auta dostawcze

Jakie prawo jazdy na auta dostawcze?

Auta dostawcze i uprawnienia do ich prowadzenia to temat, który dla laika motoryzacyjnego może być dość skomplikowany. Pora więc rozwiać wątpliwości i czarno na białym pokazać, które kategorie pozwalają na prowadzenie dostawczaków.

Prawo jazdy kategorii B – zazwyczaj wystarczy, ale nie zawsze...

Wiele osób może się zastanawiać, czy posiadając prawo jazdy kategorii B jest w stanie siadać za kółko takich pojazdów, jak auta dostawcze. Takie pytania nie są niczym dziwnym, bowiem najczęściej kategorię B kojarzymy oczywiście z samochodami osobowymi. Dostawczaki należą do pojazdów o wiele większych i czasami dużo cięższych. Czy oznacza to więc, iż w tym przypadku nasze prawo jazdy jest bezużyteczne? Osoby, które dobrze znają się na przepisach zapewne bez problemu odpowiedzą, iż oczywiście nie.

Prawo jazdy kategorii B upoważnia nas bowiem do jazdy wszystkimi pojazdami samochodowymi, których dopuszczalna masa całkowita (w skrócie: DMC) nie przekracza 3500 kilogramów. Oznacza to więc, iż auto w połączeniu z ładunkiem, kierowcą oraz ewentualnymi pasażerami nie może być cięższe niż 3,5 tony. Jeżeli pojazd jest lżejszy, możemy bez problemu ruszać w dalszą drogę, nawet jeżeli nie posiadamy innej kategorii prawa jazdy niż B. Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony są bowiem kwalifikowane jako samochody ciężarowe – rozróżnia się co prawda lekkie i ciężkie maszyny tego typu, lecz w przypadku kategorii B nie ma to najmniejszego znaczenia.

Nowe przepisy pozwalają jeździć cięższymi autami w kategorii B – jakimi?

Najnowsze przepisy wprowadzone w 2022 roku poszerzyły co ciekawe możliwości kierowców posiadających kategorię B. W niektórych przypadkach bowiem limit dopuszczalnej masy całkowitej wynoszący 3500 kilogramów został podwyższony. Oczywiście dotyczy to konkretnych samochodów, a mówiąc ściślej – aut elektrycznych.

Pojazdy dostawcze na prąd są coraz częściej używane w przeróżnych branżach. Najczęściej widoczne one są w ścisłych centach miastach, gdzie zeroemisyjne pojazdy mogą się przemieszczać i na przykład rozwozić przesyłki. W tym wypadku osoba posiadająca kategorię B prawa jazdy może jeździć takim autem nawet w przypadku, gdy jego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Górnym limitem jest jednak waga 4250 kilogramów. Jest to spowodowane charakterystyką pojazdów elektrycznych, których komponenty, na czele z baterią, są o wiele cięższe niż w przypadku aut spalinowych, co sprawia, iż zmieszczenie się w limicie 3500 kilogramów jest bardzo nieefektywne. Jedynym zastrzeżeniem tego nowej zasady jest jednak fakt, iż kierowca musi posiadać prawko na kategorię B przez dwa lata. Jeżeli jest to kierowca z niższym doświadczeniem, górny limit – nieważne, o jakim napędzie mówimy – nadal będzie wynosić 3,5 tony.

 

Zobacz też: Porównanie Renault Master, Mercedesa Sprintera i Volkswagena Craftera – ceny, spalanie i maksymalna przestrzeń ładunkowa

Co, jeżeli pojazd przekracza dopuszczalną masę całkowitą?

Jeszcze do niedawna wiele firm nie zwracało zbytnio uwagi na dopuszczalną masę całkowitą pojazdu i niezależnie od tego, jak mocno był zapakowany samochód puszczało w trasy osoby z kategorią B. Do grudnia 2021 roku bowiem mandaty za przekroczenie DMC wynosił od 20 do 500 złotych. To jednak uległo ogromnej zmianie wraz z nowelizacją taryfikatora, która miała miejsce 1 stycznia 2022 roku. Od teraz bowiem mandat za jazdę autem powyżej DMC wynosi co najmniej tyle, co wcześniejsza górna granica – 500 złotych. Maksymalna kara zaś wynosi aż 3000 złotych! Oczywiście po zatrzymaniu kierowca nie może kontynuować jazdy. Zmiana ma sprawić, iż po pierwsze właściciele firm nie będą przeładowywać aut, a po drugie będą puszczać za kółko osoby z odpowiednią kategorią prawa jazdy.

Jaka kategoria dla pojazdów cięższych niż 3,5 tony?

Jeżeli samochód dostawczy przekracza dopuszczalną masę całkowitą dla kategorii B, by wsiąść za kółko konieczne będzie wyrobienie innej kategorii. W Polsce jest to kategoria prawa jazdy C, z pomocą której jesteśmy w stanie poruszać się pojazdami cięższymi niż 3,5 tony. Warto jednak pamiętać, iż jeżeli na przykład planujemy poruszanie się takimi autami, jak ciężarówki, konieczne będzie wyrobienie sobie kategorii C+E.