bagażnik dachowy

Jakie są systemy mocowania bagażu w samochodzie?

Samochód to jedna z najpopularniejszych form transportu, gdy przychodzi do wyjazdu wakacyjnego, na który zdecydował się któryś z Polaków. Zapewnia on odpowiednią wolność i wygodę, którą trudno byłoby zdobyć na przykład podczas podróżowania pociągiem. Problemem potrafią być jednak za małe bagażniki. Na pomoc przychodzą na szczęście bagażniki dachowe, które można montować na wiele sposobów, czy też inne konstrukcje.

W jaki sposób można montować bagaże na samochodzie?

Samochody niezależnie od tego jak bardzo będą pojemne to spakowanie się w jedno auto na wakacje potrafi przysporzyć sporo problemów. Przestrzeń wewnątrz jest w końcu ograniczona i nawet największe kombi czy SUVy mogą nie być wystarczająco wielkie. Dlatego powstały sposoby na mocowanie bagażu na samochodzie, a nie w aucie. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Dodatkowe miejsce na bagaż najczęściej spotkamy na dachu. Tam montowane są specjalne bagażniki dachowe, które pozwalają na przewiezienie ponadprogramowych bagaży. Istnieje wiele rodzajów ich montażu, które różnią się miejsce przymocowania czy też sposobem, w jaki się tego dokonuje. Dodatkowo można skorzystać z przestrzeni za autem, a dokładniej haka holowniczego, jeśli samochód posiada takowy.

Jak można montować bagaż na dachu?

Chcąc zapakować dodatkowy bagaż najłatwiejsze może okazać się zamontowanie specjalnego bagażnika na dachu. Można tego dokonać na wiele sposobów. Niektóre konstrukcje są na przykład specjalnie przymocowywane do relingów dachowych, które stanowią świetny punkt zaczepu z racji na to, że są konstrukcjami wystającymi poza obrys „normalnego” samochodu osobowego.

Gdy nie posiadamy relingów dachowych nie oznacza to końca świata. W samochodach, które nie posiadają takiego udogodnienia bardzo często są bowiem montowane punkty zaczepu, które znajdziemy ukryte pod odpowiednią klapką. Najczęściej są one rozstawione w miejscu, przez które przebiegałby reling, gdyby takowy znajdował się na wyposażeniu danego samochodu osobowego.

O czym pamiętać przy wyborze i montażu bagażnika dachowego?

Podstawa informacja dotycząca bagażnika dachowego i jego montażu to to, iż dana konstrukcja nie będzie pasować do każdego modelu. Najczęściej dane bagażniki są dedykowane dla poszczególnych modeli. Wynika to z tego, iż różne auta mają inną szerokość, a co za tym idzie szersze lub węższe rozstawienie relingów bądź punktów przeznaczonych do montażu bagażnika dachowego.

Do wyboru bagażnika dachowego trzeba się naprawdę przyłożyć. Wyżej wspomniane różnice sprawiają, że jeśli wybierzemy nieodpowiednią konstrukcję to ryzykujemy tym, iż nie będzie ona stabilnie zamocowana lub na przykład zacznie zahaczać i obcierać dach samochodu.

Jak jeszcze można zapakować bagaż na wakacje do auta?

Typowe bagaże takie jak środki higieniczne, ubrania na zapas i tym podobne można zamontować również w innym miejscu poza samochodem. Dodatkowo nie można zapomnieć również o tym, że bagaż to nie tylko rzeczy pierwszej potrzeby, ale też na przykład rower. Na szczęście istnieją haki holownicze, na których można montować na przykład bagażnik na rowery, czy też innego tego typu konstrukcje, które pozwolą na przechowanie nadprogramowych bagaży, które z różnych powodów nie zmieściły się w samochodzie.

O czym pamiętać przy montażu dodatkowo bagażnika na hak holowniczy?

Hak holowniczy to naprawdę świetny wynalazek, które pozwala na znaczące powiększenie powierzchni użytkowej samochodu osobowego. Trzeba jednak pamiętać o jednej, niezwykle ważnej rzeczy. Mowa tu o tym, iż nie każdy samochód jest wyposażony w takie rozwiązanie, a ponadto o tym, że musi on być odpowiednio zalegalizowany, by korzystanie z niego było w pełni legalne.

Aby móc legalnie korzystać z haka trzeba przede wszystkim zakupić, zamontować i odpowiednio podłączyć w nim wszystko tak by był zgodny z zasadami dotyczącymi wielkości, czy też odległości od zderzaka. Następnie pozostaje jedynie udanie się na badanie techniczne warte kilkadziesiąt złotych i złożenie odpowiednich dokumentów w wydziale komunikacji odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania.