Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Alfa Romeo Giulia GTA
Aktualnie rynek sedanów nie należy do najpopularniejszych segmentów na rynku. By móc się na nim wybić i zgarnąć popularność, trzeba naprawdę się postarać, tworząc oryginalny i niebanalny projekt, który pokochają nawet fani niezwiązani z konkretną marką. Obecnie takich samochodów nie ma za wiele, ale do tego grona z pewnością możemy zaliczyć Alfa Romeo Giulię. Ten zjawiskowo wyglądający sedan otrzymał w 2020 roku dwie wersje specjalne – GTA oraz GTAm, których możliwości robią naprawdę kolosalne wrażenie.
Alfa Romeo Giulia GTA – historia modelu
Mówiąc o wariancie GTA (nie, skrót ten nie ma związku z pewną popularną grą) nie można nie wspomnieć o historii samego modelu Giulia. Samochód ten został oficjalnie ujawniony w 2015 roku, a do produkcji trafił w 2016 roku. Jest to 4-drzwiowy sedan, który z miejsca został pokochany przez fanów Alfy Romeo oraz wielbicieli włoskiej i europejskiej motoryzacji. Pojazd został również odpowiednio doceniony przez prasę oraz krytyków, otrzymując na przykład tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2017 oraz nagrodę o nazwie Złoty Kompas (Compasso d'Oro) w kategorii „wzornictwo przemysłowe”.
Projekt samego auta był tworzony przez naprawdę długi czas, a zablokowanie przez nieżyjącego już dyrektora generalnego grupy FCA, Sergio Marchionne, jednego z konceptów auta zmusiło Alfę Romeo do opóźnienia premiery Giulii. Wydaje się jednak, iż była to dobra decyzja – Alfa Romeo Giulia jest jednym z najpiękniejszych samochodów, które swoją premierę miały w poprzedniej dekadzie XXI wieku. Świetna linia nadwozia, agresywne reflektory, ikoniczny dla samochodów Alfy Romeo grill, a także muskularny tył auta sprawił, że Giulia momentalnie podbiła serca wielu petrolheadów.
Sam samochód pod względem mechanicznym również może zachwycać. Silnik umieszczony z przodu przekazuje napęd na tylną oś, a dystrybucja masy pomiędzy przodem a tyłem auta wynosi 50/50. Zapewnia to naprawdę kapitalne wrażenia z jazdy, precyzję przy kierowaniu, a także dobrą stabilność w zakrętach.
Samochody został zaprojektowany z dbałością o szczegóły. Wnętrze zachowane jest w klasycznym duchu z nutą nowoczesności, o czym może świadczyć chociażby niezwykle ciekawa deska rozdzielcza. Wkomponowany jest w nią ekran dotykowy o wielkości 6.5 lub 8.5 cala w zależności od pożądanej wersji. Wykończenia z drewna, obszycia ze skóry, mechaniczna szpera oraz elektroniczny system sterowania zawieszeniem tylko podkreśla luksusowość i sportowość tego samochodu.
Alfa Romeo Giulia GTA – wyczynowy wariant
Choć silniki zawarte w Giulii były naprawdę świetne, wielu recenzentów narzekało na niedobory mocy, co miało praktycznie zawsze wpływ na ocenę końcową wystawioną temu autu. Alfa podjęła więc zdecydowaną reakcję i zapowiedziała dwa nowe warianty sedana – GTA i GTAm. Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu, ujrzeliśmy je nareszcie w marcu 2020 roku.
O osiągach powiemy za moment, lecz suche wyniki sprzedażowe świadczą o jednym – Alfa Romeo Giulia GTA była hitem. W październiku tego roku włoski producent ogłosił, że sprzedano już wszystkie z 500 wyprodukowanych sztuk. Jeżeli więc chcecie zdobyć Giulię GTA, pozostaje wam tylko liczyć na dobroć rynku wtórnego lub kupienie jeszcze droższej wersji GTAm.
Alfa Romeo Giulia GTA – dane techniczne i wymiary
Pod względem rozmiarów, Alfa Romeo Giulia GTA nie różni się praktycznie niczym od swojej podstawowej wersji. Jej wymiary to 4639 mm długości, 1873 mm szerokości oraz 1426 mm wysokości. Waga wariantu GTA wynosi zaś dokładnie 1519 kilogramów.
Alfa Romeo Giulia GTA – silnik
Alfa romeo Giulia GTA wykorzystuje niezwykle potężną jednostkę zapożyczoną od samego Ferrari. Ten 6-cylindrowy (V6) motor o pojemności 2.9 litra jest w stanie wykrzesać z siebie szalone 510 koni mechanicznych mocy i aż 600 Nm momentu obrotowego. Pozwala to na uzyskanie przyspieszenia do 100 km/h w granicach zaledwie 3.9 sekundy i prędkości maksymalnej na poziomie 307 km/h. Jak więc widać, Giulia GTA to prawdziwy potwór na czterech kołach.
Alfa Romeo Giulia GTA – dostępność
Cena Alfa Romeo Giulii GTA wynosiła ponad 800 000 złotych, lecz cały nakład o wielkości 500 sztuk został już wyprzedany. Na rynku wtórnym w całej Europie nie znajdziemy aktualnie ani jednego egzemplarza dostępnego na sprzedaż i można raczej założyć, że prędko to się nie stanie. Jedno jest pewne – za takie samochody, o ile nie będą zniszczone, trzeba będzie zapłacić o wiele więcej niż powyższą kwotą, jaką trzeba było uiścić w salonie.