auto szrot

Jakie części warto kupić z rozbieranych pojazdów na szrocie?

Stacje demontażu pojazdów to nie tylko miejsca, gdzie możemy oddać nie nadający się już do niczego samochód lub jego wrak. Bardzo często również w takich miejscach możemy kupić nadal sprawne części z rozebranych już pojazdów, które mogą się przydać i nie będą kosztować kroci. Jakie części najlepiej jest więc pozyskać z autoszrotu, by nie być na nich stratnym i by służyły nam jeszcze przez długi czas?

Czy warto kupować części ze szrotu?

Co nie powinno nikogo dziwić, kupowanie używanych części ze stacji demontażu pojazdów może budzić we właścicielach samochodów sporo obaw. Najczęściej są to przecież komponenty pozyskane z rozbitych lub mocno uszkodzonych aut, które w ogólnym rozrachunku nie nadają się już do dalszej jazdy. Te obawy nie zawsze muszą być jednak uzasadnione. To, że samochód nie może już więcej służyć swojemu właścicielowi, wcale nie oznacza tego, że żadna z jego części nie nadaje się już do dalszego użytkowania.

Możemy to często zaobserwować na przykładzie nowszych samochodów, które trafiają do kasacji na przykład ze względu na poważniejszą kolizję czy wypadek. Sama naprawa takiego pojazdu może być co prawda nieopłacalna lub w niektórych przypadkach niemożliwa, lecz wcale nie oznacza to, że każda jedna część takiego auta nie może zostać już nigdzie wykorzystana. To właśnie tutaj rozpoczyna się rola SDP – podczas rozbiórki takiego auta, wyodrębniane są z niego nadal sprawne części, które bez problemu mogą zostać sprzedane na rynku wtórnym i być bez problemu wykorzystane w innym egzemplarzu.

czesci samochodowe

Oczywiście nie oznacza to, że przed kupnem takiego elementu nie powinniśmy podejmować żadnych środków ostrożności. Słowo „sprawne” może być bowiem różnie pojmowane w zależności od perspektywy. Dla pracowników stacji demontażu pojazdów może to po prostu oznaczać, że dana część działa i może zostać ponownie użyta. W jakim jest stanie i jak długo będzie mogła ona służyć? To już może być często sprawą drugorzędną, w szczególności w tych mniej renomowanych oddziałach. Warto jest więc podejść do kupna części ze szrotu z dystansem, lecz równocześnie nie nastawiać się negatywnie.

Jakie części możemy kupić na autoszrocie, a jakich nie?

Na autoszrocie najczęściej znajdziemy używane podzespoły, które opierają się na działaniu mechanicznym. Najczęściej wybiera się części układu zawieszenia lub hamulcowego, sprzęgła, skrzynie biegów czy nawet całe silniki, choć w niektórych przypadkach bez problemu otrzymamy także pojedyncze elementy. Najczęściej takie części nie będą tak trwałe, jak oryginalne, nowe zamienniki, lecz będą one za to o wiele tańsze. Nie wolno również zapominać o tym, iż kupując podzespoły na szrocie wspomagamy również środowisko, zmniejszając ilość odpadów.

Trzeba jednak pamiętać o niektórych elementach, których nawet w świetle prawa nie będziemy w stanie kupić w stacji demontażu pojazdów i konieczne jest wymienienie ich na nowe zamienniki. Wśród nich znajduje się system poduszek powietrznych oraz cały mechanizm ich działania, przewody paliwowe oraz hamulcowe, klocki hamulcowe czy przeguby i inne elementy układu kierowniczego. Są to więc najczęściej elementy bardzo mocno związane z bezpieczeństwem jazdy. W przypadku takich układów nie ma miejsca na ryzyko związane z kupnem części używanych – wszystko musi być na sto procent sprawne.

 

 

Więcej możesz doczytać tutaj: Ile rocznie w Polsce złomuje się samochodów?