieje też spora grupa ekspertów mówiąca o tym, że nawet aktualny poziom stóp jest na swój sposób przesadą i NBP powinno dążyć do jak najszybszego ich obniżenia.

Czy leasing z oprocentowaniem stałym aktualnie się opłaca?

Mając na uwadze obecną niestabilność poziomu stóp procentowych, wiele osób planujących wzięcie samochodu w leasing rozważa wybór oprocentowania stałego, które w normalnych okolicznościach nie jest zbytnio korzystnym rozwiązaniem, jak oprocentowanie zmienne, lecz za to daje ono nam spokój w przypadku wzrostu kosztów kredytu, co zresztą widzimy obecnie. Oczywiście jednak nadal nie oznacza to, że wybór stałego oprocentowania jest obecnie jedynym słusznym wyborem. Eksperci przyznają, iż najbliższą przyszłość naprawdę trudno jest prognozować i należy zachować ostrożność przy wybieraniu leasingu ze stałym oprocentowaniem.

 

Zobacz także: Jak zabezpieczyć samochód przed utratą wartości?